Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Rosjanie próbowali przekroczyć rzekę. Stracili 30 pojazdów [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 77. dzień inwazji. Ukraińscy żołnierze odnaleźli w obwodzie sumskim pozostałości po rosyjskich okupantach. - W Trościańcu znaleźliśmy ważne dokumenty wojskowe, z których jasno wynika, że wróg zamierzał opanować całe terytorium naszego kraju. Funkcjonariusze Biura odnaleźli też pułapki minowe i pozostałości amunicji - przekazał Ołeksij Suchaczow, dyrektor Państwowego Biura Śledczego (DBR). Tymczasem, jak informuje ukraiński resort obrony, próba przekroczenia przez Rosjan rzeki Doniec w obwodzie ługańskim zakończyła się dla agresora katastrofalnie. Ukraińscy artylerzyści zniszczyli około 30 pojazdów, w tym kilka czołgów. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosjanie próbowali przekroczyć rzekę. Stracili 30 pojazdów Rosjanie próbowali przekroczyć rzekę. Stracili 30 pojazdów Źródło: Twitter
d27e4p0
d27e4p0
  • • "W Trościańcu w obwodzie sumskim na północy Ukrainy odnaleźliśmy ważne rosyjskie dokumenty wojskowe, z których jasno wynika, że wróg zamierzał opanować całe terytorium naszego kraju" - przekazał w środę na Telegramie dyrektor ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (DBR) Ołeksij Suchaczow. Jak dodał, "funkcjonariusze Biura odnaleźli też pułapki minowe i pozostałości amunicji wroga". Pojawiły się też doniesienia o zaminowaniu przez najeźdźców m.in. pól, poboczy dróg i terenu miejscowego cmentarza. 

  • • Gen. Ołeksij Hromow, zastępca dowódcy Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował, że kolejnym celem rosyjskiej armii może być opanowanie obwodów odeskiego, mikołajowskiego i części zaporoskiego, utworzenie "korytarza lądowego" do separatystycznego, wspieranego przez Moskwę regionu Naddniestrza w Mołdawii, a nawet zajęcie centralnej Ukrainy i ponowna próba zdobycia Kijowa.

  • • Rosyjskie straty w czasie inwazji na Ukrainę sięgnęły już 26 350 żołnierzy – podaje w środę sztab generalny armii ukraińskiej. W ciągu doby przeciwnik stracił kolejnych 350 żołnierzy, 17 czołgów, prawie 50 wozów opancerzonych i dziewięć systemów artyleryjskich. 

  • • Używamy wszelkich możliwych narzędzi dyplomatycznych, aby zorganizować ratunek dla obrońców Mariupola, ale Rosja nie zgodziła się jeszcze na żadną z wielu proponowanych opcji - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Trwa łączenie
00:24, 12.05.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w nadanym w środę późnym wieczorem nagraniu wideo, że Ukraina stale rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa ze swoimi partnerami.


Zełenski powiedział że kwestia ta była przedmiotem "bardzo merytorycznych" rozmów na spotkaniu przywódców grupy G7 8 maja, w którym uczestniczyli przedstawiciele Ukrainy.


- Negocjujemy z czołowymi państwami świata na temat zapewnienia Ukrainie bezpieczeństwa na nadchodzące dziesięciolecia - oświadczył Zełenski. Zaznaczył, że po raz pierwszy w historii Ukrainy pojawiła się możliwość udzielenia takich gwarancji.


- Będą one to nie tylko istotne z punktu widzenia prawnego, ale także będą szczegółowo wymieniać te gwarancje, kto ma je zapewnić i w jaki sposób - powiedział ukraiński prezydent.


Podkreślił, że nie stanie się to "w ciągu kilku dni", ale jest przekonany, że "ten maj będzie miał szczególne znaczenie dla historii Ukrainy".

00:07, 12.05.2022
23:40, 11.05.2022

W centralnej i wschodniej Ukrainie ogłoszono alarmy lotnicze.

23:21, 11.05.2022

Żołnierze ukraińskiej 126. Brygady Obrony Terytorialnej kopali okopy w okolicy Odessy. Przypadkiem dokonali odkrycia archeologicznego - znaleźli antyczne greckie amfory datowane na V i VI w. p. n. e. Artefakty przekazano do Muzeum Archeologicznego w Odessie.

23:15, 11.05.2022

- Rosjanie zbombardowali obiekty cywilne w miejscowości Komyszuwacha w obwodzie zaporoskim. Zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne - podała agencja Ukrinform. 

23:06, 11.05.2022

Znów coś się dzieje nad Biełogorodem, rosyjskim miastem przy granicy z Ukrainą. Słychać latające samoloty, obrona przeciwlotnicza działa.

22:52, 11.05.2022

Ukraińska armia pochwaliła się nową bronią w swoim arsenale - polskimi karabinami MSBS Grot. Nie wiadomo oczywiście, ile sztuk tej broni trafiło do Ukrainy. 

22:34, 11.05.2022

Ukraiński dron zbombardował rosyjski czołg. Jak podano w opisie, był to T-90. 

22:24, 11.05.2022

Po potężnej eksplozji wieżyczka rosyjskiego czołgu (T-72B3 wedle chińskiej telewizji, która udostępnił nagranie) poszybowała bardzo wysoko. Nagranie wykonano 6 maja pod Mariupolem.

22:16, 11.05.2022

- Wyzwolimy naszą ziemię i naszych ludzi - w ten sposób zareagował w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku na pojawiające się głosy, że okupowany obwód chersoński ma być przyłączony do Rosji.


- Te wyrzutki, których państwo rosyjskie znalazło jako kolaborantów, wygłaszają oświadczenia, których skala i głupota jest kosmiczna (...). Ale bez względu na to, co zrobią okupanci, nie mają szans – powiedział Zełenski.

21:55, 11.05.2022

Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza, Ukraina będzie musiała zmagać się z konsekwencjami rosyjskiej inwazji jeszcze przez "sto lat" z powodu pozostających wszędzie ładunków wybuchowych - informuje w środę telewizja ARD.

- Każdy, kto mieszka w Niemczech, wie, że bomby, które spadły tu w czasie II wojny światowej, są odkrywane jeszcze teraz. Dlatego też będziemy wspólnie pracować nad postępami w odbudowie Ukrainy - powiedział kanclerz po spotkaniu z prezydentem Argentyny Alberto Angelem Fernandezem w Berlinie.

21:45, 11.05.2022

- Jeśli rosyjskie wojska umocnią się na Wyspie Węży na Morzu Czarnym, to będą mogły rozmieścić tam systemy obrony powietrznej i kontrolować niebo nad południowo-zachodnią Ukrainą. Ma to kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia rosyjskiej operacji desantu w kierunku Naddniestrza - ocenił w środę ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.

21:41, 11.05.2022

W obwodach donieckim i ługańskim ukraińskie wojsko odparło w środę dziewięć ataków Rosjan - poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających w Donbasie.

21:33, 11.05.2022

Organizacja Narodów Zjednoczonych szkoli ukraińskich lekarzy na wypadek użycia przez Rosję broni biologicznej lub chemicznej - poinformował w środę szef parlamentarnej komisji ds. zdrowia, opieki medycznej i ubezpieczeń zdrowotnych Mychajło Raducki.

Jak oświadczył, 18 marca zwrócił się do Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet z apelem o zapobiegnięcie użycia przez Rosjan broni chemicznej lub biologicznej. - Wezwałem do podjęcia wszelkich możliwych środków międzynarodowych, aby zapobiec użyciu nielegalnej broni w Ukrainie. ONZ udziela Ukrainie pomocy, która będzie potrzebna w przypadku użycia zakazanej broni - dodał Raducki.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wraz z ukraińskim ministerstwem zdrowia dostarcza do szpitali na Ukrainie środki ochrony indywidualnej, a już 1,5 tys. lekarzy objęto specjalistycznymi szkoleniami - podała agencja UNIAN.

21:27, 11.05.2022

Ministerstwo obrony Ukrainy przekazało, że według jego ocen wojna z Rosją weszła w drugą fazę. - Będziemy odzyskiwać utracone terytoria - zapowiedziała wiceszefowa resortu Hanna Malar.

21:19, 11.05.2022

- Na całej linii frontu jest gorąco. Ostrzeliwane są wszystkie miejscowości wzdłuż linii frontu w obwodzie donieckim. Dochodzi też do ostrzałów, rakietowych i lotniczych, miejscowości dość oddalonych od frontu. Niestety, ludzie masowo giną bądź są ranni. Faktycznie codziennie odnotowujemy rannych i zabitych - przekazał szef regionu Pawło Kyryłenko.

21:11, 11.05.2022

Rosyjski wóz bojowy BTR-82A w obwodzie charkowskim.

21:10, 11.05.2022

- Ile będzie kosztować odbudowa, rekonstrukcja Ukrainy? Jest dla mnie całkiem jasne: nie mówimy tu o milionach, ale o bilionach euro - powiedział Reutersowi Werner Hoyer, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), wskazując na rozmowy toczone w ONZ, MFW i w Banku Światowym.

20:50, 11.05.2022

Rosja wielokrotnie straszyła, ale nie wierzę, aby wtargnęła militarnie do Finlandii czy na terytoria innych krajów. Niemniej jednak możliwe przystąpienie Finlandii i Szwecji do Sojuszu to dobra wiadomość dla Estonii - powiedział w środę prezydent Estonii Alar Karis w wywiadzie dla fińskiej telewizji.

20:43, 11.05.2022

Wybuchy w obwodzie charkowskim - informują ukraińskie media.

20:36, 11.05.2022

W miejscowości Ołeniwka w obwodzie donieckim wojska rosyjskie przetrzymują na terenie byłej kolonii karnej około 3 tys. mieszkańców Mariupola i okolic, którzy nie przeszli "filtracji" rosyjskiej i uznani są za "nieprawomyślnych" - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Wszyscy, którzy w 'obozach filtracyjnych' pod Mariupolem nie przeszli 'filtracji' i uważani są za 'nieprawomyślnych', przewożeni są do byłej kolonii karnej nr 52 w miejscowości Ołeniwka w obwodzie donieckim. Pomieszczenia więzienne są przeładowane. Z wypowiedzi świadków wynika, że dziś jest tam co najmniej 3 tys. ludzi, głównie z Mariupola i rejonu, podczas gdy planowy limit kolonii wynosił 850 osób" - napisał Andriuszczenko.

Ołeniwka leży w części obwodu donieckiego znajdującej się od 2014 roku pod kontrolą prorosyjskich separatystów.


20:34, 11.05.2022

Strona ukraińska proponuje Rosjanom wymianę ciężko rannych ukraińskich żołnierzy pozostających na terenie Azowstalu na pojmanych żołnierzy Federacji Rosyjskiej. "Chcemy przewieźć naszych ciężko rannych wojskowych z Azowstalu korytarzem humanitarnym. Zamiast tego przekażemy rosyjskich jeńców. Nie ma jeszcze zgody. Negocjacje trwają" - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

20:27, 11.05.2022

Próba przekroczenia przez Rosjan rzeki Doniec w obwodzie ługańskim zakończyła się katastrofalnie. Ukraińscy artylerzyści zniszczyli około 30 pojazdów, w tym kilka czołgów.

20:17, 11.05.2022

W Moskwie oblano czerwoną farbą polską ambasadę. Zniszczona została m.in. tablica z polskim godłem. - Będziemy oczekiwać od strony rosyjskiej wyjaśnienia tej sprawy i ustalenia sprawców - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Polskie władze uważają, że to odwet za oblanie farbą ambasadora Rosji w Warszawie.

20:11, 11.05.2022

Dziennikarka brytyjskiego Channel 4 informuje o 130 ciałach rosyjskich żołnierzy, które ukraińskie wojsko przechowuje w Kijowie, w jednym z tamtejszych wagonów kolejowych. "Czy władze rosyjskie zgodzą się na ich repatriację i powiedzą rodzinom, że ich synowie i ojcowie nie żyją?" - dopytuje we wpisie reporterka.

Ukraińskie władze od wielu tygodni alarmują, że Kreml nie jest zainteresowany zabraniem z Ukrainy ciał zabitych wojskowych. - Być może będziemy musieli pochować rosyjskich żołnierzy na własny koszt - oświadczył doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Gereszczenko.

20:04, 11.05.2022

- W moich wszystkich rozmowach tutaj przebijały się dwa tematy, jeśli chodzi o uznanie roli Polski w regionie: z jednej strony przyjęcie uchodźców - wszystkie media, dziennikarze, eksperci i politycy odnotowują jako duże wyrzeczenie ze strony Polski, ale też jako rolę stabilizującą. Z drugiej strony docenia się także nasze przygotowanie się w sprawie bezpieczeństwa energetycznego - poinformował w środę wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz po spotkaniach w Departamencie Stanu USA i Białym Domu.

19:58, 11.05.2022

- Oblanie polskiej ambasady w Moskwie czerwoną farbą i wezwanie polskiego ambasadora do rosyjskiego MSZ należy odczytywać jako "odwet" za to, co wydarzyło się w poniedziałek w Warszawie przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich - ocenił w środę wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27e4p0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d27e4p0
Więcej tematów