Wojciechowski: trzeba poprzeć rząd Marcinkiewicza
Europoseł, wiceprzewodniczący Komisji
Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim Janusz
Wojciechowski (PSL), zaapelował w Lublinie o poparcie dla
rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Jego zdaniem potrzebny jest
silny rząd, który będzie walczył o interesy Polski w Unii
Europejskiej.
Wojciechowski był gościem obradującego w Lublinie Sejmiku Chłopów Polskich, który zwrócił się m.in. z apelem do Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony o poparcie rządu Marcinkiewicza. Wojciechowski poparł ten apel.
Występujemy, aby takie poparcie zostało niezwłocznie udzielone, żeby ten rząd nie podlegał ciągotom liberalnym i poszukiwał partnera w Platformie, bo nic dobrego to nie da - powiedział Wojciechowski. Zaznaczył, że Polska powinna mieć silny rząd dla skutecznej obrony jej interesów w Unii Europejskiej, w tym polskiego rolnictwa. Jego zdaniem potrzebne do tego jest "nieliberalne spojrzenie".
Rząd premiera Marcinkiewicza ma szanse być takim rządem, jeśli otrzyma poparcie ugrupowań bardziej czy mniej, ale wrażliwych na te sprawy: Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony - powiedział Wojciechowski. Do samego premiera Marcinkiewicza należałoby się zwrócić z takimi słowami: "Panie premierze, za Platformą dość tęsknoty, expose i do roboty" - zaproponował.
Wojciechowski podkreślił, że w Parlamencie Europejskim europosłowie uzyskali poparcie m.in. dla łagodzenia skutków reformy rynku cukrowego, ochrony rynku owoców miękkich, wzrostu kwot produkcyjnych skrobi ziemniaczanej dla Polski. Niestety brakuje siły polskiego rządu. To, co my wygrywamy w Parlamencie Europejskim, rząd polski przegrywa w Radzie Unii Europejskiej - powiedział.
Marszałek Sejmiku Chłopów Polskich, europoseł Zdzisław Podkański (PSL) powiedział, że Sejmik apelując do PSL, LPR i Samoobrony o poparcie rządu Marcinkiewicza odwołał się do zapowiedzianej przez ten rząd poprawy sytuacji w rolnictwie i obrony interesów rolników.
To wychodzi naprzeciw naszemu programowi i celom Sejmiku Chłopów Polskich a także pokrywa się ideowo i programowo z programem Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony. Sejmik wzywa te ugrupowania do podjęcia zdecydowanej współpracy z rządem na rzecz uregulowania tych problemów, na rzecz tworzenia państwa solidarnego, bo liberalizm polskiemu rolnictwu, polskiej wsi przyniósł tylko same dramaty i kłopoty - powiedział Podkański.
Sejmik Chłopów Polskich założony został w 1997 r. Skupia rolników głównie z województw wschodniej i centralnej Polski. Celem organizacji, która działa na mocy prawa o stowarzyszeniach, jest m.in. obrona interesów polskiej wsi.