Wrocław. 30 lat niepodległości Ukrainy. Ponad 100 tys. Ukraińców ma tu swój drugi dom
Ukraiński pochód, wspólne odśpiewanie hymnu i wiele wydarzeń towarzyszących - we Wrocławiu rozpoczęły się obchody 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości organizowane spod patronatem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego. Uroczystość była też okazją do otwarcia wystawy prezentującej dobre relacje Dolnego Śląska i Ukrainy.
- Jestem dumny, że ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy wybrało Wrocław jako swój nowy dom. Wiem, że czujecie się tutaj dobrze i część z Was planuje trwale związać swoje życie z Wrocławiem, dlatego cieszę się, że w naszym mieście powstanie Konsulat Generalny Ukrainy - przekazał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
- Świętujemy 30. rocznicę odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Z tej okazji chcę wyrazić szacunek dla narodu ukraińskiego za konsekwentną budowę niepodległego państwa. Województwo dolnośląskie od lat aktywnie prowadzi współpracę międzyregionalną z obwodami Dniepropietrowskim i Kirowohradzkim na Ukrainie. Wspieramy naszych partnerów w transformacji społeczno-gospodarczej i rozwoju samorządności - dodał Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Wrocław. 30 lat niepodległości Ukrainy. Ponad 100 tys. Ukraińców ma tu swój drugi dom
Krótkie podsumowanie ostatnich trzech dekad dobrych relacji pomiędzy Dolnym Śląskiem a Ukrainą zaprezentowano podczas nowej wystawy "30 lat Niepodległości. Współpraca polsko-ukraińska".
Uchodźcy na granicy polsko-białoruskiej. Były szef Agencji Wywiadu o "braku strategii"
Ekspozycja powstała dzięki wspólnym staraniom urzędu marszałkowskiego województwa dolnośląskiego i Urzędu Miasta Wrocławia i ukazuje dialog polsko-ukraiński prowadzony na szczeblu lokalnym poprzez samorządy, organizacje pozarządowe i placówki dyplomatyczne, a także zaangażowanie społeczności ukraińskiej, która mieszka na Dolnym Śląsku i wzbogaca region o elementy swojej rodzimej kultury.
Wystawę można podziwiać od wtorku, 24 sierpnia na ul. Świdnickiej we Wrocławiu. Podczas jej otwarcia odśpiewano hymny Polski i Ukrainy, została również odczytana rezolucja sejmiku województwa dolnośląskiego upamiętniająca rocznicę niepodległości Ukrainy.
- Od momentu odzyskania przez Ukrainę niepodległości mija 30 lat. Ten wielki dzień stanowił punkt zwrotny w historii tego państwa. Sejmik województwa dolnośląskiego chcąc wyrazić wsparcie i solidarność z narodem ukraińskim przyjął okolicznościową Rezolucję przedstawioną na obchodach we Wrocławiu - powiedział Andrzej Jaroch, przewodniczący sejmiku województwa dolnośląskiego.
Obchody 30. rocznicy niepodległości Ukrainy potrwają do 28 sierpnia. Dzięki bogatemu programowi Dolnoślązacy będą mieli okazję do poznania ukraińskich tradycji, współczesnej kultury ukraińskiej oraz do integracji z Ukraińcami mieszkającymi w naszym regionie.
- Jestem głęboko przekonany, że przed nami kolejne dekady dobrych relacji dolnośląsko-ukraińskich. Wierzę, że nasza współpraca będzie się rozwijać w wielu dziedzinach z korzyścią dla obu społeczności, a nowe projekty i działania jeszcze bardziej zbliżą nasze narody - dodał marszałek Cezary Przybylski.