Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Tłumy na ulicach przeciwko Putinowi. Rośnie liczba zatrzymań [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Niedziela to 214. dzień rosyjskiej inwazji. W Rosji trwa "częściowa mobilizacja", która - według informacji amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną - nie przebiega najlepiej. Łącznie do ponad 2 tys. wzrosła liczba zatrzymanych uczestników demonstracji przeciw wojnie od dnia ogłoszenia zaciągu do wojska 21 września - wynika z szacunków organizacji OWD-Info. Dochodzi do podpaleń komend wojskowych i budynków administracyjnych. Aktywnie w protestach uczestniczą też rosyjskie matki. "Dajcie naszym dzieciom żyć!" - skandowały kobiety zgromadzone w Jakucku. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
Wojna w Ukrainie. Tłumy na ulicach przeciwko Putinowi. Rośnie liczba zatrzymań [RELACJA NA ŻYWO]Wojna w Ukrainie. Tłumy na ulicach przeciwko Putinowi. Rośnie liczba zatrzymań [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: Twitter
d93ot82
  • • Do ponad 2 tys. wzrosła liczba zatrzymanych w Rosji uczestników protestów przeciw wojnie i mobilizacji od dnia ogłoszenia zaciągu do wojska 21 września - wynika z szacunków organizacji OWD-Info. Dochodzi do podpaleń komend wojskowych i budynków administracyjnych. Aktywniew protestach  uczestniczą też rosyjskie matki. "Dajcie naszym dzieciom żyć!" - skandowały kobiety protestujące w Jakucku.

  • • Napięta sytuacja w Dagestanie, regionie na Kaukazie wchodzącym w skład Federacji Rosyjskiej, gdzie w niedzielę wybuchły protesty przeciwko mobilizacji na wojnę z Ukrainą. Na ulicach stolicy, Machaczkały, zbiera się coraz więcej osób. Dochodzi do starć z policją, pojawiają się też informacje o pierwszych aresztowaniach. Napiętą atmosferę potwierdzają publikowane w sieci nagrania.

  • Prezydent Władimir Putin może wygłosić przesłanie do Zgromadzenia Federalnego 30 września - poinformowała rosyjska agencja RIA Novosti, powołując się na źródło w rosyjskim parlamencie. Jak dodaje agencja, Rada Federacji dzień wcześniej - 29 września - może zająć się ustawą o przyłączeniu nowych terenów do Rosji. 

  • • We wtorek z inicjatywy Ukrainy odbędzie się pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ - poinformowała w nocy z soboty na nadzielę agencja Ukrinform. Tematem mają być pseudoreferenda, organizowane przez Rosję na okupowanych terenach ukraińskich.

  •  • W niedzielę 25 września 2022 r. ciąg dalszy referendów organizowanych przez rosyjskich okupantów na zajętych terytoriach.  
Trwa łączenie
22:35, 25.09.2022

- Nie poddawajcie się zbrodniczej mobilizacji, uciekajcie albo oddajcie się do ukraińskiej niewoli. Im więcej obywateli Rosji spróbuje ochronić przynajmniej swoje życie, tym szybciej skończy się ta zbrodnicza wojna Rosji - zaapelował w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:32, 25.09.2022
22:31, 25.09.2022

Do udziału w pseudoreferendum w sprawie aneksji Rosjanie zmusili tylko 20 proc. mieszkańców okupowanego Melitopola, miasta w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - powiedział w niedzielę lojalny wobec władz ukraińskich mer Iwan Fedorow.

21:56, 25.09.2022

Ukraiński szeregowy Roman Glomba otrzymał od prezydenta Wołodymyra Zełenskiego tytuł Bohatera Ukrainy za zestrzelenie sześciu wrogich samolotów.

21:44, 25.09.2022

Podczas protestu przeciw mobilizacji w Machaczkale, głównym mieście Dagestanu, republiki na Kaukazie wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, policja brutalnie zatrzymywała protestujących, kilka osób pobito - podał w niedzielę niezależny portal Meduza.


Policjanci użyli paralizatorów i gazu łzawiącego. Doszło do starć, gdy uczestnicy próbowali odbić zatrzymanych. Szczególnie brutalnie policjanci rozpędzali protestujące kobiety - informuje portal OWD-Info, monitorujący zatrzymania w Rosji. Podał on, że zatrzymano pięć osób, ale z nagrań wideo pokazujących demonstrację wynika, że zatrzymanych jest więcej. Przed wieczorem do rozpędzania protestujących skierowano dodatkowe oddziały policji i gwardii narodowej (Rosgwardii).


W demonstracji, która rozpoczęła się w centrum miasta w niedzielę po południu, uczestniczyło kilkaset osób, głównie kobiet. Głównym hasłem był sprzeciw wobec ogłoszonej przez Kreml mobilizacji na wojnę z Ukrainą. 

21:36, 25.09.2022

Po ogłoszeniu mobilizacji przez Putina Rosję opuściło ponad 261 tys. mężczyzn - podała "Novaya Gazeta".

21:26, 25.09.2022

Protesty w Dagestanie nie ustają. Coraz więcej policji na ulicach. 

21:15, 25.09.2022

W okupowanym mieście Szczastia i w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim, gdzie Rosjanie prowadzą pseudoreferendum w sprawie aneksji, podpalono lokale wyborcze - poinformował w niedzielę c


"Na terenach okupowanych trzeci dzień trwa farsa. Niektórzy nie wytrzymują i 'lokale wyborcze' się palą, jak na przykład w Szczastiu i Siewierodoniecku" - napisał Hajdaj w serwisie Telegram.

21:02, 25.09.2022

Rosyjski prezydent Władimir Putin odrzucił prośby swoich dowódców wojskowych, by wycofać siły z Chersonia - podał dziennik "New York Times". Według przedstawicieli władz USA Putin w coraz bardziej bezpośredni sposób angażuje się w podejmowanie decyzji wojskowych, co prowadzi do napięć.


Według cytowanych przez gazetę anonimowych przedstawicieli administracji USA zaznajomionych z raportami wywiadu, Putin miał powiedzieć dowódcom, że wszystkie strategiczne decyzje dotyczące pola bitwy należą do niego. "NYT" sugeruje, że mimo to decyzję o mobilizacji podjął w oparciu o rekomendację wojskowych.

20:51, 25.09.2022

Kolejne nagranie z dzisiejszych protestów w Machaczkale. Policja goni mężczyznę.

20:40, 25.09.2022

Na granicy rosyjsko-mongolskiej utworzyła się kolejka aut, które czekają na wyjazd z Rosji - informuje w niedzielę agencja AFP. Jak ocenia, Rosjanie nadal uciekają z kraju przed ogłoszoną przez Kreml mobilizacją na wojnę z Ukrainą.


Przedstawiciel mongolskich służb granicznych w pogranicznym mieście Altanbulag powiedział, że od środy ponad 3 tysiące Rosjan wjechało do Mongolii tą drogą. Reporter AFP relacjonuje, że przed okienkiem służb migracyjnych utworzyła się kolejka, w której ludzie z paszportami Rosji czekają, by przekroczyć granicę z Mongolią.

20:31, 25.09.2022

"Zdjęcie, które absolutnie dokładnie ilustruje stan Putina" - napisała Lubow Sobol, bliska współpracownica lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

20:21, 25.09.2022

W okupowanym przez armię rosyjską Mariupolu, gdzie Rosjanie prowadzą pseudoreferendum w sprawie aneksji, lokale wyborcze są puste i nie ma tam żadnych obserwatorów - powiedział w niedzielę Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.


Urzędnik, którego cytuje agencja UNIAN, powiedział, że władze okupacyjne robią wszystko, by nie pokazywać, że lokale wyborcze świecą pustkami. Andriuszczenko powiedział, że spodziewa się, iż 28 września Rosjanie ogłoszą fikcyjne wyniki, według których za aneksją padnie 87 proc. głosów.

20:13, 25.09.2022

Rosjanie w niedzielę uderzyli w Kramatorsk rakietami S-300. Uszkodzeniu uległy domy i szpital - podała agencja Ukrinform.

20:01, 25.09.2022

Gruzja od poniedziałku zamknie granicę dla mężczyzn z Federacji Rosyjskiej - poinformowała posłanka do gruzińskiego parlamentu Nonna Mamulashvili.

19:52, 25.09.2022

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina otrzymała z USA  przeciwlotniczy system rakietowy NASAMS.


- Chcę podziękować prezydentowi Bidenowi za pozytywną decyzję, która już została podjęta i Kongresowi USA - mamy NASAMS. To są systemy obrony powietrznej. Ale wierzcie mi, to nie jest wystarczające, aby ochronić infrastrukturę cywilną, szkoły, szpitale, uczelnie, domy Ukraińców - dodał Zełenski, cytowany przez Ukraińską Prawdę.

19:44, 25.09.2022

W Sewastopolu na anektowanym Krymie wręczonych zostało dotąd około 1000 wezwań do armii rosyjskiej; mobilizowani mają dołączyć do oddziałów w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podał w niedzielę ukraiński sztab generalny.


"Mężczyznom w wieku podlegającym powołaniu do wojska wręczono prawie tysiąc wezwań. Przedstawiciele wojsk okupacyjnych mówią mobilizowanym, że będą przechodzić służbę na (...) terytorium obwodu chersońskiego, do upłynięcia terminu tzw. operacji specjalnej" - podał sztab.

19:30, 25.09.2022

W najbliższych miesiącach do Niemiec trafiać będą gaz i ropa ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pierwsze dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) dotrą do Hamburga przed końcem br. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, odwiedzający w ten weekend kraje Zatoki Perskiej, zapowiada, że kraj chce mieć wiele źródeł dostaw energii - informuje w niedzielę portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

19:22, 25.09.2022

W mieście Ałczewsk ukraińskie siły zniszczyły w niedzielę magazyn rosyjskiej armii. Tymczasem w Mańkówce zlikwidowane zostały koszary wroga. W mieście Szczastia podpalony został rosyjski "lokal wyborczy" - poinformował szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

19:14, 25.09.2022

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl znów szokuje. Duchowny ponownie pobłogosławił rosyjskich żołnierzy, którzy walczą w Ukrainie. Powiedział też, że ci, którzy umrą na polu walki wykonując  swoje powołanie, będą mieli przebaczone grzechy.


- Kościół zdaje sobie sprawę, że jeśli ktoś, motywowany poczuciem obowiązku, koniecznością złożenia przysięgi, pozostaje wierny swojemu powołaniu i umiera podczas pełnienia służby wojskowej, to niewątpliwie popełnia czyn równoznaczny z ofiarą. Poświęca się dla innych. I dlatego wierzymy, że ta ofiara zmywa wszystkie grzechy, które popełniła dana osoba - powiedział Cyryl.

19:01, 25.09.2022

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przewidział już wynik referendów przeprowadzanych przez rosyjską dyktaturę w okupowanych rejonach Ukrainy. Ogłosił, jakie zasady będą obowiązywały na tych "przyłączonych" obszarach. Przy okazji objawił skryte marzenia władz federacji Rosyjskiej. Do zaanektowanych ziem niespodziewanie dołączył jeszcze jeden kraj, dość odległy geograficznie, ale za to socjalistyczny i wciąż oddający hołd Leninowi.

18:53, 25.09.2022

Od początku inwazji na Ukrainę w Rosji podpalono 54 komisariaty wojskowe i budynki administracyjne. 17 przypadków miało miejsce w ciągu ostatnich pięciu dni po ogłoszonej przez Putina mobilizacji.

18:42, 25.09.2022

Kobiety w Jakucku protestują przeciwko mobilizacji: "Dajcie naszym dzieciom żyć!"

18:32, 25.09.2022

Do ponad 2000 wzrosła liczba zatrzymanych w Rosji uczestników protestów przeciw wojnie i mobilizacji od dnia ogłoszenia zaciągu do wojska 21 września - wynika z szacunków organizacji OWD-Info. Dochodzi do podpaleń komend wojskowych i budynków administracyjnych.


Według ostatnich danych OWD-Info, ogłoszonych w niedzielę, w trakcie protestów antywojennych dzień wcześniej zatrzymanych zostało 828 osób, w tym najwięcej - 390 - w Moskwie. Podczas pierwszej fali protestów 21 września policja zatrzymała ponad 1300 osób, większość w Moskwie i Petersburgu. OWD-Info to organizacja monitorująca zatrzymania w Rosji.


Jak podały media niezależne w niedzielę, do protestów przeciwko mobilizacji doszło tego dnia w Dagestanie, republice na Kaukazie Północnym wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. W głównym mieście regionu, Machaczkale, protestujący starli się z policją.

18:22, 25.09.2022

Na południu kraju Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły rosyjski samolot szturmowy i śmigłowiec, który pospieszył mu z pomocą - podaje ukraiński Kanał 24.

18:14, 25.09.2022

- Wszyscy, którzy nie doceniali ogromnej determinacji narodu ukraińskiego i jego armii bardzo się mylili; ta determinacja jest najlepszym dowodem, że Ukraina to państwo narodowe, które ma takie samo prawo do istnienia jak Rosja - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Opola.

18:02, 25.09.2022

W Melitopolu eksplodował samochód. Na razie nie wiadomo, do kogo należał.

Źródła: Twitter, Facebook, PAP, Telegram, "The National", Ukraińska Prawda, Bloomberg, "The Kyiv Independent",TASS, Reuters, CNN, Unian, Ukrinform.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d93ot82
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d93ot82
Więcej tematów