Wojna na Ukrainie. Rosja ponownie ostrzeliwuje Charków, spore eksplozje w Kijowie [RELACJA NA ŻYWO]
Trwa szósty dzień inwazji na Ukrainę. Rosjanie zgromadzili ponad 64-kilometrową kolumnę wojsk pod Kijowem. Jak informuje ukraiński wywiad, "Rosja szykuje prowokację, która ma uzasadnić wprowadzenie wojsk białoruskich". Wieczorem ponowie rozpoczął się ostrzał Charkowa. Okupanci uderzyli także w centrum Mariupola. Jedna osoba nie żyje, trzy zostały ranne. Wieczorem w stolicy Ukrainy doszło do sporych eksplozji. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
Zapraszamy do śledzenia poniżej relacji Wirtualnej Polski. Jeśli nie widzisz nowych wpisów, kliknij TUTAJ.
- • Rosja zaatakowała Ukrainę w czwartek o 3.45. Jak poinformowały w poniedziałek wieczorem ukraińskie władze, od tego czasu rosyjski okupant przeprowadził 56 uderzeń rakietowych i wysłał 113 pocisków manewrujących
- • Rosyjskie wojska przegrupowały siły i utworzyły pod Kijowem kolumnę pojazdów wojskowych. Jak jednak informuje wysoki rangą funkcjonariusz obrony Stanów Zjednoczonych, ofensywa rosyjskiego wojska w kierunku Kijowa utknęła w martwym punkcie. Urzędnik przekonuje, że rosyjscy żołnierze mają problem z zaopatrzeniem.
- • CNN: Administracja ostrzega przed drugą, "przytłaczającą" falą wojsk rosyjskich. Są też obawy o stan mentalny Putina
- • Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości - główny organ sądowy ONZ - poinformował we wtorek, że 7 i 8 marca przeprowadzi przesłuchania w sprawie wojny na Ukrainie
- • "Rosja szykuje prowokację, która ma uzasadnić wprowadzenie wojsk białoruskich. Według dostępnych danych wywiadowczych w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej znajduje się obecnie około 300 białoruskich czołgów" - informuje Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy
- • Wołodymyr Zełenski wziął zdalnie udział w sesji Parlamentu Europejskiego. Otrzymał wielkie brawa
"To, co robimy w ostatnich dniach jako społeczność Warszawy i jako polskie społeczeństwo jest naprawdę wspaniałe. Jestem niezwykle dumny, że w obliczu tragedii i dramatów naszych ukraińskich sąsiadów wychodzi z nas przede wszystkim to, co w ludziach najlepsze" - napisał na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Stacja CNN przekazała we wtorek, że od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie wystrzelili ponad 400 pocisków rakietowych.
Brytyjski rząd rozszerzył we wtorek kryteria osób, które może przyjąć jako uchodźców z Ukrainy. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ocenił, że do tego kraju będzie mogło przybyć ponad 200 tys. Ukraińców.
Minister spraw wewnętrznych Priti Patel ogłosiła, że Brytyjczycy oraz osoby dowolnej narodowości osiadłe w Wielkiej Brytanii będą mogły sprowadzić do tego kraju nie tylko członków najbliższej rodziny, czyli małżonków, dzieci oraz rodziców, ale także dziadków, rodzeństwo i dorosłe dzieci.
Wszyscy sprowadzani do Wielkiej Brytanii w ramach tego programu zostaną zwolnieni z normalnych wymogów dotyczących znajomości języka oraz zarobków oferowanych przez potencjalnego pracodawcę, choć nadal będą podlegać kontrolom bezpieczeństwa.
W Charkowie trwa ostrzał Uniwersytetu Sił Powietrznych - poinformował doradca MSW Ukrainy Anton Heraszczenko, cytowany przez kanał NEXTA.
Uchodźcy z Ukrainy codziennie kierują się także do Rumunii. Wśród osób, którym udało się już dotrzeć do tego kraju jest m.in. ukraińska piosenkarka Susana Dżamaładinowa. Artystka jest zwyciężczynią festiwalu piosenki Eurowizja z 2016 r.
Agencja Ukrinform donosi, że na skutek ostrzału Żytomierza zginęły co najmniej dwie osoby, a trzy zostały ranne. 10 domów uległo zniszczeniu.
Do Polski z Ukrainy uciekło m.in. 60 nepalskich studentów. Uchodźcy nie mogli znaleźć noclegu, ponieważ wszystko jest zarezerwowane dla ukraińskich kobiet i dzieci - pisze "Gazeta Wyborcza. Nepalczycy znaleźli schronienie w siedzibie Agory.
Prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) Mohammed Ben Sulayem poinformował, że ze względu na atak Rosji na Ukrainę, rosyjscy i białoruscy kierowcy będą mogli brać udział w międzynarodowych zawodach wyłącznie pod neutralną flagą.
- Według wstępnych danych nie ma ofiar - przekazał burmistrz Białej Cerkwii Giennadij Dyky. MSW Ukrainy potwierdziło, że rakieta, która spadła na miasto, wycelowana była w skład ropy.
Firma Apple nie będzie sprzedawać swoich produktów na terenie Rosji. Wyłączone zostało już także dokonywanie płatności przy pomocy Apple Pay.
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał we wtorek z wiceprezydent USA Kamalą Harris.
- W trakcie rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim wiceprezydent Kamala Harris wyraziła wdzięczność wobec polskiego rządu za podejmowane dotychczas działania na rzecz szerokiego wsparcia Ukrainy - powiedział portalowi wPolityce.pl rzecznik rządu Piotr Müller.
Co najmniej setka byłych żołnierzy chce wyjechać na Ukrainę i walczyć z Rosją, informuje dziennik "De Telegraaf". Dotyczy to głównie byłych holenderskich komandosów, którzy służyli podczas misji w byłej Jugosławii.
Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji poinformował, że we wtorek wieczorem w Przemyślu pobito troje obywateli Indii. Napaści dokonała grupę pięciu mężczyzn. Jednej z poszkodowanych osób jest udzielana pomoc medyczna.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu agencji Reutera. - To jest bardzo ważne, żeby mieć świadomość, że jeśli Ukraina padnie, to wojska rosyjskie znajdą się przy granicach państw członkowskich NATO. Będziecie się mierzyli z tym samym problemem, co my - powiedział ukraiński lider, zwracając się do przywódców Zachodu.
W mieście Czuhujew, znajdującym się około 30 km od Charkowa, wybuchł wielki pożar. - Tam jest wojskowe lotnisko i akademia wojskowa. Około godziny 18. było bombardowanie. Widziałem na własne oczy wybuchy, teraz jest tam kolosalny pożar - przekazał PAP trener lekkoatletyczny Wladimir Bubnow.
Jak poinformował, w ciągu dnia rosyjskie siły próbowały trafić w szpital, ale ostatecznie zniszczony został blok mieszkalny. Zginęło 8 osób, a ponad 30 zostało rannych.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski