RegionalneWrocławLegnica. Profilaktyka może nas uratować. Dolny Śląsk w walce z rakiem jelita grubego

Legnica. Profilaktyka może nas uratować. Dolny Śląsk w walce z rakiem jelita grubego

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej atakujących nowotworów. W województwie dolnośląskim to absolutna czołówka, obok raka płuc, piersi oraz prostaty. Urząd Marszałkowski wraz z Dolnośląskim Centrum Onkologii postanowiły zjednoczyć siły i wspólnie zawalczyć z chorobą, stawiając na profilaktykę.

Legnica. Profilaktyka może nas uratować. Dolny Śląsk w walce z rakiem jelita grubego
Legnica. Profilaktyka może nas uratować. Dolny Śląsk w walce z rakiem jelita grubego
Źródło zdjęć: © Google Maps
Katarzyna Łapczyńska

20.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 22:47

Do pilotażowego programu w zakresie profilaktyki raka jelita grubego przystąpił powiat legnicki. Deklarację dotyczącą programu badań przesiewowych podpisali starosta Adam Babuśka i Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek zarządu województwa dolnośląskiego.

- Spotkaliśmy się, żeby stworzyć koalicję samorządów na rzecz profilaktyki chorób nowotworowych jelita grubego. Chcemy pokazać, że wspólnie mamy wiele do zrobienia w tym zakresie - powiedział Marcin Krzyżanowski, którego cytuje serwis lca.pl. 

Legnica. Profilaktyka może nas uratować. Dolny Śląsk w walce z rakiem jelita grubego

Jak podkreślają przedstawiciele Dolnośląskiego Centrum Onkologii, wielu pacjentów z rakiem jelita grubego trafia do szpitala zbyt późno, by możliwe było uratowanie ich życia. Stąd tak ważna jest profilaktyka, która pozwoli na wykrywanie nowotworu we wczesnym stadium.

- Zachęcamy mieszkańców powiatu legnickiego do skorzystania z testów na krew utajoną w kale, które mogą być pierwszym czerwonym światłem, że coś może być nie w porządku i wówczas należy wykonać bardziej pogłębioną diagnostykę, między innymi badanie kolonoskopowe - dodał marszałek Krzyżanowski.

Test na krew utajoną to bardzo łatwe i bezinwazyjne badanie. - Jest wstępem do ewentualnych badań kolonoskopowych. Próbki pobiera się samodzielnie w domu i oddaje do punktu. Wynik badania dociera do pacjenta wraz z konkretną informacją, co dalej powinien zrobić - wytłumaczył Ireneusz Pawlak, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii ds. lecznictwa w rozmowie z lca.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)