RegionalneWrocławJaworzyna Śląska. Burza wyrządziła szkody w Muzeum Kolejnictwa. Strażacy pomogli usunąć zniszczenia

Jaworzyna Śląska. Burza wyrządziła szkody w Muzeum Kolejnictwa. Strażacy pomogli usunąć zniszczenia

Intensywna burza przeszła przez Dolny Śląsk w sobotę i dokonała ogromnych szkód. Ucierpiały m.in. Świdnica, Jaworzyna Śląska czy Strzegom. Do sporych zniszczeń doszło w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. W ich usunięciu pomogli strażacy.

Jaworzyna Śląska. Burza wyrządziła szkody w Muzeum Kolejnictwa. Strażacy pomogli usunąć zniszczenia
Jaworzyna Śląska. Burza wyrządziła szkody w Muzeum Kolejnictwa. Strażacy pomogli usunąć zniszczenia
Źródło zdjęć: © Muzeum Kolejnictwa
Łukasz Kuczera

Sobotnia nawałnica dała się mocno we znaki mieszkańcom Dolnego Śląska. W okolicach Świdnicy, Strzegomia czy Jaworzyny Śląskiej doszło do zerwania dachów na wielu budynkach rodzinnych i gospodarczych, drogi były zablokowane w związku z połamanymi drzewami. Wiele osób musiało przez kilka godzin radzić sobie bez prądu.

Ucierpiało też Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Uszkodzona została m.in. hala parowozowa oraz zabudowania, z których na co dzień korzysta muzeum.

Jaworzyna Śląska. Burza wyrządziła szkody w Muzeum Kolejnictwa. Strażacy pomogli usunąć zniszczenia

Do usuwania skutków burzy przystąpili od razu pracownicy Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Pomoc zaoferowali też strażacy z Powiatowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Chociaż przed muzeum ciągle sporo pracy, to w niedzielę udało się na tyle usunąć uszkodzenia, że możliwe było ponowne otworzenie placówki.

Przypomnijmy, że Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej uruchomione zostało w roku 2005 na terenie zabytkowej lokomotywowni. Teren całej placówki liczy ponad dwa hektary. Znajdziemy tam zachowaną infrastrukturę kolejową, budynki czy stare lokomotywy.

W muzeum zobaczymy ponad 150 pojazdów kolejowych. Najstarsze egzemplarze pochodzą z końcówki XIX wieku.

"Podstawowym celem działalności muzeum jest ochrona dziedzictwa kultury technicznej na terenie Śląska oraz działalność dydaktyczna i naukowa. Cele realizowane są przede wszystkim przez ochronę posiadanego zbioru, opracowywanie ekspertyz i dokumentacji, a także konserwację oraz rewitalizację historycznych obiektów przemysłowych" - czytamy w opisie muzeum.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)