Wojciech Olszański. Kim jest "Jaszczur"? Aktor i kontrowersyjna "gwiazda" na Youtube

W Internecie Wojciech Olszański znany jest pod pseudonimami "Jaszczur" i "Aleksander Jabłonowski". Jego radykalne, prorosyjskie poglądy są szeroko komentowane w mediach społecznościowych. Kim jest Wojciech Olszański? Jeszcze do niedawna występował w największych polskich produkcjach filmowych.

Wojciech Olszański/Aleksander Jabłonowski
Wojciech Olszański/Aleksander Jabłonowski
Źródło zdjęć: © East News | Grzegorz Bukala

Jego charakterystycznym strojem są przedwojenne mundury, które uzupełnia furażerką i słowiańską swastyką. Od 2016 roku za pośrednictwem platformy YouTube głosi poglądy pełne nienawiści, rasizmu, przemocy, antysemityzmu i antyklerykalizmu.

Wojciech Olszański, Jaszczur. Życiorys

Wojciech Olszański urodził się w 1960 roku. Z wykształcenia jest aktorem — jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie i niemal od razu zaczął pracę w zawodzie. W latach 1983–1987 był aktorem Teatru Narodowego w Warszawie, w tym czasie wystąpił także w telewizyjnych przedstawieniach teatralnych, znanych pod nazwą Teatr Telewizji.

Aleksander Jabłonowski, Wojciech Olszański. Kariera

Olszański od lat 80. XX wieku pojawia się w polskich produkcjach filmowych, serialach oraz spektaklach telewizyjnych, grając głównie drugoplanowe role. Najgłośniejszą z nich była postać Faona w filmie i serialu "Quo Vadis". Ostatnią rolą, w którą wcielił się patostreamer była postać czerwonoarmisty na koniu w filmie fabularnym "1920 Bitwa Warszawska". Później porzucił aktorstwo na rzecz youtuba.

Wojciech Olszański YouTube

Olszański działa na popularnej platformie od 2016 roku, występując pod pseudonimem Aleksander Jabłonowski. W swoich transmisjach przedstawia kontrowersyjne i pełne nienawiści poglądy na temat LGBT, Żydów, Koronawirusa, relacji polsko-amerykańskiej, kobiet, obcokrajowców oraz polityków. Nawołuje do sojuszu z Rosją i Białorusią. Olszański wraz z Marcinem Osadowskim od 2018 roku prowadzą kanał Niezależna Polska TV (Niezależna Telewizja YouTube), na którym wspólnie przedstawiają kontrowersyjne treści.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Antyszczepionkowcy atakują baristów. "Zorganizowane grupy"

Wojciech Olszański - córka

Olszański był mężem aktorki teatralnej i telewizyjnej Agnieszki Fatygi. Para doczekała się córki, Michaliny, która poszła w ślady rodziców i została aktorką. Kobieta znana jest między innymi z tytułowej roli w filmie Matylda z 2017 roku.

Córka, zapytana przez Elle o poglądy Olszańskiego, odcięła się od tematu "dawno temu rozdzieliliśmy życie rodzinne od rozmów o polityce. Doszliśmy do wniosku, że mamy inne poglądy i inne przekonania, ja zresztą staram się unikać polityki. Spotykamy się na płaszczyźnie, która nas łączy: w aktorstwie, sztuce. To nam wystarcza".

Olszański Wojciech — niedzielne aresztowanie nie było jedynym

Aktor i patostreamer był wielokrotnie uczestnikiem ataków na ludzi, którzy nie podzielają jego poglądów. W 2017 roku podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego spoliczkował Sławomira Wróbla, prezesa Stowarzyszenia Great Poland. Za "wyczyn" ten został oskarżony, jednak sprawa zakończyła się ugodą - "Jaszczur" musiał przeprosić mężczyznę.

Kolejnym incydentem był atak na Hleba Vajkula, białoruskiego studenta UMK w 2021 roku. Przyczyną ataku miały być różnice w poglądach — Jabłonowski vel Olszański jest zwolennikiem reżimu Łukaszenki, przeciwko któremu protestował student.

W tym samym roku Wojciech Olszański, Marcin Osadowski i Piotr Rybak zorganizowali także antysemicki marsz w Kaliszu, podczas którego wykrzykiwali hasła godzące w godność Żydów. Spalona została także kopia przywileju kaliskiego, nadanego żydom w 1264 roku. Olszański i Osadowski za zorganizowanie marszu trafił do aresztu, który opuścili po wpłaceniu kaucji.

Olszański został zatrzymany również w 2022 roku: w styczniu za nakłanianie do zabicia posłów podczas marszu antyszczepionkowców w Bydgoszczy oraz w sierpniu — za publiczne nawoływanie do waśni na tle narodowościowym.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (182)