Wojna w Iraku może pochłonąć jeszcze 200‑400 mld dol.
Wojna w Iraku pochłonęła już prawie 300 miliardów dolarów z budżetu USA i będzie kosztować amerykańskich podatników jeszcze od 200 do 400 miliardów USD, zależnie od tego, jak szybko uda się zmniejszyć liczebność wojsk USA w tym kraju. Taką ocenę przedstawili przedstawiciele Biura Budżetowego przy Kongresie USA (CBO).
Od 2003 roku na wojnę w Iraku wydano 291 miliardów dolarów. W tej liczbie zawiera się już 45 mld dolarów przyznane na ten cel przez Kongres w zeszłym miesiącu.
Analiza przyszłych kosztów operacji irackiej uwzględnia dwa scenariusze, przedstawione przez kongresmana z Partii Demokratycznej Johna Spratta, na którego wniosek CBO sporządziło raport.
Scenariusz bardziej optymistyczny zakłada, że liczbę żołnierzy USA przebywających w Iraku i w regionie Iraku będzie można zmniejszyć z obecnych 190 tysięcy do 140 tysięcy w roku przyszłym i prawie do zera pod koniec 2009 roku. Rachunek za wojnę powiększyłby się wtedy o około 200 mld dolarów.
Według scenariusza bardziej pesymistycznego, wycofywanie wojsk byłoby wolniejsze i w Iraku pozostawiono by na dłużej około 40 tysięcy żołnierzy. W takim wypadku wojna kosztowałaby w okresie 2007-2016 jeszcze 406 miliardów dolarów.
Bez względu na to, który scenariusz okaże się bardziej realistyczny, operacja iracka pochłania znacznie więcej pieniędzy, niż przewidywano przed inwazją na Irak w marcu 2003 roku.
Kiedy we wrześniu 2002 roku Lawrence Lindsey, ówczesny przewodniczący rady ekspertów gospodarczych przy prezydencie USA, ogłosił, że wojna w Iraku może kosztować 100 miliardów dolarów, Biały Dom jawnie wykpił tę prognozę jako zawyżoną, a jej autor stracił posadę.
Dla porównania: wojna w Zatoce Perskiej w roku 1991, podjęta przez pierwszego prezydenta Busha, kosztowała 61 miliardów dolarów, czyli 87 mld dolarów po uwzględnieniu inflacji.
Konflikt koreański pochłonął - w przeliczeniu na obecne ceny - 434 miliardy dolarów, a wojna wietnamska, która trwała osiem i pół roku, 614 miliardów dolarów. Druga wojna światowa kosztowała Amerykę 5,1 biliona dolarów.