RegionalneWrocławDolny Śląsk. Europejskie Dni Dziedzictwa. Nasze drogi z różnych stron

Dolny Śląsk. Europejskie Dni Dziedzictwa. Nasze drogi z różnych stron

Szykuje się ciekawa wycieczka po krętych ścieżkach kultury i historii. Trzydzieści dolnośląskich miejscowości zaprosi mieszkańców i gości na wyprawy, które pozwolą uświadomić sobie, jak skomplikowane były losy Dolnoślązaków osiedlających się na Ziemiach Odzyskanych.

Dolny Śląsk. Europejskie Dni Dziedzictwa. Nasze drogi z różnych stron
Dolny Śląsk. Europejskie Dni Dziedzictwa. Nasze drogi z różnych stron
Źródło zdjęć: © Muzeum Narodowe Wrocław

Proces oswajania sobie po wojnie nowych, obcych terenów przebiegał powoli. Początki i dekady wrastania, zakorzeniania się mieszkańcy Wrocławia i wielu miasteczek i miejscowości Dolnego Śląska mogą oceniać już z perspektywy 75 lat.

Europejskie Dni Dziedzictwa są okazją do przypominania tego powolnego i trudnego procesu. Sprawił on, że to, co dotyczy naszego miejsca życia, możemy uznać również za własne dziedzictwo. Takie ślady z przeszłości będzie można poznać podczas dwóch weekendów.

Znaki walońskie w Górach Olbrzymich, średniowieczne freski w Lubiechowej, fragmenty Muru Berlińskiego w Sosnówce średniowieczne polichromie w Kaczawach - takie obiekty podziwiać będzie można w trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku, przebiegających pod hasłem "Moja droga" i zaplanowanych na dwa najbliższe weekendy - 12-13 oraz 19-20 września.

Towarzyszyć im będzie 60 wydarzeń odbywających się w 30 miejscowościach. To będzie okazja do poznawania lokalnego dziedzictwa i świadków ważnych wydarzeń historycznych.

Dolny Śląsk. Europejskie Dni Dziedzictwa. Nasze drogi z różnych stron
Dolny Śląsk. Europejskie Dni Dziedzictwa. Nasze drogi z różnych stron© Materiały prasowe

Powojenne drogi wiodące nowych osadników po wojnie do Bielawy, do Jeleniej Góry, czy gminy Pielgrzymka poznać będzie można dzięki opowieściom ludzi, którzy przeżyli te poszukiwania na własnej skórze. Przybliżą je też wystawy w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, czy w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Muzeum w Głogowie zaprezentuje opowieść o średniowiecznych kontaktach kulturowych miasta z Wrocławiem i archeologicznych tajemnicach ukrytych pod drogami miasta, świdnicka biblioteka zaproponuje wędrówkę po bogatej biografii podróżnika, reportażysty i prozaika Arkadego Fiedlera, który będzie też bohaterem wykładu w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Dolny Śląsk. Europejskie Dni Dziedzictwa. Nasze drogi z różnych stron

Ossolineum pokaże zdjęcia Heleny Modrzejewskiej z własnych zbiorów i przedstawi historię życia tej wspaniałej aktorki. Wrocławianie będą też mogli uczestniczyć w spacerze po miejscach związanych z losami wrocławskich Żydów, a aktor Tomasz Kwietko–Bębnowski przeczyta fragmenty ich wspomnień.

Na liczne artystyczne podróże zapraszają także Muzeum Narodowe i Etnograficzne, Hala Stulecia oraz Pawilon Czterech Kopuł we Wrocławiu. Tu można będzie przebyć szlak filmowych produkcji reżyserów Waldemara Krzystka i Romana Załuskiego. Filmowe wątki poruszane będą też w Świdnicy, gdzie Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na spotkanie z Andrzejem Popielem, odtwórcą roli księcia świdnickiego w serialu historycznym "Korona Królów".

Europejskie Dni Dziedzictwa powstałe z inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń mających na celu promocję europejskiego dziedzictwa kulturalnego i historycznego. To święto europejskiego dziedzictwa, które uwrażliwia setki tysięcy Europejczyków na kulturową różnorodność, rozbudza zainteresowanie historią poszczególnych regionów. Wstęp na wszystkie wydarzenia EDD jest bezpłatny, a pełną listę dolnośląskich wydarzeń znaleźć można w informatorze https://bit.ly/2GwkMpR.

Stypendia dla Białorusinów. "Wszystkie te osoby znajdą możliwość studiowania w Polsce"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)