Trwa ładowanie...
d3jmjul
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wojskowy samolot obcego państwa nad południową Szwecją. Było o krok od katastrofy

Wojskowy samolot obcego państwa omal nie zderzył się nad południową Szwecją z pasażerskim samolotem, który leciał z Kopenhagi - podały szwedzkie władze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wojskowy samolot obcego państwa nad południową Szwecją. Było o krok od katastrofy
(freeimages.com)
d3jmjul

Jak powiedział szef szwedzkich sił lotniczych, gen. Micael Byden, samolot wojskowy miał wyłączone transpondery. Są to urządzenia, które automatycznie odbierają, modulują, wzmacniają i odpowiadają na sygnał; umożliwiają one lokalizację oraz identyfikację maszyn i używane są w systemach zarządzania ruchem lotniczym.

Do zidentyfikowania samolotu wysłano szwedzkie myśliwce. Byden odmówił jednak podania, z jakiego państwa był samolot.

Generał powiedział, że do incydentu, który wyglądał "dość poważnie", doszło koło południa w piątek. Pasażerski samolot dostał w związku z tym polecenie zmiany kursu. Nie sprecyzował, do jakich linii lotniczych należała maszyna.

d3jmjul

Piątkowy incydent nie był jednak zdaniem Bydena tak poważny, jak w marcu, kiedy rosyjski samolot z wyłączonymi transponderami przeleciał o 100 metrów od samolotu linii SAS, który wystartował z Kopenhagi.

W końcu listopada sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podał, że w przestrzeni Unii Europejskiej samoloty NATO przechwyciły w tym roku 400 rosyjskich maszyn, czyli o 50 proc. więcej niż w 2013 r. Zwrócił uwagę, że samoloty rosyjskie zbliżają się do granic i okrętów NATO bez zgłaszania planów lotu, bez włączania transponderów i komunikowania się z cywilną kontrolą lotów.

Oglądaj też: Rosyjski samolot zwiadowczy nad Polską

d3jmjul

Podziel się opinią

Share

d3jmjul

d3jmjul
Więcej tematów