Kopalnia Turów. Jest oświadczenie Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Apelują, by nie zepsuć relacji sąsiedzkich
Trwa pat wokół kopalni Turów, w której natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w maju nakazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, po tym jak skargę na Polaków złożyli Czesi. O rozwiązanie konfliktu zaapelowała Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.
14.06.2021 19:47
"Jako przedstawiciele środowiska skupionego od dziesięcioleci wokół działań i idei Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej z niepokojem i obawami obserwujemy rozwój wydarzeń wokół kopalni i elektrowni Turów" - czytamy w oświadczeniu, jakie w poniedziałek opublikowała Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.
"Fundamentalne dla obecnej i przyszłej współpracy i sąsiedzkiego współistnienia jest wspólne, oparte o wzajemny szacunek, empatię i zrozumienie rozstrzygnięcie istniejącego problemu" - dodano w komunikacie.
Kopalnia Turów. Jest oświadczenie Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Apelują, by nie zepsuć relacji sąsiedzkich
Przedstawiciele Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej zwrócili uwagę na to, że mimo lat komunistycznej propagandy, "poziom wzajemnej sympatii w obu naszych narodach systematycznie się polepszał". Zaapelowali też do rządzących, aby swoimi działaniami nie poróżnili obu narodów.
Wybory w Rzeszowie. Jarosław Gowin bez ogródek. Wskazuje winnych porażki PiS
"Dlatego tak ważne jest, aby wspólnym negocjacjom nie towarzyszyły kroki, które na długie lata mogłyby cieniem położyć się na budowie wzajemnego zaufania i wspólnych, dobrosąsiedzkich stosunkach Czechów i Polaków" - napisano.
"Zważywszy, iż żyjemy w niespokojnym świecie, zaś istniejąca pandemia podsyca klimat społecznego niepokoju, liczymy na to, że aktualne okoliczności nie podważą wieloletniego wysiłku i poświęcenia tysięcy ludzi po obu stronach naszej granicy, budujących przyjaźń i wzajemne zaufanie. Wierzymy, że dzisiejsze problemy da się w sposób racjonalny i szybki rozwiązać, zaś bieżące spory i wyzwania nie przysłonią sprawy najważniejszej - wzajemnej solidarności Polski i Czech i strategicznej wspólnoty działań w zmieniającym się świecie" - podsumowano w oświadczeniu.
Kopalnia Turów. Trwa spór Polski z Czechami
Konflikt wokół kopalni Turów to konsekwencja przedłużenia zezwolenia na wydobywanie węgla w rejonie Bogatyni i Zgorzelca. Czesi uważają, że dalsza eksploatacja złóż w tym rejonie ma negatywny wpływ na poziom wód gruntowych w ich państwie.
Czesi złożyli przeciwko Polsce pozew w TSUE, a ostatnio dołączyła do niego Komisja Europejska.
Majowa decyzja TSUE sprawiła, że premier Mateusz Morawiecki w trybie pilnym rozpoczął rozmowy z czeskim odpowiednikiem. Szef polskiego rządu zapewnił, że nasz kraj będzie finansować inwestycje środowiskowe, które mają zapewnić Czechom uniknięcie problemów związanych z poziomem wód gruntowych.
Andrej Babisz, premier Czech, zapowiedział, że nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana ugodowa z Polską.