Wprowadzenie paszportów biometrycznych odłożono o rok
Rząd USA zdecydował się przełożyć o rok, do 26 października 2006 roku, wprowadzenie paszportów biometrycznych dla obywateli państw, które mają umowy o ruchu bezwizowym z USA - poinformował minister bezpieczeństwa krajowego Michael Chertoff.
Paszporty biometryczne dla tych krajów, zawierające m.in. odciski palców i obraz zeskanowanej tęczówki, miały zacząć obowiązywać od 26 października tego roku; w razie niedotrzymania terminu każda osoba udająca się do USA musiałaby wystąpić o wizę.
Kraje europejskie krytykowały amerykańskie żądanie wprowadzenia paszportów biometrycznych, argumentując, że spowodują one dodatkowe wydatki i ograniczą wolność osobistą podróżnych. Zwracano też uwagę na to, że dane takie nie znajdują się w paszportach obywateli amerykańskich.
Decyzja o przesunięciu terminu dotyczy obywateli 27 krajów: wszystkich (z wyjątkiem Grecji)
państw "starej" UE, Słowenii (jedyna spośród nowych członków Unii ma umowę o dwustronnym ruchu bezwizowym z USA), Andory, Australii, Brunei, Islandii, Japonii, Liechtensteinu, Monako, Nowej Zelandii, Norwegii, San Marino, Singapuru i Szwajcarii.
Praktycznie tylko sześć krajów - Belgia, Niemcy, Australia, Finlandia, Szwecja i Luksemburg - byłoby gotowych do wprowadzenia paszportów biometrycznych jesienią tego roku.
Wprowadzenie paszportów biometrycznych ma służyć wzmocnieniu kontroli granicznej po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.