WOŚP kupuje sprzęt dla dziecięcych oddziałów ratunkowych
Co najmniej 236 urządzeń medycznych dla 50 placówek z dziecięcymi oddziałami ratunkowymi planuje kupić Fundacja WOŚP podczas konkursu ofert. To sprzęt z najwyższej półki - zapewnia szef fundacji Jurek Owsiak.
20.10.2014 | aktual.: 20.10.2014 16:42
WOŚP planuje kupić sprzęt, który sprawi, że lekarze będą w stanie szybciej postawić diagnozę i podjąć decyzję, jakie czynności należy wykonać, by jak najskuteczniej pomóc małym pacjentom na dziecięcych oddziałach ratunkowych.
Na liście zakupów znalazły się m.in. dwa tomografy komputerowe, dziewięć zestawów endoskopowych, 15 aparatów do znieczulania, pięć mikroanalizatorów, 30 transportowych aparatów monitorujących, 30 zestawów do trudnej intubacji, 30 ultrasonografów, 37 wózków leżących, 30 transportowych respiratorów, dziewięć RTG i osiem urządzeń do ogrzewania pacjenta.
Do konkursu - jak poinformował na konferencji prasowej Owsiak - zgłosili się najwięksi światowi producenci wyrobów medycznych. Ich oferty oceniają specjalna ekspercka komisja i zarząd fundacji. Środki na zakupy pochodzą z 22. Finału WOŚP, podczas którego zbierano pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i "godnej opieki seniorów". Rozmowy z firmami, a zgłosiło się ich 36, zaplanowano wstępnie na dwa dni.
Negocjacje, jak podkreślił Owsiak, prowadzone są nie na podstawie regulacji o zamówieniach publicznych, ale w formie konkursu ofert stawiającego na pierwszym miejscu kryterium jakości kupowanych urządzeń. - Zamówienia publiczne to są bardzo niewłaściwe zachowania, bardzo niewłaściwe standardy, bardzo niewłaściwe mechanizmy zakupu czegokolwiek - ocenił szef WOŚP. - Jakość to jest główna cecha urządzeń, które kupujemy. (...) Nikt nigdy nie zakwestionował naszych zakupów - podkreślił.
Owsiak poinformował, że w związku z sytuacją która miała miejsce pod koniec września w jednym z wrocławskich szpitali, gdzie ośmioletni chłopiec został odesłany do innej placówki i zmarł, wstrzymano przekazanie tam sprzętu do czasu wyjaśnienia tej sprawy. - Nie można karać pacjentów, ale sytuacja tam jest dla nas bardzo niepokojąca. (...) Wysłaliśmy dwa tygodnie temu list do dyrektora szpitala, nie otrzymaliśmy jak dotąd odpowiedzi - dodał.
Owsiak podkreślił, że WOŚP planuje też kolejne zakupy dla oddziałów geriatrycznych. Jak ocenił, sprzęt zakupiony dotychczas przez WOŚP dla seniorów w zakładach opiekuńczo-leczniczych istotnie poprawił panujące tam warunki. - Wypchnęliśmy absolutny złom; złom to za dobre określenie bo za złom można dostać pieniądze. Wyjechał z ośrodków geriatrycznych szmelc - powiedział.
Pozytywnie ocenił fakt, że premier Ewa Kopacz w swoim expose zapowiedziała działania nastawione na seniorów. - Może wreszcie ci, którzy decydują o naszych podatkach, będą się nimi zajmowali - dodał szef WOŚP.
Pytany przez dziennikarzy o finanse fundacji, Owsiak podkreślał, że pojawiające się błędne opinie na temat jej rozliczeń wynikają z niezrozumienia faktu, iż WOŚP rozlicza się ze zbiórek w cyklu wykraczającym poza rok kalendarzowy.
- Pieniądze zostają u nas na koncie na koniec roku (...) - za zgodą ministerstwa administracji i cyfryzacji - bo nasz cykl rozliczeniowy trwa półtora roku - wyjaśnił. Jak dodał, wynika to m.in. z czasu, jaki jest potrzebny na zakup i dostawę sprzętu. Osoby zainteresowane tym, jak została wykorzystana ich darowizna, Owsiak odsyła na stronę www.nacoidamojepieniadze.wosp.org.pl.
W ciągu 22 dotychczasowych finałów Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała i przekazała do szpitali w Polsce sprzęt o wartości 590 mln zł. Najbliższy finał WOŚP, zaplanowany na 11 stycznia 2015 r., będzie przebiegał pod hasłem "podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów".