ŚwiatWręczono pokojowego Nobla Kwartetowi Tunezyjskiemu

Wręczono pokojowego Nobla Kwartetowi Tunezyjskiemu

Podczas uroczystości w ratuszu w Oslo przedstawiciele Kwartetu Tunezyjskiego odebrali Pokojową Nagrodę Nobla przyznaną im za wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku. Przedstawiciele Kwartetu wezwali do utworzenia państwa palestyńskiego. Miałoby się to przyczynić do walki ze światowym terroryzmem.

W skład Kwartetu wchodzą cztery organizacje kluczowe dla społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji: centrala związkowa Powszechna Tunezyjska Unia Pracy (UGTT), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz Tunezyjska Rada Adwokacka.

- Dziś odczuwamy wielką potrzebę dialogu między cywilizacjami i pokojowego współistnienia w poszanowaniu różnic i różnorodności. Dziś musimy uczynić z walki z terroryzmem absolutny priorytet - oświadczył sekretarz generalny UGTT Husajn Abassi.

Dodał, że trzeba przyspieszyć likwidację punktów zapalnych na świecie, a w szczególności rozwiązać problem palestyński. W tym celu należy dać "Palestyńczykom prawo do samookreślenia na ich ziemi i do budowy ich niepodległego państwa". Potępił też "barbarzyńskie i odrażające" ataki terrorystyczne, do jakich doszło w ostatnich miesiącach w Tunezji, Szarm el-Szejk, Paryżu i Bamako. Przemówienie Abassiego nagrodzono burzą oklasków.

Odnosząc się do serii zamachów terrorystycznych, jaka przetoczyła się ostatnio przez świat, szefowa Norweskiego Komitetu Noblowskiego Kaci Kullmann Five powiedziała, że wspólnota międzynarodowa musi odpowiedzieć wspólnie na zagrożenie terroryzmem.

- Dla nas wszystkich stanowi on takie samo zagrożenie, zatem musimy się zjednoczyć w walce - powiedziała do publiczności zgromadzonej w sali ratusza z królem Haraldem na czele.

Wcześniej zapowiedziano, że tunezyjski medal noblowski będzie wystawiony w narodowym muzeum Bardo w Tunisie, co ma podkreślić, że nagroda honoruje także wszystkie ofiary jaśminowej rewolucji oraz ofiary dżihadystycznych zamachów, a także tunezyjskie partie polityczne i całe tunezyjskie społeczeństwo. 18 marca także muzeum Bardo stało się celem zamachów, w których zginęły 22 osoby. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

Poza właściwym wspólnym medalem, każda z czterech nagrodzonych organizacji dostała - na swój koszt - wykonaną ze złota kopię medalu noblowskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)