Trwa ładowanie...
d22x9cg
08-06-2007 18:40

Wojsko w szpitalach chroni strajkujących lekarzy

Decyzją rządu RPA rozlokowano w szkołach i szpitalach objętych strajkami wojsko i policję dla ochrony tych nauczycieli i lekarzy, którzy nie chcą strajkować, ale obawiają się reakcji kolegów.

d22x9cg
d22x9cg

Jest to pierwszy masowy strajk pracowników państwowych, jakimi są w RPA nauczyciele i lekarze. W ogromnej większości szkół żołnierze i policjanci byli jedynymi osobami obecnymi w budynkach szkolnych. W wielu szpitalach strajkujących cywilnych lekarzy zastąpiono wojskowymi lekarzami.

Demonstracją troski rządu o bezpieczeństwo tych, którzy nie zamierzają przystępować do strajku, była wizyta złożona w szpitalu Kalafong w pobliżu Pretorii przez minister administracji Geraldine Fraser-Moleketi, ministra obrony, Mosiouoę Lekotę oraz szefa resortu bezpieczeństwa Charlesa Nqakulę.

Szpital w czasie wizyty członków rządu był otoczony przez żołnierzy, a nad budynkiem krążył cały czas wojskowy śmigłowiec.

W strajku, który rozpoczął się po tym, jak dwumiesięczne negocjacje rządu ze związkami zawodowymi nie doprowadziły do żadnego rezultatu, uczestniczy 700.000 nauczycieli szkół publicznych, lekarzy i innych pracowników medycznych.

d22x9cg

Również w dniu, w którym wprowadzono do szkół i szpitali siły bezpieczeństwa, strajk miał spokojny przebieg.

Związki zawodowe domagają się 12-procentowej podwyżki płac, podczas gdy rząd proponuje 6%, a nieoficjalnie daje do zrozumienia, że gotów jest podwyższyć płace nauczycieli i lekarzy o 9%.

Rząd, po piątkowej demonstracji siły, według doniesień agencyjnych, powróci prawdopodobnie do stołu rokowań z przedstawicielami COSATU - największej federacji związkowej RPA.

d22x9cg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22x9cg
Więcej tematów