Trwa ładowanie...

Wrocław chce przejąć część pamiątek po Tadeuszu Różewiczu

Miasto Wrocław przejmie spuściznę wybitnego poety, Tadeusza Różewicza. Prezydent Rafał Dutkiewicz chce, by pamiątki trafiły do Ossolineum.

Share
Wrocław chce przejąć część pamiątek po Tadeuszu Różewiczu
Źródło: Facebook, Fot: Tadeusz Różewicz
d23hso6

24 kwietnia, mija pierwsza rocznica śmierci poety i dramaturga Tadeusza Różewicza. Z tej okazji prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, wyraził chęć przejęcia przez miasto spuścizny po wybitnym autorze.

„Bardzo chciałbym, aby materialna spuścizna Poety, jego rękopisy, korespondencja, książki z dedykacjami i notatkami nie uległa rozproszeniu i pozostała we Wrocławiu. Uważam, że znakomitą instytucją, w którym pamiątki te powinny się znaleźć jest wrocławskie Ossolineum. Ossolineum może opracować zbiory, aktywnie się nimi zajmować i stworzyć specjalne miejsce dedykowane Tadeuszowi Różewiczowi” – napisał wczoraj na swoim profilu na Facebooku Dutkiewicz.

d23hso6

- Na razie jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o konkretnych planach. Tą informacją prezydent niejako zainicjował starania o pozyskanie spuścizny i zanim trafi ona do Ossolineum minie na pewno co najmniej kilka miesięcy – mówi w rozmowie z WP Mariusz Prasał z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Prezydent Wrocławia zapewnia, że w najbliższym czasie rozpocznie rozmowy z rodziną poety na temat przekazania części pamiątek – chodzi przede wszystkim o rękopisy, notatki oraz listy Różewicza.

„Wiemy już, że taka propozycja będzie przyjęta przez wszystkich zainteresowanych. Jest ona zgodna z tym, czego oczekiwał Pan Tadeusz” – dodał Dutkiewicz.

Tadeusz Różewicz jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich twórców powojennych. W jego dorobku znalazło się kilkadziesiąt tomów poezji i poematów, 12 dramatów, w tym słynna „Kartoteka” oraz „Białe małżeństwo”, scenariusze filmowe oraz zbiory opowiadań. Artysta od 1968 r. mieszkał i tworzył we Wrocławiu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d23hso6

Podziel się opinią

Share
d23hso6
d23hso6
Więcej tematów