RegionalneWrocławKoronawirus w Polsce. Naukowcy z Wrocławia pomagają Japończykom. Wspólnie chcą poszukać leku na COVID-19

Koronawirus w Polsce. Naukowcy z Wrocławia pomagają Japończykom. Wspólnie chcą poszukać leku na COVID-19

Koronawirus w Polsce. Politechnika Wrocławska zawarła porozumienie z japońską firmą ws. dystrybucji związków chemicznych, które można wykorzystać przy poszukiwaniu leków na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Naukowcy z Wrocławia pomagają Japończykom. Wspólnie chcą poszukać leku na COVID-19
Koronawirus w Polsce. Naukowcy z Wrocławia pomagają Japończykom. Wspólnie chcą poszukać leku na COVID-19
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Łukasz Kuczera

Związki chemiczne opracowało wrocławskie laboratorium, na czele którego stoi prof. Marcin Drąg z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania Politechniki Wrocławskiej.

Badania rozpoczęły się na przełomie lutego i marca, gdy koronawirus zaczął się rozprzestrzeniać po Europie, ale nie wydawało się wtedy, że stanie się on tak sporym problemem dla całego świata.

Koronawirus w Polsce. Naukowcy z Wrocławia pomagają Japończykom. Wspólnie chcą poszukać leku na COVID-19

Zespół pod kierownictwem prof. Marcina Drąga rozpoczął badania benzymu proteolitycznego wirusa SARS-CoV-2-Mpro. Pełni on bardzo ważną funkcję, bo powoduje procesowanie niedojrzałych białek wirusa.

Wytyczne w szkołach. Broniarz wskazuje na absurd

Wrocławskim naukowcom udało się też zbadać proteazę i porównać ją do tej z poprzedniej epidemii SARS, a także opracować związki selektywnie hamujące jej działanie. Wszystkie dotychczasowe wyniki badań prowadzone w laboratorium były udostępniane za darmo i bez patentowania.

- W naszej marcowej publikacji znalazło się kilka związków, które zostały natychmiast zauważone na całym świecie jako związki służące do diagnostyki tego enzymu, który uważa się za kluczowy w poszukiwaniu leków na koronawirusa. Postanowiliśmy wysyłać te związki za darmo do wszystkich akademickich laboratoriów na świecie, które nas o to poprosiły - mówi prof. Marcin Drąg.

Do prof. Drąga zgłosiło się kilka firm, które wyraziły zainteresowanie komercjalizacją wyników badań. Kilkumiesięczne negocjacje zakończyły się podpisaniem porozumienia z japońską firmą Peptide Institute Inc.

Japończycy zyskali prawo, ale nie na wyłączność, do produkcji i sprzedaży opracowanych na PWr związków chemicznych, które mogą pomagać w leczeniu koronawirusa. Koszt 1 mg związków wyceniono na 100 dolarów.

Koronawirus. Wrocław. Umowa z Japończykami na 10 lat

Umowę z Peptide Institute Inc. podpisano na okres 10 lat. Zakłada ona, że Politechnika Wrocławska będzie corocznie otrzymywać procent ze sprzedaży opracowanych związków chemicznych. Na dodatek naukowcy z Wrocławia otrzymają od firmy określoną ilość substratów, które następnie będą mogli rozdysponować według własnych wytycznych.

Dodatkowo PWr zapewniła sobie gwarancję, że wszystkie polskie instytucje akademickie prowadzące badania nad COVID-19 będą mogły otrzymać związki chemiczne za darmo.

- Patrząc na dotychczasowe zainteresowanie naszymi związkami wśród badaczy, możemy przypuszczać, że także sporo firm będzie zainteresowanych ich kupnem. Umowa jest dla nas bardzo korzystna, bo całkowicie odciąża nasze laboratorium w kwestii produkcji tych substratów. Dotychczas wytwarzaliśmy je sami i było to mocno absorbujące, a teraz będziemy mogli się skupić już tylko na badaniach - dodaje prof. Drąg.

Opracowane we Wrocławiu związki chemiczne służą m.in. do szybkiej diagnostyki.

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
koronawirusCovid-19COVID19

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)