Trwa ładowanie...
d3039c9

Wrocław chce przejąć część pamiątek po Tadeuszu Różewiczu

Miasto Wrocław przejmie spuściznę wybitnego poety, Tadeusza Różewicza. Prezydent Rafał Dutkiewicz chce, by pamiątki trafiły do Ossolineum.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrocław chce przejąć część pamiątek po Tadeuszu Różewiczu
(Facebook, Fot: Tadeusz Różewicz)
d3039c9

24 kwietnia, mija pierwsza rocznica śmierci poety i dramaturga Tadeusza Różewicza. Z tej okazji prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, wyraził chęć przejęcia przez miasto spuścizny po wybitnym autorze.

„Bardzo chciałbym, aby materialna spuścizna Poety, jego rękopisy, korespondencja, książki z dedykacjami i notatkami nie uległa rozproszeniu i pozostała we Wrocławiu. Uważam, że znakomitą instytucją, w którym pamiątki te powinny się znaleźć jest wrocławskie Ossolineum. Ossolineum może opracować zbiory, aktywnie się nimi zajmować i stworzyć specjalne miejsce dedykowane Tadeuszowi Różewiczowi” – napisał wczoraj na swoim profilu na Facebooku Dutkiewicz.

- Na razie jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o konkretnych planach. Tą informacją prezydent niejako zainicjował starania o pozyskanie spuścizny i zanim trafi ona do Ossolineum minie na pewno co najmniej kilka miesięcy – mówi w rozmowie z WP Mariusz Prasał z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

d3039c9

Prezydent Wrocławia zapewnia, że w najbliższym czasie rozpocznie rozmowy z rodziną poety na temat przekazania części pamiątek – chodzi przede wszystkim o rękopisy, notatki oraz listy Różewicza.

„Wiemy już, że taka propozycja będzie przyjęta przez wszystkich zainteresowanych. Jest ona zgodna z tym, czego oczekiwał Pan Tadeusz” – dodał Dutkiewicz.

Tadeusz Różewicz jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich twórców powojennych. W jego dorobku znalazło się kilkadziesiąt tomów poezji i poematów, 12 dramatów, w tym słynna „Kartoteka” oraz „Białe małżeństwo”, scenariusze filmowe oraz zbiory opowiadań. Artysta od 1968 r. mieszkał i tworzył we Wrocławiu.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3039c9

Podziel się opinią

Share

d3039c9

d3039c9
Więcej tematów