Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Eksplozje i pożar na Krymie. Rosjanie twierdzą, że to "wypadek"[RELACJA NA ŻYWO]

Niedziela to 186. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Eksplozje i pożar na przylądku Fiolent na Krymie. Rosjanie twierdzą, że przypadkowo spadła tam ich rakieta, wystrzelona w kierunku Ukrainy - podaje Kanał 24. Wcześniej media obiegły nagrania wielkiego pożaru w Rosji. Spłonęła hala targowa w Wołżsku w obwodzie wołgogradzkim. Lokalne media informowały, że doszło do niego w wyniku eksplozji butli z gazem, pozostawionych przez robotników. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
Pożar na przylądku FiolentPożar na przylądku FiolentŹródło: Twitter
d4uztvw
  • • Eksplozje i pożar na przylądku Fiolent na Krymie. Rosjanie twierdzą, że spadła tam ich rakieta, wystrzelona w kierunku Ukrainy - podaje Kanała 24. 

  • • Kolejny wielki pożar w Rosji. Płonie hala targowa w Wołżsku w obwodzie wołgogradzkim. Lokalne media podają, że doszło do niego w wyniku eksplozji butli z gazem, pozostawionych przez robotników.

  • • W sobotę w Moskwie podpalono auto Jewgienija Sekretarewa, wysoko postawionego oficera rosyjskiego Sztabu Generalnego, który odpowiadał za cenzurę wojskową. Dziś w sieci pokazano nagranie ze zdarzenia - wyraźnie widać na nim sprawczynię. 65-latka została już aresztowana.  

  • Do sieci trafiło nagranie z Rosjaninem, który wymachiwał na scenie czaszką. Twierdził, że należała ona do jednego z obrońców Azowstalu.
Trwa łączenie
23:01, 28.08.2022

Płoną zakłady chemiczne w Makiejewce, mieście w obwodzie donieckim, znajdującym się pod kontrola tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.


22:31, 28.08.2022

Enerhodar.

22:14, 28.08.2022

W Enerhodarze płoną domy i auta po ostrzale Rosjan. To w tym mieście znajduje się największa w Europie elektrownia atomowa.21:57, 28.08.2022

Rosja nie chciała uznać poważnego zagrożenia radiacyjnego w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie. Według Departamentu Stanu był to powód, dla którego zablokowała finalną wersję projektu dokumentu dotyczącego traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).


"Tylko Federacja Rosyjska zdecydowała się zablokować konsensus w sprawie dokumentu końcowego 10. konferencji przeglądowej ONZ Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Zrobiła to jedynie dlatego, aby zablokować stwierdzenie, potwierdzające poważne niebezpieczeństwo radiacyjne w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie" - stwierdził w wydanym w niedzielę oświadczeniu Departament Stanu USA.


Dokument zwraca uwagę, że fakt odmowy akceptacji przez Rosję takiego sformułowania w obliczu przytłaczającego międzynarodowego konsensusu uwydatnia potrzebę kontynuowania przez Stany Zjednoczone i inne kraje nacisku na Moskwę, aby zaprzestała aktywności wojskowej w pobliżu elektrowni i zwróciła kontrolę nad nią Ukrainie.

21:49, 28.08.2022

Płonące samochody w Enerhodarze.

21:39, 28.08.2022

Płonące budynki w Enerhodarze.

21:38, 28.08.2022

Rosjanie ostrzeliwują miasto Enerhodar położone przy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

21:21, 28.08.2022

- Ukraina z całą pewnością powróci na Donbas i resztę tymczasowo okupowanych przez siły rosyjskie terytoriów - zapewnił w niedzielę prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. 

 

- Pod koniec sierpnia na Ukrainie obchodzony był Dzień miasta Donieck i Dzień Górnika - zaznaczył Zełenski. - Donieck zawsze był jednym z najbogatszych i najsilniejszych miast Ukrainy, a praca górnika była jednym z najbardziej poważanych zawodów - kontynuował.


Obecnie - jak dodał szef państwa - "Donbas jest praktycznie zniszczony, spustoszony przez rosyjskie ataki". - Dumny i słynny ukraiński Donieck jest poniżony przez rosyjską okupację, jest rozgrabiony - podkreślił Zełenski.


- Rosja przyniosła tam to, co najstraszniejsze: absolutne lekceważenie wartości wszelkiego życia, całkowity brak szacunku do wszystkich; okupanci przynieśli degradację i zabitych. I wierzą, że są tam na zawsze - powiedział szef państwa w wieczornej odezwie do narodu.


"Ale są tam tymczasowo. Ukraina na pewno powróci" na wszystkie okupowane terytoria - zapewnił.

21:07, 28.08.2022

Ukraiński film propagandowy o aktywności polskich armatohaubic Krab i niemieckich samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000 w Donbasie. 

20:50, 28.08.2022

Ponad półtorej godziny temu informowaliśmy o eksplozjach i pożarze na przylądku Fiolent na Krymie. Podejrzanie szybko poinformowało o nich także ukrainska armia w swoich kanałach społecznościowych. W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania pożaru.


Teraz informacje o eksplozjach przewijają się również w lokalnych rosyjskich mediach. Według doniesień Kanału 24, rosyjskie władze utrzymują, że na przylądek "przypadkiem" spadła ich rakieta przeciwokrętowa P-800 Oniks, wystrzelona w stronę Ukrainy.

20:27, 28.08.2022

W Charkowie na wschodzie kraju wieczorem wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy. Mer miasta Ihor Terechow powiadomił w Telegramie, że pocisk trafił w budynek administracyjny w centrum miasta. W chwili publikacji nie było informacji o ofiarach lub rannych. 

20:26, 28.08.2022

W Nikopolu w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęła 67-letnia kobieta – powiadomił Mykoła Łukaszuk, przewodniczący rady obwodu dniepropietrowskiego. Jeszcze dwie osoby są ranne. Zniszczeniu uległ budynek mieszkalny. 

20:18, 28.08.2022

W sobotę przez ukraińskie porty na Dunaju przeszło 11 statków ze zbożem o łącznej wadze 45 tys. ton – powiadomiło ministerstwo infrastruktury. To rekordowa liczba od początku agresji Rosji w lutym. 

20:08, 28.08.2022

Witalij Kowal, szef władz obwodu równieńskiego, potwierdził, że Rosjanie ostrzalali rakietami miasto Sarny, gdzie znajdują się obiekty infrastruktury wojskowej.


Zaznaczył, że póki co nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych ataku.

19:59, 28.08.2022

Pierwsze nagranie pożaru pod Sewastopolem na Krymie. Wcześniej o wybuchach w tym rejonie informowała m. in. ukraińska armia.

19:40, 28.08.2022

- Pomimo sankcji, rosyjskie firmy nadal eksportują swoje systemy inwigilacyjne. Sprzedają je nie tylko zagranicznym, w tym zachodnim, firmom, ale także rządom - podał Center for European Policy Analysis.

19:33, 28.08.2022

Wojska rosyjskie podjęły próby ataków na pięciu odcinkach frontu w Donbasie i obwodzie charkowskim. Wszystkie zostały odparte – powiadomił sztab generalny w niedzielę w wieczornym podsumowaniu.


Z raportu sztabu generalnego wynika, że siły rosyjskie próbowały bezskutecznie atakować „w celu poprawienia swojego położenia taktycznego” w okolicy miejscowości Switłyczne w obwodzie charkowskim.


Ataki rosyjskich wojsk zostały odparte także w rejonie miejscowości Bohorodyczne, Weseła Dołyna, Perwomajske, Pawliwka w obwodzie donieckim.


„Przeciwnik w dalszym ciągu koncentruje wysiłki na uzyskaniu kontroli nad całym obwodem donieckim, utrzymaniu zajętych terenów obwodu chersońskiego, części obwodów charkowskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego” – podał sztab.


Siły rosyjskie kontynuują ostrzały pozycji ukraińskich wojsk i ukraińskich miejscowości wzdłuż linii styczności w Donbasie, a także na południu kraju i pod Charkowem. Na różnych odcinkach frontu przeprowadzili ataki lotnicze.


19:17, 28.08.2022

- W obwodzie wołyńskim na zachodzie Ukrainy, regionie graniczącym z Polską, odnotowano dziś kilka eksplozji. Zestrzelono także kilka rosyjskich rakiet - informuje serwis fakty.com.ua. 

19:12, 28.08.2022

Ledwo o eksplozjach na Krymie - w rejonie przylądka Fionet - poinformowano na Telegramie, a już z informacją na ten temat pospieszył serwis ukraińskiej armii. Wymowna jest ilustracja artykułu.

19:09, 28.08.2022

W pobliżu przylądka Fiolent na Krymie, tuż pod Sewastopolem, słyszano eksplozje.

19:02, 28.08.2022

"Nadchodzą informacje o wybuchach w obwodzie rówieńskim. Wystrzelenie rakiet mogło odbyć się z terytorium Białorusi" - pisze w serwis Dzerkało Tyżnia na Telegramie.

 

Dodaje, że w sąsiednim obwodzie wołyńskim ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła najpewniej kilka pocisków.


W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać kłęby dymu w mieście Sarny w obwodzie rówieńskim.

18:47, 28.08.2022

Ogłoszono alarm powietrzny na terenie prawie całej Ukrainy. W obwodzie równieńskim, na zachodzie kraju, słychać było eksplozje - podał ukraiński Kanał 24. 

18:44, 28.08.2022

Rosja przenosi swoją zaawansowaną broń - m. in. systemy przeciwlotnicze S-300 - z Syrii do Rosji, by skierować ją na ukraiński front. Kilka nocy temu okręty rosyjskiej marynarki przepłynęły w nocy przez Bosfor. 

18:32, 28.08.2022

Rosjanin nie miał szans.

18:14, 28.08.2022

Kolejne nagranie pożaru hali targowej w Wołżsku (obwód wołgogradzki; Rosja).

17:48, 28.08.2022

Kolejne nagranie pożaru w Wołżsku.

Witamy w następnej części relacji na żywo z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co działo się w sobotę, można prześledzić tutaj.

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4uztvw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4uztvw
Więcej tematów