RegionalneWrocławDzień Nauczyciela 2020. Lekcja niemarnowania w szkołach? Miasto Wrocław proponuje

Dzień Nauczyciela 2020. Lekcja niemarnowania w szkołach? Miasto Wrocław proponuje

14 października 2020 roku to Dzień Nauczyciela. W środę prezydent Wrocławia Jacek Sutryk złożył wszystkim nauczycielom życzenia z okazji ich święta, a miasto ma specjalną propozycję. Nazywa się ona lekcja niemarnowania.

Dzień Nauczyciela 2020. Lekcja niemarnowania w szkołach? Miasto Wrocław proponuje
Dzień Nauczyciela 2020. Lekcja niemarnowania w szkołach? Miasto Wrocław proponuje
Źródło zdjęć: © Pixabay | bairli1
Łukasz Kuczera

Dzień Nauczyciela 2020 jest inny niż wszystkie dotychczasowe ze względu na ryzyko koronawirusa. Pracownicy wrocławskich placówek nie myślą o świętowaniu, a bardziej o tym czy lada moment nie przejdą na nauczanie zdalne, a ich klasa nie zostanie skierowana na kwarantannę.

Odkładając jednak na bok pandemię COVID-19, miasto Wrocław wyszło z inicjatywą, aby dzieci w szkołach uczyły się niemarnowania. Wszystko po to, aby już od najmniejszego kształtować odpowiednie postawy u uczniów. Jak może wyglądać lekcja niemarnowania?

Dzień Nauczyciela. Lekcja niemarnowania w szkołach? Miasto Wrocław proponuje

Miasto od pewnego czasu prowadzi akcję "Wrocław nie marnuje". Do jej założeń zalicza się nie tylko dawanie drugiego życia starszym, nieużywanym przedmiotom, ale też wczesną edukację.

Koronawirus. Polska. Łukasz Szumowski w szpitalu. Michał Dworczyk o pomyłce w testach

- Zależy nam, aby wzmocnić obszar organizowania zajęć z zakresu recyclingu i upcyclingu, czyli tematyki gospodarki obiegu zamkniętego. Dlatego prezentujemy i zachęcamy do pobrania 10 scenariuszy, które zostały opracowane w ramach kampanii Wrocław nie Marnuje. Ich głównym celem jest budowanie u uczniów świadomości zagrożeń ekologicznych, uwrażliwianie na potrzeby środowiska naturalnego i kształtowanie postaw oraz zachowań proekologicznych - mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW.

Lekcja niemarnowania mogłaby się odbywać w szkole w ramach godziny wychowawczej albo biologii. Miasto przygotowało dla szkół nawet scenariusze zajęć - skierowane są one przede wszystkim dla uczniów klas III i IV szkół podstawowych.

W materiałach dla nauczycieli znajdziemy m.in. treści dotyczące kranówki, która jest równie zdrowa jak woda butelkowana, a nie prowadzi do produkcji ton plastiku, czy też zalety łapania deszczówki, bo wodę z opadów można później wykorzystać w ogrodzie.

Wrocław. Lekcja niemarnowania - scenariusze

  • I Ty możesz zostać eko-bohaterem
  • Jak nie tracić energii
  • Domowe środki czystości
  • Podziel się
  • Plastikowa wyspa
  • Piję kranówkę, łapię deszczówkę
  • Kompostuję, nie marnuję
  • Bez resztek
  • Niepotrzebne ubranie
  • Eko wyzwanie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)