Wręczono Laury Umiejętności i Kompetencji
W Opolu wręczono w poniedziałek Laury Umiejętności i Kompetencji - wyróżnienia Opolskiej Izby Gospodarczej dla wybitnych postaci gospodarki, nauki i kultury, polityki i służby zdrowia. Podczas gali w Filharmonii Opolskiej rozdano 36 nagród w 12 kategoriach.
Najwyższe wyróżnienie - Kryształowy Laur - otrzymał przedsiębiorca i działacz na rzecz kultury, nauki i społeczności lokalnej, organizator akcji charytatywnych, Karol Cebula. - Nagroda jest przyznana m.in. za aktywną i pełna poświęcenia działalność charytatywną, oraz godną naśladowanie postawę człowieka, dla którego problemy potrzebujących nie pozostają obojętne - mówił podczas uroczystości prof. Marian Duczmal, przewodniczący kapituły przyznającej wyróżnienia.
- Każde bycie tutaj na scenie, w takich okolicznościach daje kopa do życia, bo świadczy o tym, że to, co robiłeś człowieku zostaje zauważane. (...) Dziękuję wam, że jesteście ze mną - powiedział Cebula po odebraniu nagrody
Laureat podkreślił, że do przyjęcia tej nagrody przekonał go prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tadeusz Donocik. - Powiedział mi, że jestem zapisany na Laur Diamentowy (najwyższe możliwe wyróżnienie). Oni nawet ustalili już datę - 10 stycznia 2031. To mnie przekonało. Chciałbym państwa bardzo serdecznie zaprosić na tę uroczystość. 10 Stycznia spotykamy się tutaj w 2031 roku, wszyscy zdrowi i cali - zaznaczył 80-letni laureat.
W Opolu wręczono też trzy Platynowe Laury. W kategorii "pro publico bono" wyróżnienie odebrał marszałek Opolszczyzny, Józef Szebesta, za dokonania w dziedzinie kultury nagrodzono opolską filharmonię, a Laur w kategorii "doskonała załoga" przypadł opolskiemu producentowi żywności dla niemowląt i dzieci - firmie Nutricia.
Oprócz tego wyróżniono firmy, instytucje, przedsiębiorców, menedżerów i ludzi kultury, przyznając im Srebrne i Złote Laury. Wśród wyróżnionych za ubiegły rok są zarówno wielkie przedsiębiorstwa - jak Zakłady Azotowe Kędzierzyn, jak i małe firmy i spółdzielnie, a także dyrektorzy różnych instytucji - np. szpitala i teatru. Srebrny Laur w dziedzinie kultury przypadł też wielokrotnie nagradzanemu w Polsce i za granicą Opolskiemu Chórowi Gospel.
Laury są przyznawane od 1992 roku. Wtedy działacze samorządu gospodarczego, skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, wystąpili z inicjatywą nagradzania Laurami ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji oraz dostosowania do standardów europejskich. Nagrody przyznawane są w regionach tworzących przed reformą administracyjną woj. śląskie, opolskie, częstochowskie i bielskie.
O przyznaniu nagród decyduje kapituła. Na Opolszczyźnie tworzą ją przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, władze Opolskiej Izby Gospodarczej, ludzie nauki, oraz zdobywcy Laurów z lat ubiegłych. Wśród dotychczasowych laureatów najwyższych wyróżnień są m.in. papież Jan Paweł II, prezydent Lech Wałęsa, sekretarz generalny NATO Javier Solana, i prof. Zbigniew Religa.