RegionalneWrocławDuszniki-Zdrój. Pamiątkowe zero euro. Atrakcja Muzeum Papiernictwa

Duszniki-Zdrój. Pamiątkowe zero euro. Atrakcja Muzeum Papiernictwa

Dziś kosztuje dwadzieścia złotych, w przyszłości może być bezcenny. Banknot o nominale O euro i z wizerunkiem budynku dusznickiego młyna, w którym działa muzeum, trafi do obiegu kolekcjonerskiego w sobotę, ale już ustawiają się po niego wirtualne kolejki Podobny pieniądz, przedstawiający charakterystyczny budynek, ukazał się sto lat temu.

Dusznickie zero euro. To może być miła pamiątka z wizyty w niezwykłym miejscu
Dusznickie zero euro. To może być miła pamiątka z wizyty w niezwykłym miejscu
Źródło zdjęć: © Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju przyłącza do innych placówek, które emitują podobną pamiątkę, "0 Euro Souvenir". Cieszą się one sympatią turystów, którzy są gotowi zapłacić za gadżet, będący dowodem na wizytę w ciekawym miejscu.

Banknoty z dusznickim młynem papierniczym będą dostępne w internetowej ofercie muzeum od 8 maja 2021 roku od godziny 9 oraz w stacjonarnym sklepie muzealnym. Ilość banknotów przeznaczona do sprzedaży jest limitowana. Wiadomo, że będzie ich od czterech do pięciu tysięcy. Mogą też pojawić się kolekcjonerskie rarytasy w wersji anniversary - jubileuszowej, które upamiętniają rocznicę stworzenia takiej europejskiej pamiątki.

Zero euro z wizerunkiem młyna papierniczego będzie można kupić od soboty - w muzealnym sklepiku lub w sieci
Zero euro z wizerunkiem młyna papierniczego będzie można kupić od soboty - w muzealnym sklepiku lub w sieci© Muzeum Papiernictwa Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój. Pamiątkowe zero euro. Atrakcja Muzeum Papiernictwa

Inicjatywę Euro Souvenir spotkać można na całym świecie. Są kolekcjonerzy, którzy specjalizują się w zdobywaniu "zerówek" z różnych miejsc i wydawanych z różnych okazji. Są tej samej jakości co prawdziwe banknoty, ale ich nakład jest ograniczony. Ich kolekcjonerska wartość może z czasem wzrosnąć, więc wiele osób traktuje to jako dobrą inwestycję. Jednak najlepszym efektem wypuszczania pamiątkowych banknotów jest promocja turystyki i propagowanie wiedzy o zabytkach historycznych i kulturowych.

Banknoty powstają na linii produkcyjnej, z której schodzą prawdziwe euro - w wytwórni papierów wartościowych Oberthur Technologies w Paryżu. Autorką motywu graficznego jest artystka, pisarka, projektantka monet Roussanka Alexandrova-Nowakowska.

Jak informują przedstawiciele muzeum w Dusznikach-Zdroju, pamiątkowy banknot nie jest pierwszym numizmatem z widokiem dusznickiego młyna papierniczego. Sto lat temu, w czerwcu 1921 roku, władze niemieckiego miasteczka wyemitowały pieniądz zastępczy o nominale 50 fenigów z widokiem starej papierni.

Szczepienie dzieci przeciw COVID-19. Nowe informacje z Europejskiej Agencji Leków

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
duszniki-zdrójMuzeum Miejskiebanknoty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)