Trwa ładowanie...
d3g2p2o

Wrocław na dużym ekranie. Ruszyła pierwsza edycja przeglądu "Kadry Wrocławia"

Wystartowały "Kadry Wrocławia". Tylko do niedzieli będzie można obejrzeć cykl filmów, przedstawiających stolicę Dolnego Śląska w latach po drugiej wojnie światowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrocław na dużym ekranie. Ruszyła pierwsza edycja przeglądu "Kadry Wrocławia"
(Materiały prasowe)
d3g2p2o

„Kadry Wrocławia” to przedsięwzięcie mające na celu przedstawienie historii miasta nad Odrą w cyklu filmów dokumentalnych. W czwartek 6 listopada rusza pierwsza edycja wydarzenia. Każdy z bloków filmowych wyświetlonych we wrocławskim kinie Nowe Horyzonty poprzedzi krótka prelekcja wprowadzająca w kontekst historyczno-społeczno-polityczny oraz uzupełni multimedialny wykład o powojennej historii Wrocławia.

Pierwszy blok filmowy, „Jestem z Wrocławia!”, obejmie siedem etiud dokumentalnych, które przedstawią miasto oczami jego mieszkańców. Filmy będą pełne archiwalnych nagrań i fotografii, które mają na celu przybliżyć widzom realia dawnego Wrocławia. Nadrzędnym problemem poruszanych we wszystkich produkcjach umieszczonym w bloku pierwszym jest problem tożsamości miasta, którego ludność w wyniku ustaleń politycznych została prawie całkowicie wymieniona. Projekcja bloku pierwszego odbędzie się w czwartek 6 listopada o godzinie 18.30.

„Feniks z popiołów – odbudowa, czyli rozbiórka” to tytuł drugiego bloku filmów. Będzie to pięć krótkich dokumentów obrazujących odbudowę Wrocławia z wojennych zniszczeń. Seans bloku drugiego odbędzie się w niedzielę, 9 listopada, o godz. 18.30.

d3g2p2o

Trzeci blok filmowy dotyczyć będzie wymiaru propagandowego, w którym został umieszczony Wrocław. „Wrocław. Od propagandy do promocji” prezentować będzie trzy filmy, mające na celu promocje miasta i jego walorów. Obok nagrań Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945-1965 będzie można zobaczyć współczesne produkcje realizowane w ramach corocznego konkursu „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!”. Projekcje bloku trzeciego – w piątek, 7 listopada, o godz. 10. i w niedzielę, 9 listopada, o godzinie 18.30.

Ostatni blok filmowy, „Wrocław w starym kinie”, składać będzie się tylko z jednego filmu – „Bumerang” z roku 1966. Przedstawia on historię miłosną Polki i Niemca, który powrócił do Wrocławia, chcąc zobaczyć dom swoich rodziców. Nad ich romansem ciąży brzemię wojennych doświadczeń. Seans odbędzie się w piątek, 7 listopada, o godzinie 18.

Wstęp na projekcje jest biletowany. Możliwy jest zakup karnetu na wszystkie seanse. Współpracę z pomysłodawcami projektu „Kadry Wrocławia” podjęło m.in. Biuro Promocji Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

d3g2p2o

Podziel się opinią

Share

d3g2p2o

d3g2p2o
Więcej tematów