Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. "Chmury radioaktywnego pyłu". Alarmujące ustalenia wywiadu

Wtorek to 181. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Okupanci ostrzeliwują doły z popiołem w zaporoskiej elektrowni atomowej, aby wznieść chmury radioaktywnego pyłu" - podaje ukraiński wywiad, dodając, że w ten sposób "Rosjanie starają się przedstawić dane o zwiększonym promieniowaniu jako wyniki mitycznych ataków Sił Zbrojnych Ukrainy". - Zabójstwo Darii Duginy było barbarzyńską zbrodnią, nie może być litości dla sprawców i tych, którzy ją zaplanowali - stwierdził we wtorek na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, cytowany przez agencję TASS.

Wojna w Ukrainie. "Chmury radioaktywnego pyłu". Alarmujące ustalenia wywiadu [RELACJA NA ŻYWO]Wojna w Ukrainie. "Chmury radioaktywnego pyłu". Alarmujące ustalenia wywiadu [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: PAP
d30nre7
d30nre7
  •  • - Musimy zdawać sobie sprawę, że w środę możliwe są obrzydliwe prowokacje Rosji i brutalne ataki - ostrzegł we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski. 24 sierpnia w Ukrainie obchodzony jest Dzień Niepodległości.

  • • "Okupanci ostrzeliwują doły z popiołem w zaporoskiej elektrowni  atomowej, aby wznieść chmury radioaktywnego pyłu" - podaje ukraiński wywiad, dodając, że w ten sposób "Rosjanie starają się przedstawić dane o zwiększonym promieniowaniu jako wyniki mitycznych ataków Sił Zbrojnych Ukrainy".

  • • - Zabójstwo Darii Duginy było barbarzyńską zbrodnią, nie może być litości dla sprawców i tych, którzy ją zaplanowali - stwierdził we wtorek na konferencji prasowej minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, cytowany przez agencję TASS. 

  • Prezydent Andrzej Duda składa wizytę w Kijowie na zaproszenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Tematami rozmów przywódców są: wsparcie wojskowe, gospodarcze, humanitarne i polityczne dla Ukrainy.

Trwa łączenie
23:07, 23.08.2022

Biorący udział w kijowskim spotkaniu potępili także zajmowanie przez Rosję ukraińskich portów, co utrudnia swobodę żeglugi na morzach Czarnym i Azowskim oraz zagraża globalnemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Potępili próby handlowania przez Rosję skradzionymi w Ukrainie zbożem i wyrobami metalowymi.


"Potępiamy rosyjskie próby przymusowej integracji z Rosją części terytorium Ukrainy, które są obecnie pod kontrolą rosyjskich sił zbrojnych w wyniku tej nielegalnej inwazji. Wszelkie próby siłowej zmiany granic Ukrainy są poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, i nie zostaną uznane" - oświadczyła Platforma Krymska.

22:56, 23.08.2022

"Niepokoi nas również agresywne narzucanie nauki języka rosyjskiego, rosyjskich programów nauczania i materiałów oraz próby wykorzystania systemu edukacji do promowania wśród dzieci służby w siłach zbrojnych lub siłach pomocniczych Federacji Rosyjskiej" - oznajmili uczestnicy sesji Platformy Krymskiej w Kijowie.

22:56, 23.08.2022

"Jesteśmy do głębi zaniepokojeni nasilaniem się represji ze strony rosyjskich władz okupacyjnych, w tym naruszaniem praw rdzennych Tatarów Krymskich, co poważnie zagraża ich możliwościom pełnego korzystania z praw człowieka, zachowania i rozwoju ich kultury, edukacji i tożsamości" - czytamy w oświadczeniu.

22:35, 23.08.2022

Wzywamy Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania wszystkich swoich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową - oświadczyli we wtorek uczestnicy Platformy Krymskiej. Ich oświadczenie zamieściło na swej stronie biuro prezydenta Ukrainy.

22:22, 23.08.2022

- Jutro jest dzień ważny dla nas wszystkich. I właśnie dlatego ten dzień, niestety, jest ważny dla naszego wroga. Musimy zdawać sobie sprawę, że jutro możliwe są obrzydliwe rosyjskie prowokacje i brutalne ataki - powiedział Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w Telegramie we wtorek wieczorem. Zaapelował o przestrzeganie godziny policyjnej i alarmów przeciwlotniczych.

22:10, 23.08.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przywitał we wtorek w Kijowie prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Podczas spotkania ukraiński przywódca ubrany był w nietypowy strój. Haftowana koszula, którą miał na sobie, jest niezwykle ważnym symbolem dla wszystkich Ukraińców.

21:45, 23.08.2022

Musimy zdawać sobie sprawę, że w środę możliwe są obrzydliwe prowokacje Rosji i brutalne ataki - ostrzegł we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski. 24 sierpnia w Ukrainie obchodzony jest Dzień Niepodległości. 

21:36, 23.08.2022

Zapowiedź Scholza przekazała agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródło, będące uczestnikiem konferencji online na temat Ukrainy, która odbyła się w Toronto.  

21:36, 23.08.2022

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował we wtorek, że jego kraj planuje dostarczyć Ukrainie kolejną broń o wartości ponad 500 mln euro. 

21:28, 23.08.2022

- Ukraina nie jest gotowa do rozmów z Rosją, bo jest to pułapka - oświadczył we wtorek Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy zaapelował również do wspólnoty międzynarodowej, by zmusiła Rosję do opuszczenia terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południu jego kraju. 

21:10, 23.08.2022

Na oficjalnej stronie Ministerstwa  Obrony Narodowej Ukrainy na Twitterze pojawiły się kpiny z oficjalnych przyczyn wybuchu amunicji w obwodzie biełgorodzkim. "Kolejna detonacja amunicji "z powodu gorąca" w obwodzie biełgorodzkim w Rosji. W ciągu kilku miesięcy okaże się, czy rosyjska amunicja może wybuchnąć z powodu  zimna" - czytamy. "Pięć głównych przyczyny nagłych eksplozji w Rosji to: zima, wiosna, lato, jesień i palenie".  
 

21:04, 23.08.2022

W Rydze rozebrano pomnik "Wyzwolicieli ZSRR".

20:57, 23.08.2022

Za zabójstwem córki Aleksandra Dugina, Darii, może stać rosyjski wywiad wojskowy (znany jako GRU - red.), działający co najmniej z cichym przyzwoleniem  prezydenta Władimira Putina - powiedział we wtorek brytyjskiemu dziennikowi "Sun" rosyjski historyk Jurij Felsztyński. 

20:55, 23.08.2022
20:54, 23.08.2022

Administracja Joe Bidena ogłosi w środę największy jak dotąd pakiet  pomocy wojskowej dla Ukrainy warty 3 mld dolarów - podały agencje AP i Reuters, powołując się na przedstawicieli rządu. Sprzęt ma odpowiedzieć na średnio- i długoterminowe potrzeby Ukrainy i zawierać m.in. drony. Ma to sygnalizować też utrzymanie obecnych sił USA w regionie na dłuższy czas." 

20:31, 23.08.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przywitał we wtorek w Kijowie prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Podczas spotkania ukraiński przywódca ubrany był w nietypowy strój. Haftowana koszula, którą miał na sobie, jest niezwykle ważnym symbolem dla wszystkich Ukraińców. 

20:22, 23.08.2022

Raptem w ciągu dwóch dni rosyjskie służby namierzyły, zgromadziły rzekome dowody i oskarżyły o zabójstwo Darii Duginy obywatelkę Ukrainy Natalię Wowk. W mediach społecznościowych pokazano m.in. jej dokumenty,  dowód przynależności do pułku "Azow" i nagrania z monitoringu. - Nie ma szans, żeby to była ta osoba. To jest tak naiwna i nieprawdziwa  narracja, że za chwilę okaże się, że Rosjanie ją złapią, a ona przyzna się do wszystkiego - mówią nam byli oficerowie wywiadu. 

20:02, 23.08.2022

Ukraińcy patrolują ulice Charkowa. 

19:58, 23.08.2022

Rosja uruchomiła odpowiednik Wikipedii o nazwie "Runiversalis".

19:40, 23.08.2022

- Nie postulujemy, aby żadna wiza nie została wydana żadnemu Rosjaninowi. Ani Polska, ani żaden z krajów bałtyckich nie opowiadają się za totalnym zakazem wydawania wiz - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Wyjaśnił, że chodzi o niewydawanie "klasycznych wiz turystycznych". 

19:37, 23.08.2022

Separatystyczna Doniecka Republika Ludowa wezwała międzynarodowe misje humanitarne do powrotu do Donbasu i "pracy zgodnie z ich mandatami". 

19:35, 23.08.2022

Jak przekazuje AP, w odróżnieniu od większości dotychczasowych transz sprzętu, nowy pakiet ma zostać uchwalony w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), wedle którego sprzęt pozyskiwany  jest od producentów uzbrojenia, a nie pobierany z magazynów sił USA. Oznacza to, że nie trafi do Ukrainy natychmiast, ale na przestrzeni  jednego-dwóch lat. 

19:34, 23.08.2022

Administracja Joe Bidena ogłosi w środę największy jak dotąd pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy warty 3 mld dolarów - podały agencje AP i Reuters, powołując się na przedstawicieli rządu. Sprzęt ma odpowiedzieć na średnio- i długoterminowe potrzeby Ukrainy i zawierać m.in. drony. Ma to sygnalizować też utrzymanie obecnych sił USA w regionie na dłuższy czas. 

19:28, 23.08.2022
19:23, 23.08.2022

- Ukraina nie atakuje ludności cywilnej na terytorium innego państwa i na swoich ziemiach, okupowanych przez Rosję - oświadczył Wołodymyr Zełenski. Występując podczas sesji Platformy Krymskiej prezydent zapowiedział, że Ukraina odzyska Krym, bo jest to jej terytorium i sama zdecyduje, jak to zrobić. 

19:15, 23.08.2022

W Podolsku mężczyzna zrzucił głośnik podczas hymnu narodowego. Został zatrzymany przez policję. 

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30nre7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d30nre7
Więcej tematów