Wraca sprawa Izby Dyscyplinarnej. Prezes Manowska zmienia zarządzenie
Jest zmiana ws. czwartkowych zarządzeń dotyczący Izby Dyscyplinarnej. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dodała w jednym z nich poprawki.
06.08.2021 08:53
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Po poprawkach jednego z czwartkowych zarządzeń, nie obejmie ono postępowań immunitetowych prokuratorów. W praktyce oznacza to tyle, że postępowania te nadal będą mogły się odbywać przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.
Rzecznik SN Aleksander Stępkowski tłumaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że w zarządzaniu "wkradły się błędy legislacyjne", które, jak zapewnił, już zostały "wykryte i poprawione".
- Błędy te, choć miały charakter techniczno-legislacyjny, w sposób niezamierzony pociągały za sobą pewne konsekwencje materialne, m.in. odnosiły pomyłkowo zarządzenie pierwszej prezes do postępowań immunitetowych prokuratorów i asesorów prokuratorskich. Obecnie na stronie SN jest udostępniony ujednolicony tekst zarządzenia, obejmujący stosowne poprawki - powiedział Stępkowski.
Zobacz też: Gowin blisko opozycji? Prezydent Sopotu wskazał partie
Zarządzenia wchodzą w życie z dniem podpisania. Jeśli chodzi zaś o sprawy dyscyplinarne, przepisy mają być stosowane "do czasu wprowadzenia do polskiego systemu prawnego rozwiązań legislacyjnych umożliwiających efektywne funkcjonowanie systemu odpowiedzialności zawodowej sędziów w Rzeczypospolitej Polskiej", jednak nie dłużej niż do 15 listopada tego roku.
SN reaguje na wyrok TSUE
Przypomnijmy, że w czwartek wieczorem zostały opublikowane dwa zarządzenia dotyczące spraw trafiających do Izby Dyscyplinarnej. Podpisała się pod nimi I prezes Sądu Najwyższego. Przepisy zarządzeń de facto zamrażały tę instytucję.
Publikacja to reakcja na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 lipca. Zgodnie z nim, system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE.
Zgodnie z czwartkowymi zarządzeniami, nowe sprawy dyscyplinarne sędziów oraz sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów będą trafiały do sekretariatu I prezesa SN; zaś o biegu spraw, które już są w Izbie Dyscyplinarnej, zadecyduje jej prezes lub skład, do którego zostały przydzielone.