Legnica. Tragedia nad wodą. 57‑latek utonął w Szczytnikach nad Kaczawą
Upalne lato i wypoczynek nad wodą znów zbierają żniwo. W niedzielę przed godz. 13 w zbiorniku wodnym na żwirowni w Szczytnikach nad Kaczawą utonął 57-latek.
Jak informuje dolnośląska policja, do zdarzenia doszło chwilę przed godz. 13 na zbiorniku wodnym na żwirowni w Szczytnikach nad Kaczawą. 57-letni mężczyzna przebywał na tym terenie wraz ze znajomymi.
Mężczyzna powiedział znajomym, że idzie popływać, ale gdy po paru minutach bliscy nie potrafili go dostrzec, zaalarmowali służby.
Legnica. Tragedia nad wodą. 57-latek utonął w Szczytnikach nad Kaczawą
Bardzo szybko nad zbiornikiem wodnym w Szczytnikach nad Kaczawą pojawił się zespół pogotowia ratunkowego oraz strażacy i płetwonurkowie. Po trwającej kilkanaście minut akcji udało się wyłowić z wody ciało mężczyzny.
Szymon Hołownia o współpracy z celebrytami. Mówi o "telefonach z partii"
Jako że 57-latek nie dawał oznak życia, na brzegu podjęto próbę reanimacji, ale nie dała ona efektów i lekarz stwierdził zgon. Okoliczności tej tragedii będzie teraz wyjaśniać legnicka policja oraz prokuratura.
Przypomnijmy, że dolnośląska policja od kilku tygodni prowadzi specjalną akcję edukacyjną pod nazwą "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". W jej ramach mundurowi regularnie odwiedzają strzeżone i niestrzeżone kąpieliska na terenie województwa, zwracając uwagę na to jak niebezpieczne może być kąpanie się w niedozwolonych miejscach.
- Policjanci apelują o rozsądek i rozwagę podczas spędzania czasu wolnego nad różnego rodzaju akwenami. Woda to naprawdę niebezpieczny żywioł. Większość utonięć jest wynikiem lekkomyślnego korzystania z wodnych kąpieli, zwłaszcza w miejsca zabronionych i na kąpieliskach niestrzeżonych - informuje mł. asp. Przemysław Ratajczyk z dolnośląskiej policji.
Legnica. Tragedia nad wodą. Pamiętajmy o kilku zasadach:
- korzystajmy z kąpielisk strzeżonych, odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych,
- należy przestrzegać regulaminu kąpieliska i stosować się do poleceń ratownika,
- nie zakłócajmy wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim: nie krzyczymy, nie popychamy się, nie zaśmiecamy terenu,
- nie wchodźmy do wody, gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek,
- nie wskakujmy do wody, gdy jesteśmy rozgrzani,
- korzystamy z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu.
Wypoczynek nad wodą. Musimy pamiętać, że nie wolno:
- wchodzić do wody wbrew zakazom ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest czerwona flaga,
- niszczyć urządzeń i sprzętu kąpieliska,
- niszczyć znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona,
- kąpać się w portach, na przystani, przy zaporach, mostach, w ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, gliniankach i przy falochronach,
- skakać do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna,
- należy pamiętać, że dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich – nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki
- wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.