Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. "Zagrożona może być nawet Polska". Zaskakujące słowa Zełenskiego [RELACJA NA ŻYWO]

To już 118. dzień inwazji w Ukrainie. Ukraińskie siły stosunkowo łatwo przełamały pierwszą linię rosyjskiej obrony w obwodzie chersońskim, co świadczy o fatalnym morale najeźdźców. Tymczasem Wołodymyr Zełenski wskazał, że rosyjska agresja może rozprzestrzenić się na inne państwa wchodzące w skład byłego ZSRR. – Jeśli Ukraina nie powstrzyma Rosji, zagrożone mogą być kraje bałtyckie, a nawet Polska – powiedział prezydent Ukrainy. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. "Zagrożona może być nawet Polska". Zaskakujące słowa Zełenskiego [RELACJA NA ŻYWO] Wojna w Ukrainie. "Zagrożona może być nawet Polska". Zaskakujące słowa Zełenskiego [RELACJA NA ŻYWO] Źródło: PAP
d4bsru6
d4bsru6
  • • Wołodymyr Zełenski przekazał, że w przyszłym tygodniu należy się spodziewać nasilenia wrogiej aktywności Rosji, również w Europie. Polski generał uważa, że Putin może się  zemścić na Europie, używając "zaskakującej broni, z bronią masowego  rażenia włącznie"

  • • Ukraińskie siły stosunkowo łatwo przełamały pierwszą linię rosyjskiej obrony w obwodzie chersońskim, co świadczy o fatalnym morale najeźdźców; żołnierze wroga po prostu nie chcą umierać za Chersoń i walczyć tam do ostatniej kropli krwi - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.

  •  • - Rosyjska agresja może rozprzestrzenić się na inne państwa wchodzące w skład byłego ZSRR. Jeśli Ukraina nie powstrzyma Rosji zagrożone mogą być kraje bałtyckie, a nawet Polska - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej z premierem Luksemburga.

  •  • Minionej doby wojska rosyjskie straciły około 300 żołnierzy -  poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak  podkreśla agencja UNIAN łączne straty osobowe sił rosyjskich od 24 lutego do 20 czerwca wynoszą około 34 100 żołnierzy. 

  • •  "Przyjechał pod ostrzałem, potajemnie, aby wesprzeć i zobaczyć to na własne oczy. Był z nami" - napisała ukraińska deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Mariana Bezuhla, relacjonując, że Wołodymyr Zełenski przyjechał na front, by wesprzeć ukraińskich żołnierzy.
Trwa łączenie
22:14, 21.06.2022

Rada Europejska postanowiła przyznać Ukrainie i Mołdawii status krajów  kandydujących - czytamy w projekcie dokumentu końcowego szczytu Rady  Europejskiej, do którego dotarła PAP. Spotkanie szefów państw i rządów UE odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli.

"Rada Europejska uznaje europejską perspektywę Ukrainy, Republiki Mołdawii i  Gruzji. Przyszłość tych krajów i ich obywateli leży w Unii Europejskiej. Rada Europejska postanowiła przyznać Ukrainie i Republice Mołdawii  status krajów kandydujących" - napisano w projekcie konkluzji z wtorku.

22:07, 21.06.2022

- Ukraina jest zadowolona ze zmiany stanowiska Holandii w sprawie członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej - powiedział Ihor Żowkwa, doradca  prezydenta Zełenskiego w rozmowie z dziennikiem “De Volkskrant”.

- Ukraińcy  woleliby widzieć swoje dzieci w europejskiej niż w rosyjskiej  przyszłości - powiedział holenderskiej gazecie polityk, uważany za głównego doradcę ukraińskiego prezydenta.

21:57, 21.06.2022

Na czele planowanej przez USA grupy śledczych badających zbrodnie wojenne na Ukrainie stanie Eli Rosenbaum, były szef Biura Dochodzeń Specjalnych Ministerstwa Sprawiedliwości USA, zajmującego się ściganiem żyjących w Stanach Zjednoczonych zbrodniarzy hitlerowskich - podała CNN.

21:55, 21.06.2022

Rada Europejska postanowiła przyznać Ukrainie i Mołdawii status krajów kandydujących - czytamy w projekcie dokumentu końcowego szczytu Rady Europejskiej, do którego dotarła PAP. Spotkanie szefów państw i rządów UE odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli.

21:47, 21.06.2022

Estonia poinformowała we wtorek, że rosyjski helikopter straży granicznej naruszył w weekend jej przestrzeń powietrzną - podała agencja AP. Ambasador Rosji w Tallinie został wezwany do estońskiego MSZ i otrzymał notę protestacyjną.

21:41, 21.06.2022

Jedna osoba zginęła, a 19 zostało rannych we wtorek wskutek rosyjskiej agresji w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował gubernator tego regionu Pawło Kyryłenko.

21:29, 21.06.2022

W ciągu ostatniej doby Rosjanie wywieźli z Ukrainy na teren Rosji 21 947 osób, w tym 3826 dzieci. Rosyjski generał Michaił Mizincew stwierdził kłamliwie, że dokonano tego w ramach "ewakuacji". Jak sprecyzował, w sumie od 24 lutego do Rosji wywieziono już ponad 2 mln osób, w tym ponad 318 tys. dzieci.

PAP
21:19, 21.06.2022

"Rozmawiałem z Josepem Borrellem w przededniu historycznego szczytu UE, który odbędzie się w tym tygodniu. Status Ukrainy jako kandydata do UE wyznaczy linię po dziesięcioleciach niejasności i utrwali przekonanie, że Ukraina to Europa, a nie część 'rosyjskiego świata'. Jestem wdzięczny za wsparcie Ukrainy na naszej drodze" - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

21:10, 21.06.2022

- To zatrważające, że przedstawiciele Rosji mówią o karze śmierci dla amerykańskich ochotników pojmanych przez Rosjan na Ukrainie - powiedział we wtorek John Kirby, koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Oskarżył też Rosjan o używanie żywności jako broni.

21:01, 21.06.2022

Ukraina ma wolę, stanowczość i odwagę, by powstrzymać Rosję - mówił we wtorek na forum Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia. - Rosja nie cofnie się przed niczym w swojej inwazji - przekonywał dyplomata.

20:57, 21.06.2022

"Bociany są uwielbiane w Ukrainie. Uważa się je za symbol dobrej nowiny. W dzisiejszych czasach bardzo tego potrzebujemy" - napisał na Twitterze doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Gerashchenko. 

20:44, 21.06.2022

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko poinformował we wtorek, że w opanowanym przez Rosjan kombinacie Azowstal zginęło w wybuchu dwóch saperów rosyjskich, którzy rozminowywali zakłady.

20:37, 21.06.2022

Alina  Kabajewa, domniemana kochanka Władimira Putina, posiada dwa luksusowe  domy w Turcji, kraju członkowskim NATO - twierdzi były rosyjski  oligarcha, cytowany przez serwis "Daily Mail".

20:28, 21.06.2022

Jeśli Finlandia i Szwecja szybko nie zostaną przyjęte do NATO, to oddajemy zwycięstwo Rosji - powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

20:22, 21.06.2022

Oficjalnie zarejestrowani bezrobotni, którzy nie znajdą zatrudnienia przez 30 dni, będą usuwać gruz po zniszczonych budynkach, budować konstrukcje obronnych i wykonywać prace remontowe - powiedział we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez Interfax-Ukraina.

20:13, 21.06.2022

- Rosyjska agresja może rozprzestrzenić się na inne państwa wchodzące w skład byłego ZSRR. Jeśli Ukraina nie powstrzyma Rosji zagrożone mogą być kraje bałtyckie, a nawet Polska - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski podczas konferencji prasowej z premierem Luksemburga, cytowany przez Kanał 24.

20:04, 21.06.2022

Aktywista z Petersburga Andrei Olivieri został zatrzymany za plakat z cytatem Władimira Putina.  "Jeśli jesteś prezydentem przez siedem lat, możesz zwariować" - powiedział dyktator w 2004 roku.

19:57, 21.06.2022

Wojska rosyjskie zajęły miejscowości Pidlisne i Myrna Dołyna, leżące na południe od Lisiczańska i umacniają się w Ustyniwce; prowadzą szturm w kierunku Biłej Hory pod Lisiczańskiem - podał we wtorek wieczorem Sztab Generalny armii ukraińskiej.

19:53, 21.06.2022

Pod pretekstem pomocy humanitarnej przemycono do Ukrainy sprzęt techniczny oraz markową odzież o wartości 70 mln hrywien (ok. 2,4 mln dolarów) - poinformowało we wtorek ukraińskie Biuro Prokuratora Generalnego.

19:45, 21.06.2022

W rosyjskim ostrzale wsi Bezruky w obwodzie charkowskim zginęła we wtorek ośmiolatka, a jej matka została ranna - poinformował szef władz tego obwodu na wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow. W obwodzie tego dnia zginęło 15 osób, a 16 zostało rannych.

19:37, 21.06.2022

W Stambule w przyszłym tygodniu odbędą się rozmowy na temat transportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne; udział w nich wezmą przedstawiciele Ukrainy, ONZ, Turcji i Rosji - podała we wtorek turecka gazeta "Milliyet", a także stacja telewizyjna CNN Turk.

19:29, 21.06.2022

Luksemburg przekazał 15 proc. swojego budżetu obronnego na pomoc wojskową dla Ukrainy; gdyby inne państwa świata poszły w jego ślady już wygralibyśmy tę wojnę - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski, który spotkał się we wtorek w Kijowie z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem.

19:20, 21.06.2022

Resort obrony Ukrainy przypomina, że z rosyjskimi najeźdźcami codziennie walczą też Ukrainki. 

19:11, 21.06.2022

Siły rosyjskie zajęły Toszkiwkę pod Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim, który jest bardzo silnie ostrzeliwany - poinformował we wtorek Serhij Hajdaj, gubernator tego regionu na wschodzie Ukrainy.

18:59, 21.06.2022

Prokurator generalny USA Merrick Garland spotkał się we wtorek w Kijowie ze swoją odpowiedniczką Iryną Wenediktową, zapowiadając dodatkowe kroki w ściganiu zbrodni wojennych Rosji - przekazał amerykański resort sprawiedliwości.


- Zbrodniarze wojenni nie mają gdzie się kryć. Departament Sprawiedliwości USA wykorzysta każdą ścieżkę, by pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy popełniają zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa na Ukrainie - zapowiedział Garland.

18:51, 21.06.2022

W parlamencie Łotwy otwarto we wtorek wystawę Maksyma Łewina, ukraińskiego fotografa, który według ukraińskiej prokuratury zginął w marcu z rąk rosyjskich wojskowych. Wystawa poświęcona jest realiom wojny na Ukrainie.

18:47, 21.06.2022

"Z całą mocą ponawiam mój apel o uciszenie wszelkiej broni i wyeliminowanie przyczyn konfliktów poprzez niestrudzone uciekanie się do negocjacji"- napisał papież Franciszek w liście do uczestników wiedeńskiego spotkania państw-stron traktatu o zakazie broni jądrowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bsru6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4bsru6
Więcej tematów