Wojna w Ukrainie. Rosjanie przejęli fabrykę w Zaporożu. Ukraińcy ostrzegają
Niedziela to 116. dzień inwazji w Ukrainie. Rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad fabryką rudy żelaza w Zaporożu. Obecnie stanowi to poważne zagrożenie dla regionu, ponieważ może wystąpić poważne zanieczyszczenie - przekazał szef administracji obwodowej Zaporoża Aleksander Staruch. Tymczasem minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że w Warszawie zostanie otwarta wystawa zniszczonych, spalonych rosyjskich pojazdów pancernych.
- • Rosjanie przejęli kontrolę nad fabryką rudy żelaza w Zaporożu. - Stanowi to poważne zagrożenie dla regionu, ponieważ może wystąpić poważne zanieczyszczenie - przekazał szef administracji obwodowej Zaporoża Aleksander Staruch.
- • W Warszawie zostanie otwarta wystawa zniszczonych, spalonych rosyjskich pojazdów pancernych - poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Zapowiedział, że później będzie ją można obejrzeć także w Madrycie czy Lizbonie.
- • Zdaniem Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, Polska ma być "niekwestionowanym liderem w liczbie zagranicznych najemników walczących po stronie Ukrainy". Tamtejszy resort podał propagandowe dane, według których na froncie walczy 1830 Polaków, "z czego 378 zginęło". Kolejnym krajem ma być Rumunia, a następnie Wielka Brytania.
- • W obwodzie chersońskim najeźdźcy zatrzymują i biją mężczyzn - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na zastępcę dyrektora Centrum Studiów Bliskiego Wschodu Serhija Daniłowa. Według niego ludzie bez żadnego powodu są przetrzymywani i bici. Rosyjscy okupanci okradają też lokalne społeczności. Jak donosi Ukrinform, w regionie Chersonia najeźdźcy blokują korytarze ewakuacyjne i porywają cywilów.
- • Premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez serwis The Kyiv Independent, przekazał, że Ukraina przedstawi plan odbudowy w lipcu. W jego ramach każdy kraj partnerski będzie odpowiadał za określony region lub przemysł.
- W tym tygodniu należy spodziewać się także nasilenia wrogiej aktywności Rosji. Nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko Europie. Przygotowujemy się i ostrzegamy partnerów - dodał ukraiński prezydent.
- Jutro zaczyna się historyczny tydzień. Jeden z najważniejszych od 1991 roku. Tydzień, w którym usłyszymy odpowiedź Unii Europejskiej w sprawie statusu kandydata dla Ukrainy - przekazał Zełenski.
W przyszłym tygodniu należy spodziewać się nasilenia wrogiej aktywności Rosji, również w Europie - ostrzegł w niedzielę w zamieszczonym na mediach społecznościowych nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Mer Czernihowa Władysław Atroszenko poinformował w niedzielę, że ukraińska straż graniczna nie wypuściła go z kraju do Polski.
Powiązane tematy:
Jutro zaczyna się historyczny tydzień. Jeden z najważniejszych od 1991 roku. W tym tygodniu usłyszymy odpowiedź z Unii Europejskiej dotyczącą przyznania statusu kandydata Ukrainie. W tym tygodniu należy się też spodziewać, że Rosja zaostrzy wroga aktywność. Zrobi to celowo - na pokaz. I nie tylko przeciwko Ukrainie, ale i przeciwko Europie. Przygotowujemy się. Ostrzegamy partnerów. I dziękujemy wszystkim, których siła dzisiaj jest naszym jutrzejszym zwycięstwem - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w najnowszym wystąpieniu.
Wiczesław Czaus, szef obwodu czernihowskiego ostrzegł mieszkańców, że w nocy z niedzieli na poniedziałek Rosajnie moga przypuścić ataki na infrastrukturę kolejową w tym regionie. - Nie leceważcie sygnałów alarmu przeciwlotniczego! - zaapelował do mieszkańców.
Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że w niedzielę wojska rosyjskie próbowały przedrzeć się w okolicach Toszkiwki. Początkowo im się to udało, ale potem poniosły porażkę dziękui użyciu przez siły ukraińskie artylerii - podkreślił Hajdaj. Gubernator oznajmił, że Lisiczańsk jest kontrolowany przez władze ukraińskie. Miasto jest stale ostrzeliwane przez wojska rosyjskie. "Po cichu" ewakuowani są mieszkańcy.
Wojska rosyjskie wywiozły z magazynów obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy 15 tys. ton słonecznika i 10 tys. ton zboża - poinformował szef władz tego regionu Serhij Hajdaj, cytowany w niedzielę przez serwis Unian. Hajdaj przekazał też w telewizji, że trwają zaciekłe walki w Siewierodoniecku, siły rosyjskie próbują przejąć pełną kontrolę nad miastem. Jak dodał, wojskom przeciwnika to się nie udaje i ponoszą one "masowe straty".
Rosjanie przypuścili atak rakietowy na Oczaków w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. Próbowali zniszczyć lokalny port. Co najmniej jedna osoba zginęła, jest kilku rannych. Zniszczonych zostało kilka budynków.
Specjalny Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Praw Człowieka Amon Gilmore odwiedził zniszczone domy i miejsca tortur w Bucha i Irpen. - Dołożymy wszelkich starań, aby osoby odpowiedzialne za te zbrodnie zostały postawione przed wymiarem sprawiedliwości. Ukraina jest częścią rodziny europejskiej. Ukraina należy do Unii Europejskiej - stwierdził Gilmore cytowany przez serwis Ukraińska Prawda.
Walentina Matwijenko decyzję ukraińskich władz, o wprowadzeniu reżimu wizowego z Federacją Rosyjską, nazywa "barbarzyństwem". Ukraina chce wprowadzić obowiązek wizowy dla obywateli Rosji już od 1 lipca.
Powiązane tematy:
Przedstawiciel Kolei Litewskich Mantas Dubauskas poinformował, że blokowanie przewozu niektórych towarów do obwodu kaliningradzkiego jest wynikiem sankcji UE wobec Rosji i Białorusi, które weszły w życie w połowie czerwca.
- Oczywiście, każda wiadomość, która świadczy o nieprzychylności wobec Rosji, jest podchwytywana i eskalowana. Takie informacje są wykorzystywane przede wszystkim do zwiększania napięcia i przedstawiania państw zachodnich jako wrogo nastawionych do narodu rosyjskiego - powiedział Adomenas w rozmowie z radiem publicznym LRT. Wiceminister w ten sposób skomentował sobotnie doniesienia agencji prasowej Reuters i rosyjskiego serwisu brytyjskiej rozgłośni BBC, cytujące gubernatora obwodu kaliningradzkiego Antona Alichanowa, który powiedział, że Litewskie Koleje poinformowały urzędników kolejowych rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego o zakazie przewozu koleją wielu towarów z powodu zachodnich sankcji.
Rosja do celów propagandowych wykorzysta zakaz przewozu koleją przez Litwę do Kaliningradu niektórych rosyjskich towarów, objętych sankcjami nałożonymi na Moskwę za wojnę na Ukrainie - twierdzi wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomenas.
Druga ustawa zakazuje importu i dystrybucji na Ukrainie wyrobów poligraficznych z Rosji, Białorusi i okupowanych terytoriów Ukrainy (z wyjątkiem wyrobów wyprodukowanych przed okupacją). Ukraina zakazuje również dystrybucji książek zawierających utwory, które zostały napisane przez obywateli rosyjskich w jakimkolwiek okresie od 1991 roku. Wyjątkiem są tylko byli obywatele rosyjscy, którzy są lub w chwili śmierci byli obywatelami Ukrainy i nie posiadali obywatelstwa rosyjskiego. Istnieją również wyjątki dla wydawnictw, które nie są importowane w celu dystrybucji.
Ukraiński parlament przyjął ustawy ograniczające rozpowszechnianie rosyjskiej muzyki i książek - informuje serwis hromadske.ua.
Pierwsza ustawa zakazuje publicznego wykonywania muzyki tworzonej przez artystów będących obywatelami Rosji po 1991 roku. Wyjątkiem mogą być byli obywatele Rosji, którzy są lub w chwili śmierci byli obywatelami Ukrainy i nie posiadali obywatelstwa rosyjskiego oraz Rosjanie, którzy potępili inwazję Rosji na Ukrainę.
W sobotę w Miami na Florydzie przeprowadzono akcję wykupu broni pod hasłem Guns 4 Ukraine (Broń dla Ukrainy). Broń ma być przekazana Ukraińcom, walczącym w wojnie z najeźdźcą rosyjskim za pośrednictwem organizacji Ukrainian Congress Committee of America (UCCA).
Aleksander Staruch zaznaczył, że zakład jest obecnie zamknięty, ale wymaga monitorowania - a tego w jego ocenie Rosjanie mogą nie mieć zamiaru robić.
Jeśli przepompownie nie działają i woda nie jest wypompowywana, to wody powierzchniowe mogą ulec zanieczyszczeniu. W efekcie możliwe jest również zanieczyszczenie wód gruntowych, z których mieszkańcy regionu otrzymują wodę - wyjaśnia Kanał 24.
Rosyjskie wojsko przejęło kontrolę nad fabryką rudy żelaza w Zaporożu. Obecnie stanowi to poważne zagrożenie dla regionu, ponieważ może wystąpić poważne zanieczyszczenie - przekazał szef administracji obwodowej Zaporoża Aleksander Staruch.
Scholz bronił także decyzji Merkel, która wyrażała sprzeciw wobec procesu przystąpienia Ukrainy do NATO w 2008 roku.
- Kryteria przystąpienia do NATO muszą być spełnione przez każdy kraj, który chce przystąpić do sojuszu. Wejście Ukrainy do NATO nie było na porządku dziennym. Wszyscy o tym wiedzieli, łącznie z prezydentem Rosji - wyjaśnił Scholz.
Kanclerz Olaf Scholz (SPD) w wypowiedzi dla Niemieckiej Agencji Prasowej (dpa) broni polityki pojednania z Rosją swojej poprzedniczki - Angeli Merkel (CDU).
- Próba mediacji nigdy nie może być czymś złym, podobnie jak próba pokojowego dogadania się - powiedział Scholz, zaznaczając, że w tej kwestii jego zdanie jest podobne do tego Merkel.
Na kierunku siewierodonieckim wojska rosyjskie prowadzą całodobowy zwiad powietrzny za pomocą dronu Orłan-10. Siły rosyjskie prowadzą działania szturmowe, by ustanowić pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem. Walki trwają, przeciwnik nie odnosi sukcesu - podaje ukraiński sztab.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski