RegionalneWrocławMatczyna emerytura coraz popularniejsza. Jak ją otrzymać?

Matczyna emerytura coraz popularniejsza. Jak ją otrzymać?

Matczyna emerytura to dodatek wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom, które wychowały w swoim życiu minimum czwórkę dzieci. Na całym Dolnym Śląsku rodzicielskie świadczenie uzupełniające otrzymuje 4366 osób.

Matczyna emerytura coraz popularniejsza. Jak ją otrzymać?
Matczyna emerytura coraz popularniejsza. Jak ją otrzymać?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Seventyfour
Katarzyna Łapczyńska

11.10.2021 15:35

Coraz więcej mieszkańców Dolnego Śląska korzysta z prawa do tzw. matczynej emerytury. Jest to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, o które od 2019 roku mogą się starać kobiety, które urodziły lub wychowały przynajmniej czworo dzieci. W grupie emerytów otrzymujących dodatkowe środki na Dolnym Śląsku jest 4348 kobiet i 18 ojców, którzy zajęli się pociechami po śmierci matki lub jej odejściu. 

Matczyna emerytura coraz popularniejsza. Jak ją otrzymać?

Od lutego 2019 wniosek o specjalną emeryturę złożyło 5007 osób. Najwięcej próśb wpłynęło do wrocławskiego oddziału - 1519, na drugim miejscu był oddział legnicki - 1483, na trzecim wałbrzyski - 1346 wniosków.

- W gronie mam, które dostają emeryturę "za dzieci" mamy 12 pań, które mają już więcej niż 90 lat. Wypłacamy też pieniądze 63 seniorkom, które wychowały więcej niż 9 dzieci - informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Trzaskowski: "Orzeczenie pseudotrybunału to pierwszy krok na drodze do wyjścia z Unii"

Wysokość matczynej emerytury to 1250,88 zł brutto, czyli 1066,24 zł netto. - Ta potocznie nazywana emeryturą matczyną lub też mamą 4 plus, wypłata to tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające, które przysługuje tym kobietom, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci i przez to nie miały możliwości podjęcia pracy lub pracowały zbyt krótko, by wypracować "normalną" emeryturę - wyjaśnia Kowalska-Matis.

Nie wszyscy otrzymują matczyną emeryturę w pełnej wysokości. Specjalne świadczenie nie jest przyznawane automatycznie, żeby je dostać trzeba złożyć wniosek do ZUS. - Najwięcej osób, które złożyły wnioski o wypłatę tej emerytury jest w przedziale wiekowym 60-69 lat - mówi Iwona Kowalska-Matis.

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
zusmatczyna emeryturaemerytura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)