Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Masakra w Borodziance. 200 Ukraińców pogrzebanych żywcem [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 42. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prawdopodobnie około 200 osób zostało pogrzebanych żywcem pod gruzami bloków mieszkalnych w Borodziance - przekazał doradca mera tego miasta Anatolij Rudniczenko. "Miasteczka śmierci" - tak o sytuacji w Ukrainie mówią świadkowie i korespondenci. Tymczasem mariupolska rada miejska podała, że rosyjscy okupanci zaczęli spalać zwłoki zabitych mieszkańców w mobilnych krematoriach, by ukryć ślady zbrodni. "Zabójcy zamiatają ślady" - podano w komunikacie. Śledź relację Wirtualnej Polski.

Masakra w Brodziance. 200 ciał pod gruzami blokówMasakra w Brodziance. 200 ciał pod gruzami blokówŹródło: PAP, fot: AA/ABACA
d47w2b9

Trwa 42. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Trwa łączenie
00:55, 07.04.2022

Także zdaniem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena Ukraina ma szansę wygrać wojnę z Rosją. - Chcielibyśmy, aby to się skończyło jak najszybciej, aby powstrzymać śmierć i zniszczenia, jakie Rosja wyrządza Ukrainie. Jednak jest prawdopodobny scenariusz, że wojna będzie trwała jeszcze przez jakiś czas. Oni (Rosjanie) wciąż mają wiele siły. Ale Ukraińcy mają coś jeszcze, co jest ostatecznie silniejsze, a mianowicie zaciekłą determinację i wolę obrony swojego kraju przy wsparciu wielu krajów na całym świecie - powiedział Blinken w rozmowie ze stacją NBC.

 

00:35, 07.04.2022

W środę ewakuowano 4892 osoby ze strefy działań wojennych - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.  "3686 osób przyjechało własnymi pojazdami i autobusami z Mariupola i Berdiańska do Zaporoża, w tym 1171 osób z Mariupola i 2515 osób z miast Połogo, Wasiliwka, Berdiańsk, Melitopol i Huliajpole” - napisała na swoim kanale na Telegramie.

00:21, 07.04.2022

Blinken pytany przez NBC co z pomocą wojskową dla Ukrainy odparł, że  prezydent Biden zatwierdził kolejne 100 milionów dolarów na pomoc dla Ukrainy. - Te pieniadze pozwolą wysłać więcej amerykańskich javelinów (ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany - przyp. red.)naszym ukraińskim partnerom. Spójrzmy na to z innej perspektywy: Stany Zjednoczone i inni sojusznicy i partnerzy na każdy rosyjski czołg na Ukrainie dostarczyliy lub wkrótce dostarczą10 systemów przeciwpancernych. 10 na każdy rosyjski czołg - stwierdził Blinken.

00:14, 07.04.2022

Zdaniem sekretrza stanu USA Antony'ego Blinkena Ukraina ma szansę wygrać wojnę z Rosją. - Chcielibyśmy, aby to się skończyło jak najszybciej, aby powstrzymać śmierć i zniszczenia, jakie Rosja wyrządza Ukrainie. Jednak jest prawdopodobny scenariusz, że wojna będzie trwała jeszcze przez jakiś czas. Oni (Rosjanie) wciąż mają wiele siły. Ale Ukraińcy mają coś jeszcze, co jest ostatecznie silniejsze, a mianowicie zaciekłą determinację i wolę obrony swojego kraju przy wsparciu wielu krajów na całym świecie - powiedział Blinken w rozmowie ze stacją NBC.

00:00, 07.04.2022

Najeźdźcy udaremniają wszelkie próby przedostania się do Mariupola przez władze ukraińskie i organizacje międzynarodowe, w tym delegację Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża - stwierdziła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

23:55, 06.04.2022

Według najnowszej analizy amerykańskiego Critical Threats Project, "siły rosyjskie mogą przygotowywać się do większej ofensywy w obwodach donieckim i ługańskim w najbliższych dniach, ale jest mało prawdopodobne, aby wygenerowały siłę bojową niezbędną do przełamania ukraińskiej obrony w ciągłych frontalnych atakach".23:49, 06.04.2022

Jego zdaniem na granicy Ukrainy z Rosją powinna stanąć pięciometrowej wysokości ściana - "zarówno wysoka, jak i gruba". Żywycki podkreślił także, iż konieczne jest zbudowanie linii obrony, którą powinny stanowić umocnienia stacjonarne i twierdze. - Cała linia graniczna z Rosją musi być chroniona nie tylko murem, zawsze musi być tam nasze wojsko - powiedział Żywycki. 

23:49, 06.04.2022

- Dopóki nie zbudujemy muru, który powinien być prawdziwą fortyfikacją, wzdłuż całej granicy Ukrainy z Mordorem, nigdy nie będziemy czuli się bezpieczni, zwłaszcza w rejonach przygranicznych. Podobnie jak kraj jako całość - oświadczył w środę szef administracji obwodu sumskiego na Ukrainie Dmytro Żywycki. 

23:46, 06.04.2022

- Eksport ropy to jeden z fundamentów rosyjskiej agresji. Jeden z powodów, dla których rosyjskie kierownictwo może sobie pozwolić na nietraktowanie poważnie rozmów o zakończeniu wojny i wyzwoleniu ukraińskiego terytorium - mówił Zełenski.

23:43, 06.04.2022

- Kraje zachodnie ogłosiły nowy pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Blokowane są nowe inwestycje w Rosji, nakładane są restrykcje wobec kilku systemowych banków w Rosji, dodano sankcje personalne i inne restrykcje. Ten pakiet wygląda spektakularnie Ale to nie wystarczy - ocenił Zełenski.

23:41, 06.04.2022

- Wciąż możliwe jest nałożenie takich sankcji, na które upiera się Ukraina, na które nalega nasz naród. Nadal możecie dać nam broń, która naprawdę powstrzyma tę agresję. Zachód może to zrobić, tak jak mógł zastosować sankcje zapobiegawcze w zeszłym roku, aby zapobiec wybuchowi tej wojny i tej inwazji. Jeśli błąd zostanie popełniony ponownie, jeśli ponownie nie będzie działania, będzie to historyczny błąd całego świata zachodniego - ostrzega Zełenski.

23:39, 06.04.2022

„Jeśli nie będzie naprawdę bolesnych sankcji wobec Rosji, jeśli nie będzie dostaw broni, o którą wielokrotnie zabiegaliśmy, wtedy Rosja uzna to za pozwolenie. Za pozwolenie na kontynuowanie. Za pozwolenie na rozpoczęcie nowej krwawej fali w Donbasie, której można jeszcze zapobiec" - stwierdził w swoim najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

23:33, 06.04.2022

- Dialog z Rosją nie ma sensu - cytuje słowa prezydenta Dudy CNN. - Trzeba postawić Władimirowi Putinowi bardzo trudne warunki. Trzeba powiedzieć: "Jeśli nie spełnisz tych warunków, nie mamy o czym rozmawiać". Będziemy zdecydowanie wspierać Ukrainę, zaostrzymy reżim sankcji, bo jeśli prowadzicie dialog, który nic nie przynosi, to jest tylko gra o kupowanie czasu przez Rosję - mówił.

23:31, 06.04.2022

- Fakt, że cywilni mieszkańcy Ukrainy giną, najlepiej pokazuje, jaki jest cel rosyjskiej inwazji - stwierdził w rozmowie z CNN prezydent Duda. - Celem tej inwazji jest po prostu unicestwienie narodu ukraińskiego - dodał. 

23:31, 06.04.2022

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu CNN. Jak odaje stacja stwierdził m.in., że przyglądając się zdjęciom z Buczy trudno zaprzeczyć, że Rosjanie dopuścili się tam ludobójstwa. 


23:15, 06.04.2022

Według tylko wstępnych ocen w Mariupolu w ciągu miesiąca blokady zginęło pięć tys. osób, z których około 210 to dzieci - przekazał mer tego miasta Wadym Bojczenko. Wojska rosyjskie zrzuciły kilka potężnych bomb na szpital dziecięcy i zniszczyły jeden z korpusów miejskiego szpitala. - Spłonęło tam żywcem niemal 50 osób - dodał Bojczenko. 

23:14, 06.04.2022

Rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki twierdzi, że będzie więcej scen rzezi takich, jak w Buczy i zauważyła, że nikt nie powinien ulegać złudzeniu, że cele Kremla uległy zmianie, pomimo wycofania się sił rosyjskich z północnej Ukrainy.  - Ich celem pozostaje osłabienie Ukrainy tak bardzo, jak to tylko możliwe. I nie powinniśmy mieć złudzeń, że ten cel się nie zmienił, nawet gdy zmieniła się ich taktyka - stwierdziła w rozmowie z CNN Jen Psaki. 

23:07, 06.04.2022

- Gdziekolwiek było rosyjskie wojsko, uwieczniamy ten sam obraz: nie ma miasta, w którym nie ma ofiar; nie ma wsi, w której nie ma zniszczeń. To świadczy o ogólnym podejściu armii rosyjskiej do prowadzenia działań wojennych, stosunku do ludności cywilnej i grabieży... Liczymy setki zaginionych osób - stwierdził minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski, cytowany przez "Ukraińską Prawdę". 

23:05, 06.04.2022

Sytuacja na froncie w Ukrainie według Institute for Study of War.


23:01, 06.04.2022

"Omawialiśmy z moimi kolegami z Francji, Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii plany dalszego wspierania Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa i pomocy gospodarczej oraz pomocy humanitarnej" - poinformował na swoim profilu na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken.

22:57, 06.04.2022

Stany Zjednoczone wierzą, że będą w stanie zidentyfikować rosyjskie jednostki, które popełniły okrucieństwa w Buczy - poinformował CNN jeden z urzędników. - Ich identyfikacja jest priorytetem dla amerykańskiego wywiadu - dodał.

22:53, 06.04.2022

Mam nadzieję, że zbrodniarze wojenni zostaną osądzeni; myślę, że dowody ją jasne - mówił w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, pytany o zbrodnie popełnione w Ukrainie. Zaznaczył, że wyznaczono odpowiednie osoby i zaangażowano właściwe środki, by móc ścigać sprawców tych zbrodni. 

22:49, 06.04.2022

Według Institute for the Study of War, zasadnicza część walk w Ukrainie nadal przesuwa się na wschód.


22:44, 06.04.2022

- Januszowi Korwin-Mikkemu należałoby dać w pysk; w ten sposób trzeba by było postępować z takimi gnidami, które podważają to, co dzieje się na Ukrainie i podważają polską rację stanu - powiedział w środę w Sejmie poseł PiS Piotr Kaleta. 

22:40, 06.04.2022

Pirotechnicy w obwodzie kijowskim odnajdują i neutralizują każdego dnia 4-5 tys. ładunków wybuchowych, pozostawionych przez rosyjskie wojska. Szacunkowo, jeden dzień działań wojennych w danym miejscu oznacza później miesiąc rozminowywania - przekazał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. 

22:38, 06.04.2022

Ukraińska agencja Ukrinform, powołując się na inforacje na kanale opozycyjnego rsyjskiego medium "Gubernia Pskowska", podaje, że około 60 spadochroniarzy z jednostki w Pskowie odmówiło wyjazdu do Ukrainy. " Po pierwszych dniach wojny zostali najpierw przywiezieni na terytorium Białorusi, a następnie z powrotem do miejsca rozmieszczenia w Pskowie. Większość z nich jest obecnie wypuszczana, ale niektórym grozi również sprawa karna” - informuje Ukrinform.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47w2b9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d47w2b9
Więcej tematów