Wojewoda dolnośląski skarży uchwałę w sprawie rekrutacji do przedszkoli
Wojewoda dolnośląski złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na zapis w uchwale Rady Miejskiej Wrocławia. Chodzi o system przyznawania punktów w rekrutacji dzieci do wrocławskich przedszkoli.
13.04.2015 | aktual.: 13.04.2015 16:01
Tomasz Smolarz, wojewoda dolnośląski, zdecydował się na złożenie do sądu administracyjnego skargi w sprawie uchwały, którą wrocławscy radni miejscy przyjęli 15 stycznia 2015 r. Przedstawione są w niej kryteria przyznawania punktów potrzebnych w rekrutacji dzieci do wrocławskich przedszkoli. Zdaniem Wydziału Nadzoru i Kontroli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, uchwała narusza ustawę o systemie oświaty.
Uchwała z dnia 15 stycznia 2015 r. przedstawia ilość punktów potrzebnych w rekrutacji do przedszkola w zależności od sytuacji rodzinnej dziecka. I tak, 100 punktów przyznawanych jest 4-latkom, mającym zapewnione ustawowo miejsce w przedszkolu, 50 punktów – dzieciom, których oboje rodzice pracują, studiują dziennie, prowadzą działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne, 40 punktów – kandydatom, których jeden rodzic pracuje, studiuje lub prowadzi gospodarstwo lub działalność. Ponadto 10 dodatkowych punktów otrzyma dziecko, którego rodzeństwo uczęszcza już do danej placówki lub wraz z nim zostaje zgłoszone inne dziecko z tej rodziny. 5 punktów stanowi pewnego rodzaju premia „lokalizacyjna” – przyznawane są przy rekrutacji do placówki ulokowanej najdogodniej dla rodziców.
W czym zatem pojawia się problem? Zdaniem urzędu wojewódzkiego wprowadzone przez radę miejską kryteria naruszają art. 20c ustawy o systemie oświaty, która mówi, że:
„W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego [do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego] lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane publiczne przedszkole albo dana publiczna inna forma wychowania przedszkolnego nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza potrzeb rodziny, w której rodzice albo rodzic samotnie wychowujący kandydata muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi, oraz lokalnych potrzeb społecznych. Organ prowadzący określa dokumenty niezbędne do potwierdzenia tych kryteriów”.
- W toku postępowania ustalono brak uwzględnienia w ramach powyższego kryterium sytuacji rodzica samotnie wychowującego dziecko na II etapie rekrutacji w ramach kryterium związanego z potrzebą godzenia obowiązków zawodowych z obowiązkami rodzinnymi – informuje WP przedstawiciel Wydziału Nadzoru i Kontroli DUW.
Na mocy uchwały dziecko rodzica samotnie wychowującego i pracującego zarazem otrzymuje o 10 punktów mniej w postępowaniu rekrutacyjnym niż dziecko wychowywane przez oboje pracujących rodziców.
Pierwsza tura rekrutacji do wrocławskich przedszkoli rozpoczęła się 24 marca. Jednak to, czy jej wyniki zostaną utrzymane w mocy zależy od werdyktu sądu administracyjnego. Wojewoda dolnośląski do 10 kwietnia skierował w podobnych sprawach do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego już trzy skargi.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .