Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. "Są w pełnej gotowości bojowej". Ukraińskie MON alarmuje ws. Naddniestrza [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 70. dzień inwazji Ukrainy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył, że 9 maja Rosja wypowie wojnę Ukrainie - podała agencja Reutera. Tymczasem wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony Hanna Malar przekazała w środę, że Rosja prawdopodobnie ma plan, by wykorzystać terytorium nieuznawanego Naddniestrza do ataku na Mołdawię. - Wiemy, że rosyjskie wojska, które obecnie znajdują się w regionie naddniestrzańskim, są w pełnej gotowości bojowej - oceniła. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo w Wirtualnej Polsce.

Wojna w Ukrainie. "Są w pełnej gotowości bojowej". Ukraińskie MON alarmuje ws. Naddniestrza [RELACJA NA ŻYWO] Wojna w Ukrainie. "Są w pełnej gotowości bojowej". Ukraińskie MON alarmuje ws. Naddniestrza [RELACJA NA ŻYWO] Źródło: FORUM, fot: ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum
d2yqrp5
d2yqrp5
  • • Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała nagranie, w którym 21-letni rosyjski żołnierz opowiada o tym, jak mordował cywilów. 

  • • Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził w środę, że Prezydent Rosji Władimir Putin całkowicie się przeliczył w swoich wojennych kalkulacjach. Wskazał, że Putin ma teraz "silniejsze NATO (...), ma zjednoczoną Unię Europejską".

  • • Wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony Hanna Malar przekazała w środę, że Rosja prawdopodobnie ma plan, by wykorzystać terytorium nieuznawanego Naddniestrza do ataku na Mołdawię. - Wiemy, że rosyjskie wojska, które obecnie znajdują się w regionie naddniestrzańskim, są w pełnej gotowości bojowej - oceniła.

  • • - Wojna na Ukrainie nie została sprowokowana przez Ukrainę czy NATO - stwierdził rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując słowa papieża Franciszka o "szczekaniu NATO przed drzwiami Rosji". 

  • • Komisja Europejska przekazała krajom członkowskim UE projekt nowego - szóstego - pakietu sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę, przewidującego przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy naftowej. 
Trwa łączenie
23:48, 04.05.2022

Sytuacja w okupowanym Mariupolu jest katastrofalna. Rosyjscy okupanci od kilkudziesięciu godzin szturmują tamtejsze zakłady Azowstal. - Oddziały rosyjskie przedarły się na teren zakładów, ale żołnierze pułku Azow utrzymują obronę - przekazał dowódca pułku Denys Prokopenko w opublikowanym nagraniu.

23:44, 04.05.2022

Rosyjski helikopter naruszył w środę fińską przestrzeń powietrzną na południu kraju - podał publiczny nadawca "Yle", powołując się na ministerstwo obrony Finlandii.

Do incydentu doszło w pobliżu osad Parikka i Kesyalahti, na granicy lądowej z Rosją w pobliżu Przesmyku Karelskiego. Śmigłowiec Mi-17 przeleciał w głąb terytorium Finlandii 4-4,5 km. Resort obrony poinformował, że straż graniczna wszczęła dochodzenie w sprawie incydentu. 

23:35, 04.05.2022

Ukraina i Rosja uzgodniły zawieszenie broni od 5 do 7 maja na terenie zakładów Azowstal. - Obrońcy Mariupola wykorzystają ten czas na przygotowanie ludności cywilnej do ewakuacji - przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

23:24, 04.05.2022

Reporter stacji Ukraina 24 Ołeksandr Machow nie żyje. Zginął podczas rosyjskiego ostrzału miasta Izium w obwodzie charkowskim. "Wielka tragedia, strata dla naszej redakcji, jego rodziny i bliskich, a także dla całej Ukrainy" - przekazała ukraińska telewizja.

23:13, 04.05.2022

"Zapasy broni z czasów sowieckich kurczą się, ale rosyjska agresja nie. Dlatego Ukraina przestawia się na nowoczesny sprzęt. Potrzebujemy przeszkolenia, ale szybko się uczymy. Tak naprawdę uczymy się obsługiwać nowoczesną broń szybciej niż niektóre rządy decydują się nam ją dostarczyć" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

23:08, 04.05.2022

W ramach korytarza humanitarnego z Mariupola w czwartek ewakuowano 344 osoby - przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

23:07, 04.05.2022

Dwie potężne eksplozje w Mikołajowie - relacjonują ukraińskie media.

23:01, 04.05.2022

Okupanci deportowali już do Rosji ok. 1 mln Ukraińców, z czego 182 tys. to dzieci - przekazała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

22:52, 04.05.2022

"9-letni chłopiec z obwodu chmielnickiego napisał list wsparcia do swoich rówieśników, którzy przez wojnę stracili domy. W nim Zachary zaprasza wszystkich do siebie i obiecuje podzielić się swoimi zabawkami, a także zapoznać wszystkich ze swoimi przyjaciółmi. Jesteśmy z ciebie dumni, mały bohaterze!" - przekazała Rada Najwyższa Ukrainy.

22:43, 04.05.2022

Żołnierze pułku Azow utrzymują obronę zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował dowódca pułku Denys Prokopenko. Potwierdził, że oddziały rosyjskie przedarły się na teren zakładów.

"Mija drugi dzień, odkąd przeciwnik przedarł się na teren zakładów. Trwają ciężkie i krwawe walki" - oznajmił Prokopenko. Dodał, że jego oddział czyni "nadludzkie wysiłki", by powstrzymać atak rosyjski. Przyznał, że sytuacja jest "bardzo trudna", jednak - jak dodał - żołnierze "nadal wykonują rozkaz i utrzymują obronę".

22:40, 04.05.2022

Szef BBN Paweł Soloch spotkał się z szefem Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji NATO gen. Philippem Lavigne. "Omówiono m.in. wnioski z konfliktu na Ukrainie dla NATO (w wymiarze wojskowym oraz odporności społecznej), a także przygotowania do szczytu Sojuszu w Madrycie" - przekazało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

22:16, 04.05.2022

Najnowsze nagranie z Mikołajowa.

22:11, 04.05.2022

W środę ok. godz. 10:40 śmigłowiec armii rosyjskiej naruszył przestrzeń powietrzną Finlandii - przekazało fińskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję AFP. To kolejny tego typu incydent, do którego doszło w ostatnich dniach. Finlandia zamierza ubiegać się o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim.

22:07, 04.05.2022

"Kolejna noc w Ukrainie, kolejny grad rosyjskich pocisków spadających na spokojne ukraińskie miasta. Chcą nas złamać swoim rakietowym terroryzmem. Ale jedyną rzeczą, która w końcu się załamie, jest Rosja i jej zdolność do najazdów, bombardowań, morderstw, grabieży i gwałtów" - przekazał w mediach społecznościowych Dmytro Kułeba, szef ukraińskiej dyplomacji.

22:04, 04.05.2022

W miejscowości Szandryhołowe w obwodzie donieckim w wyniku działań wojsk rosyjskich zginęły w środę dwie osoby; oprócz tego ogółem 11 osób na terenie obwodu donieckiego zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko.

21:59, 04.05.2022

Prawie całkowicie zniszczony przez Rosjan Mariupol doświadcza jednej z największych katastrof humanitarnych. Ośrodkiem ukraińskiego oporu pozostaje kombinat Azowstal, gdzie broni się pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Według wicepremier Ukrainy Iryny Wereszczuk na terenie kombinatu znajduje się ponad 40 ciężko rannych żołnierzy.

21:53, 04.05.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił w środę sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o pomoc w wywiezieniu rannych z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, szturmowanych przez wojska rosyjskie. W Azowstalu są żołnierze ukraińscy i cywile.

- Życie ludzi, którzy tam pozostają jest w niebezpieczeństwie. Dla nas ważni są wszyscy; prosimy o pańskie wsparcie w ich uratowaniu - powiedział Zełenski w rozmowie telefonicznej.

Komunikat o rozmowie opublikowano w środę wieczorem na stronie internetowej prezydenta Ukrainy. Zełenski podziękował sekretarzowi generalnemu ONZ za pomoc w dotychczasowej ewakuacji cywilów z Azowstalu. Poinformował, że podczas pierwszego etapu ewakuacji udało się wywieźć 121 osób.


21:51, 04.05.2022

- Drugi dzień, gdy wróg wdarł się do zakładu, toczą się ciężkie walki. Jestem dumny z żołnierzy, którzy podejmują nieludzkie wysiłki, aby odstraszyć wroga. Dziękuję światu za kolosalne wsparcie garnizonu Mariupola. Sytuacja jest niezwykle trudna, ale nadal się bronimy – powiedział dowódca pułku azowskiego ppłk Denis Prokopenko w opublikowanym nagraniu. 

21:48, 04.05.2022

Akutalna mapa alarmów powietrznych na terenie Ukrainy. 

21:45, 04.05.2022

Mikołajów. Nagranie z ostrzału. 

21:44, 04.05.2022

- Nadal wykonujemy rozkaz utrzymania obrony – mówi dowódca pułku Azow ppłk Denis Prokopenko. Dodał, że na terenie zakładów Azowstal już drugi dzień toczą się cieżkie walki. 


21:43, 04.05.2022

Kropywnycki - informacje o eksplozjach w mieście. 

21:41, 04.05.2022

Jedna z rosyjskich rakiet uszkodziła infrastrukturę kolejową w Dnieprze. Jak przekazały władze obwodu - nie ma ofiar. 

21:38, 04.05.2022

Rosjanie wystrzelili na Dniepr dwa pociski. Jeden z nich został zestrzelony przez ukraińską obronę powietrzną.

21:37, 04.05.2022

Zestrzelona rakieta lecąca na Kijów miała zostać zestrzelona w pobliżu miasta Browary. 

21:35, 04.05.2022

Jeden z rosyjskich pocisków lecących w stronę Kijowa został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą Ukrainy. 

Źródła: pravda.com.ua, Interfax-Ukraina, Ukrinform, PAP, Twitter, Telegram, Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yqrp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2yqrp5
Więcej tematów