Trwa ładowanie...
d1wsnw8

Wojna USA-Iran? Nieoficjalnie: Trump może wydać rozkaz ataku

Izraelskie Siły Obronne przygotowują się na możliwość uderzenia wojsk amerykańskich na Iran. Według doniesień pojawiających się w mediach atak militarny rozważać ma prezydent USA Donald Trump.
Share
USA. Media: Donald Trump może wydać rozkaz ataku na Iran
USA. Media: Donald Trump może wydać rozkaz ataku na IranŹródło: Getty Images
d1wsnw8

Informacje na temat potencjalnego ataku ze strony Stanów Zjednoczonych podało Fox News. Amerykańska stacja, powołując się na serwis Axios, przekazała, że Izraelskie Siły Obronne otrzymały niedawno rozkaz przygotowania się na ewentualne uderzenie USA na Iran. Doniesienia potwierdzać ma źródło w Izraelu.

Z ustaleń portalu wynika, że decyzja izraelskiego rządu o zmobilizowaniu armii związana jest z "bardzo wrażliwym okresem", jaki ma mieć miejsce w najbliższych tygodniach w USA. Chodzi oczywiście o zbliżającą się wielkimi krokami inaugurację Joe Bidena. Prezydent-elekt oficjalnie ma objąć urząd w styczniu 2021 roku.

Axios twierdzi, że władze Izraela nie są w posiadaniu jednoznacznych informacji wywiadowczych dotyczących możliwego ataku, jednak obawiają się, że w przypadku potwierdzenia pogłosek kraj nie będzie miał czasu na przygotowanie armii.

d1wsnw8

Zobacz też: Gorąco w Sejmie. Grzegorz Braun wykluczony z obrad przez brak maseczki

USA zaatakują Iran? Gorąco na Bliskim Wschodzie

Do militarnej interwencji w Iranie miałoby dojść do jeszcze przed końcem kadencji Donalda Trumpa. Prawdopodobne jest, że jeśli atak doszedłby do skutku, jego skutki odczułby również Izrael, będący bliskim sojusznikiem Stanów Zjednoczonych.

d1wsnw8

"New York Times" podał niedawno, że urzędujący wciąż prezydent USA zwrócił się do swoich głównych doradców z prośbą o przedstawienie mu opcji ataku na główną irańską placówkę nuklearną. Informacje przekazała także agencja Reutera.

Pogłoski skomentował już rzecznik irańskiego rządu. "Wszelkie działania przeciwko narodowi irańskiemu z pewnością spotkałyby się z miażdżącą reakcją" - oświadczył Ali Rabiei.

Źródło: Fox News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1wsnw8

Podziel się opinią

Share
d1wsnw8
d1wsnw8
Więcej tematów