"Wrócę tu w 2013 roku" - Obama jej to obiecał
Prezydent USA Barack Obama obiecał, że odwiedzi Muzeum Historii Żydów Polskich podczas jego otwarcia w 2013 r. - poinformowała p.o. dyrektora muzeum Agnieszka Rudzińska. - Przyjedzie razem ze swoimi córkami - dodała.
- Prezydent Barack Obama obiecał nam, że na pewno w 2013 r. przyjedzie na otwarcie ze swoimi córkami. Powiedział, że Muzeum Historii Żydów Polskich to ważne przedsięwzięcie nie tylko dla Polaków i Żydów, ale i dla całego świata - powiedziała Rudzińska.
Wraz z innymi pracownikami placówki uczestniczyła w spotkaniu z przywódcą USA, po tym jak złożył kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta w hołdzie ofiarom Holokaustu. Pomnik ten znajduje się w pobliżu miejsca, gdzie powstaje muzeum.
- To było niezwykłe spotkanie, prezydent Obama miał więcej czasu dla nas, niż się spodziewaliśmy. Mógł o idei Muzeum porozmawiać z każdym, w tym z osobami odznaczonymi medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - podkreśliła. - Prezydent życzył nam powodzenia w zakończeniu misji budowy muzeum - dodała.
Dyrektorka MHŻP zapowiadała wcześniej, że prezydent USA obejrzy powstające muzeum jako "miejsce życia, mające pokazywać setki lat historii i wspaniałych dokonań".
- Muzeum jest wyrazem odwagi w obecnej dyskusji Polaków na temat tego, jakim chcemy być społeczeństwem. Mierzenie się z historią jest oznaką nowoczesnego obywatelskiego społeczeństwa, jakim my Polacy nie byliśmy przez kilkadziesiąt lat. Ten ogromny fragment historii, jakim była bliskość i powiązanie losów i kultury Polaków i polskich Żydów przywracamy pamięci Polaków - powiedziała Rudzińska.
W piątkowym spotkaniu z Obamą udział wzięli także minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz darczyńca Muzeum i promotor dialogu polsko-żydowskiego Zygmunt Rolat.
Muzeum Historii Żydów Polskich powstaje naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. Zgodnie z projektem fińskiego architekta Rainera Mahlamakiego będzie miało ponad 12 tys. mkw., z czego blisko 5 tys. mkw. zajmie wystawa główna i czasowe. Ekspozycja powstającego Muzeum podzielona ma być na osiem galerii dokumentujących różne etapy tysiącletniej wspólnej historii Polaków i Żydów. Na razie nadano im robocze tytuły: "Pierwsze spotkanie", "Paradisum Judeorum", "Miasteczko", "Wyzwania nowoczesności", "Ulica II Rzeczpospolitej", "Zagłada", "Po wojnie" i "Legacy-Dziedzictwo".
Liczbę zwiedzających szacuje się na minimum 250 tys. rocznie. Zakończenie budowy planowane jest na jesień 2012 r., a jego uroczyste otwarcie ma się odbyć wiosną 2013 r.