Trwa ładowanie...

Władimir Putin zwołał pilne spotkanie Rady Bezpieczeństwa [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Rosyjski dyktator Władimir Putin zwołał pilną naradę z członkami Rady Bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczyli najważniejsi urzędnicy, w tym m.in. szefowie MON, MSW, MSZ, Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Służby Wywiadu Zagranicznego. Według ustaleń niezależnego portalu "The Moscow Times", zebranie ma związek z sukcesem ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie charkowskim, do którego w ostatnich godzinach Rosja wysłała dodatkowe wojska. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Władimir Putin zwołał pilne spotkanie Rady BezpieczeństwaWładimir Putin zwołał pilne spotkanie Rady BezpieczeństwaŹródło: Getty, TASS
d1d1uzr
d1d1uzr
  • • Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że wojna wchodzi w krytyczną fazę. - Jeśli Rosja przestanie walczyć, zapanuje pokój – powiedział.

  • • Ukraina wyzwoliła miasto Balakliya w obwodzie charkowskim. Obok budynku rady miejskiej przemieszcza się ukraińskie wojsko. Według niezależnych wschodnich mediów, Ukraińcy mają szansę otoczyć nawet 10 tys. żołnierzy rosyjskich w obwodzie charkowskim.

  • • Regularne wojska rosyjskie zostały wycofane z frontu pod Iziumem w obwodzie charkowskim i przerzucone na południe, do regionu chersońskiego. Dlatego kiedy siły ukraińskie zaatakowały pod Bałakliją, zupełnie posypały się tam wszystkie trzy linie obrony Rosjan - twierdzi ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan.

  • • Wojska ukraińskie w ciągu trzech dni przesunęły się naprzód o 50 km. Siły rosyjskie mają duże straty – oświadczył w piątek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Sztab po raz pierwszy informuje "otwartym tekstem" o udanym natarciu na wschodzie – zauważa rosyjska redakcja BBC.

  • • Premier Mateusz Morawiecki udał się do Kijowa. Odbył serię spotkań, m.in. dot. sytuacji geopolitycznej, bezpieczeństwa energetycznego, wojskowego.

  • • Rosyjska agencja prasowa TASS podaje, że spotkanie Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim na na listopadowym szczycie G20 nie jest planowane. Szczyt ma się odbyć w Indonezji. 

 

Trwa łączenie
22:53, 09.09.2022

- Polska zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w sferze energetycznej, w tym poprzez eksport energii. Oczywiście zapewnimy to polskim braciom, którzy pomagają nam od pierwszego dnia. Zawsze pomożemy - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w piątek wieczorem nagraniu. 

22:28, 09.09.2022

Osiem osób zostało rannych w piątek w rosyjskim ostrzale miejscowości Wełyka Pysariwka w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki. Pociski trafiły w szpital,  pobliską szkołę, przedszkole oraz dwa domy prywatne. 

22:20, 09.09.2022

Siły zbrojne Ukrainy wkraczają do Iziumu - taką, niepotwierdzoną na razie przez Kijów informację przekazał żołnierz Gwardii Narodowej i były zastępca Rady Miasta Izium Nikita Karakai. O wkroczeniu Ukraińców do tego miasta informuje również "Kyiv Post".


21:50, 09.09.2022

198. dzień wojny okiem ukraińskich żołnierzy.

21:39, 09.09.2022

Ukraińskie siły odbiły już z rąk Rosjan ponad 30 miejscowości w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski.

- Nasza armia, wywiad i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy kontynuują aktywne działania na kilku kierunkach operacyjnych. Pomyślnie kontynuują - powiedział prezydent na nagraniu.

Jak przekazał, dotychczas ukraińskie siły wyzwoliły ponad 30 miejscowości w obwodzie charkowskim.

- W części miejscowości regionu trwają działania, obejmujące kontrole i zabezpieczenia terytorium, stopniowo przejmujemy kontrolę nad kolejnymi miejscowościami, wszędzie przywracamy ukraińską flagę i ochronę dla naszych obywateli - dodał.

21:17, 09.09.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek, że spotkał się z Halukiem Bayraktarem, szefem tureckiej firmy Baykar, produkującej drony bojowe. Rozmawiano m.in. o produkcji bezzałogowców w Ukrainie.

Jak przekazał prezydent, głównym tematem jego spotkania z dyrektorem firmy była "dalsza współpraca, mająca na celu wzmocnienie zdolności obronnych ukraińskiej armii".

Omówiono też szczegóły dotyczące budowy fabryki Baykar na Ukrainie i produkcji nowych maszyn z wykorzystaniem ukraińskich części.

Zełenski podziękował Bayraktarowi za "wsparcie i osobisty wkład we wzmocnienie ukraińskich Sił Zbrojnych". 

21:08, 09.09.2022

Jak relacjonuje część mediów, ukraińska kontrofensywa ma mieć miejsce także w okolicach miast Łyman i Swiatohirśk w obwodzie donieckim.

21:01, 09.09.2022

W piątek w Brukseli doszło do spotkania Jensa Stoltenberga z Antonym Blinkenem. W trakcie jego trwania Sekretarz Generalny NATO zwracał uwagę na pomoc, jaką Stany Zjednoczone niosą Ukrainie w dobie wojny z Ukrainą. - Ona wchodzi w krytyczną fazę - ocenił Stoltenberg, chwaląc ukraińską kontrofensywę na Wschodzie.

20:38, 09.09.2022

"Z Pokrowska w Donbasie o sukcesach ukraińskich żołnierzy i obowiązkowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego. Nie wszyscy zamierzają z tej możliwości skorzystać, mimo że zima będzie tutaj bardzo trudna" - relacjonuje korespondent WP Patryk Michalski.

20:25, 09.09.2022

- Decyzja o wsparciu Ukrainy sprzętem wojskowym była najlepszą z możliwych - dzisiaj to polskie czołgi są używane do odbijania okupowanych ukraińskich terenów; to pokazuje, jak ważna jest kontynuacja wsparcia Polskie i całego NATO dla Ukrainy - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Jabłoński był w piątek w Polsat News pytany o informacje o sukcesach ukraińskich kontrataków na froncie. - Mamy powody do optymizmu - na razie delikatnego - ale jedną rzecz można powiedzieć : decyzja o wsparciu obronnym, militarnym Ukrainy była najlepszą z możliwych. Dzisiaj to polskie czołgi są wykorzystywane do tego, aby Ukraina mogła odwojowywać to terytorium, to pokazuje, jak słuszna była to decyzja, i jak ważne jest, byśmy ją kontynuowali - jako Polska i całe NATO - podkreślił wiceszef MSZ.

20:17, 09.09.2022

W 2022 roku w Ukrainie zarejestrowano największą liczbę małżeństw w ciągu ostatnich 7 lat. Według rejestru danych w pierwszej połowie 2022 r. liczba sięgnęła prawie 104 tys. ślubów.

20:09, 09.09.2022

- Dziś widzieliśmy rosyjskie konwoje ze sprzętem, który rusza na ratunek wycofującym się wojskom wroga w obwodzie charkowskim. Ale to reakcja na działania ukraińskiej armii. W żaden sposób to nas nie powstrzymuje - przekazał wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

20:04, 09.09.2022

Aktualne zdjęcie z Kupiańska w obwodzie charkowskim.

19:54, 09.09.2022

Szef rządu Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w piątek, że podczas spotkania z premierem RP Mateuszem Morawieckim podziękował mu za broń przekazaną Ukrainie i za polityczne wsparcie ze strony Polski na wszystkich poziomach.


"Z przyjemnością witam w Kijowie przyjaciela Ukrainy Mateusza Morawieckiego. Omówiliśmy kwestie bezpieczeństwa energetycznego, sankcje przeciwko Rosji, konfiskację rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy" - napisał Szmyhal.

19:45, 09.09.2022

"Nadszedł czas, aby rosyjskie wojsko nauczyło się słowa 'ewakuacja' i powtórzyło zasady bezpiecznej kapitulacji. Przypomnijmy też, jak bezczelnie zachowywała się Rosja, kiedy nalegaliśmy na ewakuację naszych obywateli ze wschodnich miast, celowo zniszczonych przez lotnictwo i ciężką artylerię" - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

19:27, 09.09.2022

- Zwycięstwo musi być po stronie Ukrainy, bo jeśli doszłoby do zwycięstwa na warunkach rosyjskich, to dla Europy byłaby to ogromna klęska - przekazał premier Mateusz Morawiecki w Kijowie.

19:10, 09.09.2022

Amerykański pocisk Javelin w akcji w Ukrainie.

19:02, 09.09.2022

Rosyjskie Siły Zbrojne w okolicach miasta Izium utraciły samobieżny radar kontrbateryjny Zoopark-1M.

18:53, 09.09.2022

Mołdawskie linie lotnicze Air Moldova ogłosiły w piątek przywrócenie lotów z Kiszyniowa do Moskwy. Połączenia zawieszono po rosyjskim ataku na Ukrainę. Decyzję linii musi jeszcze zaakceptować krajowy regulator.

Jak podano w komunikacie, loty będą wznowione w związku z "niezliczonymi prośbami obywateli Mołdawii, którzy są w Rosji i chcą wrócić do domu".

Agencja Reutera pisze, że loty na trasie Kiszyniów-Moskwa mają być przywrócone 1 października.

Agencja zaznacza, że decyzja krajowych linii musi jeszcze zostać zaakceptowana przez mołdawskiego regulatora lotniczego.

18:47, 09.09.2022

Nagranie z miasta Czuhujew w obwodzie charkowskim.

18:38, 09.09.2022

W rosyjskiej armii rośnie liczba dezerterów, a na południu Ukrainy zaobserwowano nieuzbrojonych rosyjskich żołnierzy jadących w kierunku anektowanego Krymu - podaje w piątek wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"W związku ze znacznymi stratami i brakiem chęci do walki znacząco pogarsza się moralno-psychiczny stan w okupacyjnych jednostkach i rośnie liczba dezerterów" - czytamy w komunikacie.

Według sztabu na tymczasowo zajętym terytorium obwodu chersońskiego na południu kraju siły przeciwnika wykorzystały śmigłowce i broń, by "poszukiwać uciekinierów i przywrócić ich na pozycje bojowe".

Sztab pisze też, że w miejscowości Kałanczak w obwodzie chersońskim zaobserwowano "intensywne przemieszczanie się autobusami rosyjskich żołnierzy bez broni" w kierunku anektowanego Krymu.

18:15, 09.09.2022

W porozumieniu ze stroną ukraińską w drogowym przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec, w kierunku z Ukrainy do Polski, uruchomiono pasy do odprawy pojazdów ciężarowych nieprzewożących ładunku - podała w piątek Straż Graniczna.


Od poniedziałku przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Dorohusku trwa protest przewoźników, którzy ciężarówkami blokują drogę w obu kierunkach. Protestujący postulują m.in. o przywrócenie oddzielnego pasa dla tirów powracających z Ukrainy do Polski "na pusto".


Wojewoda lubelski Lech Sprawka w czwartek przed południem zapowiadał, że jest koncepcja uruchomienia przejazdu pustych ciężarówek poprzez inne przejście niż w Dorohusku, ale projekt czeka na formalne zaakceptowanie przez stronę ukraińską. Od piątku rano ciężarówki bez ładunku są odprawiane na przejściu w Zosinie.


W piątek w kolejce do przejścia w Dorohusku po ukraińskiej stronie granicy znajdowało się 2820 samochodów ciężarowych, a czas oczekiwania wynosił 112 godzin. Natomiast na wyjeździe z Polski na Ukrainę w kolejce stało 100 pojazdów, co daje 45 godzin oczekiwania.

18:06, 09.09.2022

Ukraiński wywiad podaje, że w wyniku kontrofensywy w obwodzie charkowskim część rosyjskich żołnierzy zdecydowała się na uczieczkę. "Rosyjski 237. pułk przestał istnieć z powodu śmierci lub licznych obrażeń. Część osób, która przeżyła jest w bardzo ciężkim stanie" - przekazano w komunikacie. Z kolei rosyjski 202. pułk strzelców został bez dowódców i łączności. 

17:56, 09.09.2022

W czwartek grupa radnych z Sankt Petersburga skierowała pismo do Dumy, w którym domagała się postawienia Władimira Putina w stan oskarżenia o zdradę stanu. W piątek rosyjska policja i MSW podjęły działania względem śmiałków.

17:38, 09.09.2022

Ministrowie finansów Unii Europejskiej poparli 5 miliardów euro pożyczki dla Ukrainy - poinformował czeski minister finansów Zbynek Stanjura. Te środki mają jej pomóc w utrzymaniu szkół, szpitali i innych operacji państwowych podczas wojny z Rosją.


Pożyczka, która ma być zabezpieczona gwarancjami państw członkowskich UE, jest częścią pakietu o łącznej wartości 9 mld euro ogłoszonego w maju. Pierwszy miliard euro został w całości wypłacony na początku sierpnia.

17:32, 09.09.2022

Amerykański resort finansów ogłosił nałożenie sankcji na irańską firmę koordynującą transport irańskich dronów do Rosji oraz trzy spółki zaangażowane w ich produkcję.

17:22, 09.09.2022

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre poinformowała, że administracja USA zamierza przeznaczyć dodatkowe 3,5 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy przed końcem września. Biały Dom zwrócił się też do Kongresu o dodatkowe 13,8 mld dol. na wsparcie Ukrainy w przyszłym kwartale.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1d1uzr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1d1uzr
Więcej tematów