Województwa połączone w regiony?
Jeszcze przed przystąpieniem do Unii
Europejskiej szykuje się nowy podział, który obejmie województwa -
ustaliła "Rzeczpospolita".
Rząd zapewnia, że na razie to tylko zabieg na papierze. Z 16 województw ma powstać kilka regionów według standardów unijnej statystyki.
Rządowy zespół, opracowujący propozycje zmian, działa od września ubiegłego roku. Kieruje nim wiceszefowa resortu gospodarki i pracy Irena Herbst. "Rzeczpospolita" dotarła do wyników prac zespołu, nad którymi wkrótce pochyli się cały rząd.
Według informacji "Rz" najbardziej prawdopodobne jest podzielenie Polski na 6 jednostek. Podział będzie oparty na obecnych województwach. Tyle tylko, że zostaną one połączone w grupy. I tak: region I utworzą Mazowsze z Łódzkiem, region II - Małopolska ze Śląskiem, region III - Podlaskie, Lubelskie, Podkarpackie oraz Świętokrzyskie, region IV - Wielkopolska, Lubuskie i Zachodniopomorskie, Region V - Dolny Śląsk z Opolskiem, Region VI - Pomorze z Kujawsko-Pomorskim i Warmińsko-Mazurskim.
Prawdopodobny jest także inny wariant: połączenie Mazowsza z Podlasiem, Łódzkiego ze Świętokrzyskiem i Lubelskiego z Podkarpackiem. Pozostałe województwa połączono by tak, jak w pierwszej wersji.
Urzędnicy resortu gospodarki i pracy tłumaczą, że trzeba łączyć województwa o podobnych cechach, aby uzyskać prawdziwe dane dotyczące rozwoju. Te zmiany mają spełniać takie warunki - stwierdza "Rz". (PAP)