Trwa ładowanie...

Wrocław i Kraków specjalnymi gośćmi paryskich targów książki

Delegacje z Wrocławia oraz z Krakowa będą gośćmi honorowymi jednego z największych wydarzeń w świecie książki - paryskich targów Salon du Livre. Polskie miasta będzie reprezentować kilkudziesięcioosobowa grupa literatów i naukowców.
Share
Wrocław i Kraków specjalnymi gośćmi paryskich targów książki
Źródło: WP.PL, Fot: Michał Dzierżak
d1kfn74

- Kraków i Wrocław będą gośćmi specjalnymi tegorocznych paryskich targów Salon du Livre. To wielka szansa nie tylko na zaprezentowanie dziedzictwa literackiego i kulturowego tych miast, lecz także na przedstawienie polskiej literatury współczesnej w krajach francuskojęzycznych - mówi Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Obecność naszego miasta jako gościa specjalnego na tak prestiżowej imprezie to niewątpliwie duże wyróżnienia. Duet Wrocław-Kraków to gwarancja tego, że polska kultura zostanie zaprezentowana na najwyższym poziomie - dodał prezydent stolicy Dolnego Śląska, Rafał Dutkiewicz.

Paryski Salon du Livre to impreza odbywająca się rokrocznie od 1981 r. Od 1988 r. każda z edycji ma swojego gościa specjalnego – początkowo były to całe kraje, później zastąpione przez konkretne miasta. Delegacje gości specjalnych złożone są z największych osobistości środowiska kulturalno-naukowego. Przez ponad 30 lat trwania targów obecni byli na nich m.in. Umberto Eco, Doris Lessing, Allen Ginsberg czy Salman Rushdie.

d1kfn74

Kraków i Wrocław w najbliższej edycji targów reprezentować będą m.in. Joanna Bator, Olga Tokarczuk, Norman Davies, Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszowski, Mariusz Szczygieł i Krzysztof Varga. Łącznie do Paryża pojedzie kilkudziesięciu polskich literatów i ludzi nauki.

Tegoroczna edycja Salon du Paris odbędzie się w dniach 19-23 marca. Rokrocznie targi odwiedza ok. 200 tys. osób. Przez kilka dni ich trwania odbywa się kilkaset spotkań z autorami z około 50 krajów.

Organizatorami polskiej prezentacji jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Biuro Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

d1kfn74

Podziel się opinią

Share
d1kfn74
d1kfn74
Więcej tematów