Apostazja. Jak wypisać się z kościoła? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób
Apostazja to porzucenie wiary lub religii. Na jej dokonanie decyduje się coraz większy procent Polaków. Masowe protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych sprawić mogą, że apostazja w Polsce stanie się jeszcze popularniejsza.
Apostazja to świadome, dobrowolne i publiczne wyrzeczenie się kontaktu z kościołem. Chociaż coraz więcej osób określa się mianem ateistów, to jednak nie każdy z nich decyduje się na oficjalne wyjście ze społeczności religijnej. Zazwyczaj ogranicza się jedynie do nieuczęszczania na nabożeństwa i odmawiania wzięcia udziału w sakramentach religijnych.
Aby w sposób skuteczny odstąpić od wiary chrześcijańskiej, konieczna jest apostazja. W naszym kraju przepisy w tym zakresie ustaliła Konferencja Episkopatu Polski we wrześniu 2008 roku.
Apostazja. Jak wypisać się z kościoła? To pytanie zadaje sobie coraz więcej osób
Apostazja została uregulowana w roku 2008. Zgodnie z ustaloną procedurą, osoba chcąca wyjść z danej społeczności religijnej musi własnoręcznie złożyć pismo na ręce księdza proboszcza właściwego do miejsca zamieszkania. Do wniosku należy też dostarczyć akt chrztu.
Aby apostazja była skuteczna, osoba rezygnująca z wiary musi być pełnoletnia. To wymóg wprowadzony w Polsce - w wielu innych krajach on się nie pojawia. Chociażby w Niemczech czy Austrii apostazja możliwa jest już od 14. roku życia, a wcześniej przeprowadzić ją mogą rodzice lub opiekunowie prawni dziecka. W Polsce nie jest to w ogóle możliwe.
Proboszcz jest zobowiązany, aby przyjąć od danej osoby akt apostazji i poświadcza to własnym podpisem oraz pieczęcią parafialną. Następnie dochodzi do przesłania aktu do właściwej terytorialnie kurii diecezjalnej. W odpowiedzi kuria zobowiązuje proboszcza do umieszczenia stosownej adnotacji w parafialnej księdze osób ochrzczonych.
Jeśli osoba rezygnująca z wiary, tzw. apostata, przyjął chrzest w parafii, która należy do innej diecezji, wówczas kuria diecezjalna informuje o apostazji diecezję właściwą do miejsca chrztu osoby.
Apostazja. Jak wypisać się z kościoła? Nie można wysłać dokumentu drogą elektroniczną
Informacja o wypisaniu się z kościoła jest trwale umieszczana w księdze ochrzczonych. Zazwyczaj na marginesie aktu chrztu. Zgodnie z prawem kościelnym, niemożliwe jest później usunięcie takiej informacji z księgi chrztu.
Kościoły zobowiązane są też do prowadzenia tzw. księgi apostatów. Znajdują się w nich nazwiska osób, które zdecydowały się wypisać ze społeczności religijnej. Apostata otrzymuje z kolei wypis aktu chrztu z właściwą adnotacją. Wtedy ma gwarancję, że apostazja była u niego skuteczna.
Apostazja jest możliwa tylko poprzez własnoręczne dostarczenie pisma proboszczowi. Konferencja Episkopatu Polski odrzuciła m.in. możliwość przesłania dokumentu drogą elektroniczną czy pocztową.
Apostazja. Protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego
Tematem apostazji może się zainteresować spore grono Polaków, po tym jak w czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy zezwalające na przerywanie ciąży w przypadku wystąpienia poważnych wad genetycznych płodu. Od czwartku w całym kraju dochodzi do masowych protestów, w których udział biorą nie tylko kobiety, ale też mężczyźni.
W ubiegłą niedzielę manifestacje odbywały się też przed polskimi kościołami, gdzie szereg osób chciało zwrócić uwagę na problem związany z zaostrzeniem prawa aborcyjnego w Polsce.