Wrocław. 10 nowych linii autobusowych. Zyskają mieszkańcy aglomeracji
Mieszkańcy Czernicy, Kobierzyc, Kątów Wrocławskich, Siechnic i Żórawiny zyskają szybkie i komfortowe połączenia autobusowe z Wrocławiem. W ramach bardzo dobrej współpracy aglomeracyjnej od 21 sierpnia uruchomionych zostanie aż 10 nowych linii strefowych. Gmina Żórawina po raz pierwszy zyska połączenie komunikacją miejską z Wrocławiem. Wartość całego, 5-letniego kontraktu to aż 56 mln zł.
14.05.2021 | aktual.: 06.03.2024 20:49
- To kolejna parafowana umowa, która pozwoli mieszkańcom ościennych gmin szybko i w komfortowych warunkach podróżować do stolicy Dolnego Śląska. Nie tak dawno, 4 stycznia, przekazaliśmy dodatkowe autobusy przegubowe do obsługi pasażerów na linii Wrocław - Długołęka, a teraz, podpisaliśmy dokumenty, które połączą Wrocław nowymi liniami strefowymi z 5 gminami aglomeracji - Czernicą, Kątami Wrocławskimi, Kobierzycami, Siechnicami i Żórawiną, która po raz pierwszy zyska połączenie komunikacją miejską ze stolicą Dolnego Śląsk - mówi prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.
Wrocław. 10 nowych linii autobusowych. Zyskają mieszkańcy aglomeracji
Do obsługi nowej umowy przewozowej dedykowanych zostanie 18 autobusów (15 autobusów solo i 3 autobusy mini), które każdego dnia roboczego będą mogły przewieźć w ciągu jednego kursu nawet 1400 pasażerów równocześnie.
Co ciekawe, od poniedziałku do piątku autobusy wykonają łącznie 332 kursy, pokonując przy tym 4200 wzkm. Rocznie da to aż 1,2 mln wzkm, a skali całej 5-letniej umowy nawet 7 mln wzkm.
Oskarżenia o mobbing w nyskiej policji. Nowe fakty ws. policjantki
10 nowych linii autobusowych obsłuży 158 przystanków, z których obecnie 57 nie jest obsługiwanych przez wrocławską komunikację miejską.
- Przed naszymi mieszkańcami otwierają się kolejne możliwości. Jestem przekonany, że wszyscy przedstawiciele 5 gmin Aglomeracji Wrocławskiej, którzy podpisali porozumienie, są niezwykle zadowoleni z faktu, że ich mieszkańcy zyskają szybkie i komfortowe połączenia autobusowe z Wrocławiem. Dla nas jest to szczególna umowa, która inicjuje naszą, mam nadzieję, owocną współpracę - mówił w imieniu gmin wójt Żórawiny, Jan Żukowski.
Wartość całego kontraktu to blisko 56 mln zł.
Wrocław. Jakie będą nowe linie autobusowe?
- Linia 920 połączy pętlę autobusową Wojnów znajdującą się na terenie gminy Czernica oraz miejscowości na terenie gminy Siechnice (Trestno i Blizanowice) z Galerią Dominikańską.
- Sześć linii (907, 909, 927L, 927P, 933 i 947) połączy miejscowości na terenie gminy Kąty Wrocławskie z węzłami przesiadkowymi Nowy Dwór pętla i Oporów.
- Linia 903 połączy miejscowości w gminie Żórawina i Siechnice (miejscowość Biestrzyków) z pętlami tramwajowymi Gaj i Tarnogaj.
- Linia 913 połączy miejscowości w gminie Żorawina i Kobierzyce (miejscowość Wysoka) z pętlami tramwajowymi Park Południowy i Krzyki.
- Zmodyfikowana trasa podmiejskiej linii autobusowej 612 umożliwi połączenie miejscowości w gminie Kobierzyce (Bielany Wrocławskie, Ślęza) z pętlami tramwajowymi Park Południowy i Krzyki oraz jedno wspólne miejsce odjazdu wraz z linią gminy Kobierzyce 862 z okolic dworca kolejowego.
Wszystkie autobusy będą wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej znany pasażerom naszej komunikacji z linii strefowych łączących Wrocław z Gminą Wisznia Mała, jednak będzie wzbogacony o możliwość kolorowego wyświetlania numeru linii.
Nowością będzie również wyświetlenie nazwy kierunku jazdy w kolorze białym, co znacznie ułatwi czytelność napisów.
Wrocław. Nowe autobusy na liniach autobusowych
Nowe linie autobusowe dla Aglomeracji Wrocławskiej obsłużą autobusy marki Mercedes Benz, MAN i Isuzu, spełniające normę Euro 6, a 15 z nich, jako autobusy fabrycznie nowe (Mercedes i Isuzu), nawet normę Euro 6D.
Dodatkowo 12 autobusów marki Mercedes Benz Conecto będzie wyposażonych w moduł rekuperacji, który zdecydowanie zmniejszy emisję spalin do atmosfery oraz w fabryczny system bezpieczeństwa Sideguard Assist. Co on oznacza? Jeśli w bocznej strefie monitorowanej zidentyfikowany zostanie poruszający się obiekt, informacja zostanie przekazana kierowcy w sposób wizualny. Wówczas kontrolka w słupku po stronie drzwi intuicyjnie zwróci uwagę kierowcy na sytuację mającą miejsce obok jego pojazdu. Jeśli czujniki dostrzegą ryzyko kolizji, pojawi się dodatkowe ostrzeżenie wizualne w postaci czerwonej diody LED w kształcie trójkąta wraz z dodatkowym ostrzeżeniem odczuwalnym jako „wibracje” w fotelu kierowcy.
Co ciekawe, asystent może rozróżniać obiekty ruchome i nieruchome, oparty jest na technologii radarowej, zapewniając najlepsze możliwe bezpieczeństwo, szczególnie w warunkach pogorszonej widzialności – na przykład w nocy, o zmierzchu lub we mgle.
Będą to również pierwsze w Polsce autobusy wyposażone w system Preventive Brake Assist, czyli aktywny asystent hamowania dla autobusów miejskich. Nowy system wspomagania ostrzega przed kolizją z poruszającymi się pieszymi oraz nieruchomymi lub ruchomymi obiektami, a w przypadku poważnego zagrożenia kolizją automatycznie inicjuje hamowanie częściowe.
Kaskada ostrzeżeń i interwencyjne hamowanie zostały zaprojektowane odpowiednio do warunków panujących w ruchu miejskim. W razie grożącej kolizji z pieszymi względnie ruchomymi lub nieruchomymi przedmiotami system Preventive Brake Assist ostrzega kierowcę zarówno wizualnie za pomocą czerwonego trójkąta z symbolem pojazdu na wyświetlaczu centralnym, jak i dźwiękowo, a jednocześnie uruchamia hamowanie częściowe i utrzymuje je do momentu, gdy kierowca podejmie interwencję lub autobus się zatrzyma.