Trwa ładowanie...
dejvr6b
dejvr6b

Wojewoda stanął po stronie mieszkańców. Cofnął pozwolenie na budowę

Wojewoda dolnośląski cofnął pozwolenie na budowę budynku przy ul. Opolskiej we Wrocławiu. W uzasadnieniu decyzji wskazał na niezachowanie norm nasłonecznienia okolicznych bloków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dejvr6b

Sprawa budowy bloków przez spółkę TBS przy ul. Opolskiej we Wrocławiu pojawiła się po raz pierwszy w mediach wiosną 2014 r. Planowana inwestycja w znacznej mierze godziłaby w warunki mieszkaniowe lokatorów pobliskich domów. Przede wszystkim, sprawa dotyczyła niewystarczającego nasłonecznienia mieszkań w bezpośrednim sąsiedztwie stawianych budynków.

Budowa rozpoczęła się dziewięć metrów przed oknami mieszkających w sąsiednim bloku. Choć spółka budowlana miała przedstawić wyniki ekspertyzy, potwierdzającej zgodność usytuowania budynku z istniejącymi normami, pismo takie do Wydziału Architektury UM nie wpłynęło. Zgodę na budowę jednak wydano po zapewnieniach dewelopera, że wszystko jest prowadzone zgodnie z prawem.

Za badania, które miały potwierdzić spełnienie norm, zapłacili lokatorzy sąsiednich budynków. Wyniki potwierdziły, że ukończony budynek na tyle zasłoniłby dostęp do światła słonecznego sąsiadów, iż w ciągu dnia promienia słoneczna wpadałyby do ich mieszkań maksymalnie przez 71 minut.

dejvr6b

Tymczasem zgodnie z prawem budowlanym minimalny czas nasłonecznienia mieszkania wynosi 90 minut dla zabudowy śródmiejskiej i 180 minut dla pozostałej zabudowy. Budynki przy ul. Opolskiej od wrocławskiego Rynku są oddalone o niemal sześć kilometrów.

Nadzór budowlany wstrzymał pozwolenie na budowę, a wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz cofnął je, argumentując decyzję naruszeniem prawa budowlanego w związku z niezachowaniem norm nasłonecznienie i zbyt małej odległości między planowanym budynkiem a pozostałymi blokami w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Deweloperowi przysługuje prawo do apelacji od decyzji.

dejvr6b

Podziel się opinią

Share

dejvr6b

dejvr6b
Więcej tematów