Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Rosja kieruje do walk najemników [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa osiemnasty dzień wojny w Ukrainie. Rosyjskie wojsko przeprowadziło w nocy atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim. Zginęło 35 osób, 134 zostały ranne. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zareagował na nalot sił rosyjskich w pobliżu polskiej granicy. - To wyraz frustracji Putina - stwierdził. Portal Hromadske podał, że rosyjska armia kieruje do walk w Ukrainie część swego kontyngentu rozjemczego z Górskiego Karabachu, a także najemników m.in. z Syrii. Ukraiński wywiad twierdzi, że w Syrii utworzono 14 punktów naboru najemników. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Rosja kieruje do walk najemników [RELACJA NA ŻYWO] Wojna w Ukrainie. Rosja kieruje do walk najemników [RELACJA NA ŻYWO] Źródło: FORUM, fot: ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum
dz94gbc
dz94gbc
  •   Rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim. Zginęło 35 osób,  57 zostało rannych. 
  •   • Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przekazał, że nalot sił rosyjskich "w pobliżu polskiej granicy dowodzi, że prezydent Putin rozszerza kierunki ataków". Polityk ostrzegł również Chiny przed udzielaniem pomocy Moskwie.
  •  Portal Hromadske podał, że rosyjska armia kieruje do walk w Ukrainie część swego kontyngentu rozjemczego z Górskiego Karabachu, a także najemników m.in. z Syrii. Ukraiński wywiad twierdzi, że w Syrii utworzono 14 punktów naboru najemników. 
  •  •  - Wojska rosyjskie pod Kijowem są obecnie rozbite i nie ma teraz bezpośredniego zagrożenia wojennego dla stolicy Ukrainy - powiedział w  Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy. 
  • Szef policji w obwodzie kijowskim Andrij Nebytow przelazał, że siły rosyjskie zabiły w Irpieniu korespondenta, wcześniej związanego z "The New York Times", Brenta Renauda.
Trwa łączenie
00:06, 14.03.2022

Zełenski przypomniał także o swojej wizycie w jednym ze szpitali, do którego trafili ranni ukraińscy żołnierze. - W tym szpitalu leczą także rosyjskich żołnierzy. W jednym pokoju leżą z ukraińskimi żołnierzami. Dostają takie samo wsparcie. To są ludzie, którzy walczyli przeciwko nam. Ale lekarze ukraińscy takiego żołnierza ratują. Wiedzą, że to są ludzie, a nie zwierzęta. Chcę, abyśmy wszyscy okazali się ludźmi - mówił prezydent Ukrainy.

00:02, 14.03.2022

Lider Ukrainy zaznaczył, że "przechodzimy najstraszniejszą próbę naszej historii i naszego życia". - Bronimy tego, co jest dla nas najcenniejsze. Będziemy się trzymać razem, będziemy walczyć i pokonamy wroga - powiedział Wołodymyr Zełenski.

00:01, 14.03.2022

Prezydent Ukrainy przekazał też, że rosyjscy żołnierze "świadomie zdecydowali się denazyfikować i demilitaryzować cerkiew". - W momencie ataku na jej terenie przebywali tylko mnisi i setki uchodźców. W klasztorze ani w jego pobliżu nie było żadnego celu wojskowego. Ale wojska rosyjskie nie zatrzymują się nawet przed uderzeniem w cerkiew - dodał Zełenski.

23:59, 13.03.2022

- Dziś w obwodzie kijowskim został zabity amerykański dziennikarz. Był to świadomy atak rosyjskich żołnierzy, oni wiedzieli, co robią - podkreślił Zełenski.

23:56, 13.03.2022

- Od dawna mówię: Nord Stream to broń, która uderzy w całą Europę. Teraz jest to oczywiste. A teraz powtarzam jeszcze raz: jeśli nie zamkniecie naszego nieba, to tylko kwestia czasu, zanim rosyjskie rakiety spadną na wasze terytorium, na terytorium NATO, na domy obywateli NATO - mówił Wołodymyr Zełeński.

23:52, 13.03.2022

- W ostrzale Międzynarodowego Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa zginęło 35 osób, a 134 zostało rannych. W zeszłym roku wyraźnie ostrzegłem przywódców NATO, że jeśli nie będzie surowych sankcji prewencyjnych wobec Federacji Rosyjskiej, to wybuchnie wojna. Mieliśmy rację - stwierdził ukraiński przywódca w nowym wystąpieniu.

23:49, 13.03.2022
pilne

Prezydent Ukrainy wygłosił nowe przemówienie. - Dziś 18. dzień naszej wojny o Ukrainę, o życie, o niepodległość. Początek był czarny. Bomby znów uderzyły w nasze państwo. Tylko na obwód lwowski spadło 30 rakiet. Tam nie było nic, co mogłoby stanowić zagrożenie dla Rosji, miejsce ataku znajdowało się tylko 20 km od granic NATO - powiedział Wołodymyr Zełenski. 

23:43, 13.03.2022

W mediach społecznościowych udostępniane jest nagranie, na którym widać, jak rosyjscy żołnierze plądrują sklep.

23:38, 13.03.2022

Rosja poprosiła Chiny o przekazanie jej sprzętu wojskowego i wsparcie w ten sposób wojny w Ukrainie - poinformowały w niedzielę amerykańskie media. Rzecznik ambasady Chin w Waszyngtonie odpowiedział juz na doniesienia i stwierdził, że "nigdy o tym nie słyszał".


W wiadomości przesłanej agencji Reutera rzecznik przekazał, że priorytetem Chin jest "zapobieganie wymknięciu się napiętej sytuacji w Ukrainie spod kontroli". Dodał, że "obecna sytuacja jest rzeczywiście niepokojąca".

23:31, 13.03.2022

Pracownicy obsługujący zakłady utylizacji odpadów radioaktywnych w elektrowni nuklearnej w Czarnobylu przestali przeprowadzać naprawy związane z bezpieczeństwem, ponieważ są przemęczeni. Ne mieli odpoczynku od czasu zajęcia tej elektrowni przez Rosję - poinformowała w niedzielę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej(MAEA), powołując się na informacje otrzymane od ukraińskiego urzędu dozoru.

23:22, 13.03.2022

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiał ze swoim brytyjskim odpowiednikiem o zastosowaniu dodatkowych sankcji wobec Rosji.


"Nacisk musi wzrosnąć, aż Rosja zatrzyma swoją bezsensowną agresję i barbarzyńskie zbrodnie wojenne. Jestem wdzięczny Wielkiej Brytanii za wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy" - przekazał Kułeba.

23:14, 13.03.2022

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że rosyjskie siły morskie zablokowały ukraińskie wybrzeże Morza Czarnego, odcinając Ukrainę od handlu morskiego.


"Rosyjskie siły morskie kontynuują również ataki rakietowe na cele na terenie Ukrainy. Rosja przeprowadziła już jeden desant amfibijny na Morzu Azowskim i może próbować przeprowadzać kolejne takie operacje w najbliższych tygodniach " - oświadczył resort obrony Wielkiej Brytanii.

23:06, 13.03.2022

"Barbarzyńskie działania Putina polegające na zamordowaniu Brenta Renauda i innych niewinnych cywilów wystawiają na próbę nie tylko Ukrainę, ale całą ludzkość" - stwierdził premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, odnosząc się w ten sposób do śmierci amerykańskiego dziennikarza, który w niedzielę zginął w Ukrainie.

23:00, 13.03.2022

"Potępiamy atak rakietowy Federacji Rosyjskiej na Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w Jaworowie, w pobliżu granicy Ukrainy z Polską. Brutalność musi się skończyć" - napisał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

22:54, 13.03.2022

"Obalamy mit 'niezwyciężoności' armii rosyjskiej" - przekazał na Twitterze Sztab Generalny Ukrainy

22:47, 13.03.2022

"W Ukrainie setki tysięcy ludzi potrzebuje pilnej pomocy. Pilnym priorytetem jest również zaopatrzenie szpitali w sprzęt medyczny. Apeluję, aby przejścia były otwarte i bezpieczne, aby ludzie mogli otrzymać pomoc ratującą życie i uciec w bezpieczne miejsce" - napisał na Twitterze António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

22:40, 13.03.2022

"Historycznym wydarzeniom zawsze towarzyszy sztuka, która je dokumentuje. Polecam bardzo piękną pracę pana Aleksandra Małachowskiego, który wspaniale oddał to, co dzieje się teraz między Polakami i uciekającymi przed wojną Ukraińcami"- napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

22:33, 13.03.2022

Ukraiński resort obrony opublikował nagranie ukazujące skalę zniszczeń w Mariupolu. 

22:26, 13.03.2022

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow, którego wojska walczą przeciwko siłom ukraińskim, sugeruje na swoim profilu na Telegramie, że znajduje się na terenie Ukrainy. 

22:18, 13.03.2022

Rosja zwróciła się do Chin o sprzęt wojskowy, który miałby wesprzeć jej inwazję na Ukrainę - podał w niedzielę wieczorem "Financial Times", powołując się na amerykańskich urzędników.

22:11, 13.03.2022

Były prezes PGNiG Piotr Woźniak powiedział w niedzielę na antenie Polsat News, że natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat. 

22:05, 13.03.2022

Z 14 zaplanowanych na niedzielę korytarzy humanitarnych na Ukrainie zadziałało tylko dziewięć - poinformowała w niedzielę wicepremier kraju Iryna Wereszczuk na briefingu dla prasy.

22:04, 13.03.2022
21:55, 13.03.2022

Mer miasta Ihor Kołychajew, cytowany przez agencję Ukrinform, przekazał, że w kontrolowanym przez Rosjan Chersoniu kończą się lekarstwa, żywność i paliwo, a nie ma możliwości dostarczenia tam pomocy humanitarnej. 

21:55, 13.03.2022

Co najmniej 14 prywatnych samolotów należących do rosyjskich oligarchów wylądowało w ciągu ostatnich 10 dni w Izraelu, mimo sankcji nałożonych na nich przez Zachód - przekazał w niedzielę portal Business Insider. (PAP)

21:54, 13.03.2022

Państwowa Służba Ukrainy  ds. Sytuacji Nadzwyczajnych przekazała, że nie żyją cztery osoby, a trzy zostały ranne po tym, jak w niedzielę Rosjanie ostrzelali z powietrza szkołę w obwodzie mikołajowskim - podał serwis Ukrainska Prawda.

21:50, 13.03.2022
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dz94gbc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dz94gbc
Więcej tematów