Trwa ładowanie...
d1zak4y

Wojsko: będzie asysta honorowa na pogrzebie gen. Wojciecha Jaruzelskiego

Wojsko wyznaczyło asystę honorową na ceremonię pogrzebową gen. Wojciecha Jaruzelskiego - poinformowano na stronie internetowej Dowództwa Garnizonu Warszawa.
Share
Gen. Wojciech Jaruzelski
Gen. Wojciech JaruzelskiŹródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d1zak4y

"Dowódca Garnizonu Warszawa wyznaczył wojskową asystę honorową na ceremonię pogrzebową generała Wojciecha Jaruzelskiego w uzgodnieniu z rodziną i Kancelarią Prezydenta RP" - napisała w komunikacie rzeczniczka DGW ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch. Powołała się na punkt ceremoniału wojskowego, zgodnie z którym wojskową asystę honorową wyznacza się na pogrzeby byłych żołnierzy zawodowych.

Zgodnie z ceremoniałem wojskową asystę honorową na uroczystości pogrzebowej może stanowić: kompania honorowa z pocztem sztandarowym lub bez niego, żołnierze wyznaczeni na posterunek honorowy, który towarzyszy trumnie lub urnie z prochami, żołnierze do niesienia poduszek z orderami, wieńców i wiązanek, orkiestra wojskowa, trębacz i werblista.

Uroczysty pogrzeb gen. Jaruzelskiego odbędzie się w piątek na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Biuro byłego prezydenta poinformowało, że o godz. 13.45 urna z jego prochami zostanie wystawiona przed domem pogrzebowym na cmentarzu. Kwadrans później kondukt ruszy w kierunku grobu.

d1zak4y

Wcześniej, o godz. 11, w katedrze polowej Wojska Polskiego ma się odbyć msza w intencji zmarłego. Prezydencki minister Tomasz Nałęcz mówił, że weźmie w niej udział prezydent Bronisław Komorowski.

O pochowanie generała na Powązkach Wojskowych wystąpił w poniedziałek Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych (powstał w 1990 r. w miejsce Związku Bojowników o Wolność i Demokrację). Wniosek poparła rodzina zmarłego. Córka generała Monika Jaruzelska podkreślała, że jej ojciec całe życie czuł się przede wszystkim żołnierzem i chciał spocząć wśród towarzyszy broni.

Informacje o miejscu pochówku Jaruzelskiego i charakterze pogrzebu wywołały sprzeciw niektórych środowisk, m.in. IPN.

Gen. Jaruzelski zmarł w niedzielę w szpitalu w Warszawie, gdzie przebywał z przerwami od kilku miesięcy. Jaruzelski to przywódca PRL i PZPR w latach 80. ubiegłego wieku, przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego podczas stanu wojennego, prezydent w latach 1989-90.

d1zak4y

Podziel się opinią

Share
d1zak4y
d1zak4y
Więcej tematów