Wolność jest bezcenna - w Sejmie o "Solidarności"
Wolność jest bezcenna - podkreślił b. prezydent Lech Wałęsa podczas uroczystego spotkania posłów i senatorów z okazji 25-lecia "Solidarności". Wierzę, że zwycięstwo solidarnościowe wejdzie na stałe do naszego dziedzictwa narodowego i zapisze się w zbiorowej pamięci - zaznaczył.
To w nas, w naszych sercach i umysłach zaczęło się to, co później odmieniło oblicze tej ziemi - powiedział Wałęsa. Dodał, że w 1980 roku w pochodzie wolności ramię w ramię ruszyli robotnicy i intelektualiści, a nawet w jakiejś części do niedawna przeciwnicy. Pod jednym sztandarem "Solidarności" zgromadziły się po raz pierwszy w czasach powojennych wszystkie grupy społeczne - ocenił.
Wałęsa podkreślił, że to był klucz do sukcesu. I jak przypomniał, stan wojenny to zrujnował. Pochylamy się dziś nad naszą historią najnowszą, aby pielęgnować i nieść dalej posłanie "Solidarności". Z dumą podnosimy czoła mimo ceny, jaką zapłaciliśmy - powiedział b. prezydent.
Wałęsa podsumowując dorobek 25-lecia "Solidarności" powiedział, że niezależnie od dzisiejszych kalkulacji i ceny jaką przyszło zapłacić, przez ostatnie 25 lat zamknęliśmy epokę podziałów, wrogów i granic.
Jestem też przekonany, że okres przejściowy, w tym nadużycia formalno prawne tego czasu, będą długo rozpatrywane i rozliczane, a sprawcy nie unikną sprawiedliwości - dodał.
Obecnie otwiera się przed Polską epoka prowadzącą do globalizacji - zaznaczył. Jak dodał, globalizacja sama w sobie nie jest zła czy dobra, zależy co w niej w umieścimy.
Przed godziną 10. zakończyło się w Sejmie uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów z okazji 25-lecia powstania "Solidarności". W posiedzeniu wzięli udział prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premier Marek Belka.
Zgromadzenie rozpoczęło się odegraniem hymnu narodowego.
Uroczystemu zgromadzeniu współprzewodniczyli marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz oraz marszałek Sejmu I kadencji - Wiesław Chrzanowski.
W uroczystym spotkaniu posłów i senatorów nie wzięli udziału członkowie Ruchu Patriotycznego i Ligi Polskich Rodzin. Ruch Patriotyczny zorganizował w niedzielę w Sejmie własne obchody rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.