Wojciech Olejniczak: SLD jest za walką z korupcją
Otóż chcę wszystkim Polakom powiedzieć – Sojusz Lewicy Demokratycznej jest bardzo zainteresowany, aby w Polsce walczyć z korupcją, aby walczyć z tymi patologiami, o których czytamy codziennie w prasie. Dzisiaj próbuje się na siłę przyjąć ustawę w takim kształcie, który spowoduje, że będzie to policja polityczna. Więc apelujemy do posłów koalicji, aby uwzględnić wiele poprawek, które zostały zgłoszone, poprawiające tę ustawę. Wówczas Sojusz Lewicy Demokratycznej zagłosuje za nia - powiedział lider SLD Wojciech Olejniczak w "Sygnałach Dnia".
"Sygnały Dnia": Dziś naszym gościem jest lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wicemarszałek Sejmu, pan Wojciech Olejniczak. Witamy, panie marszałku, w Sygnałach.
Wojciech Olejniczak: Dzień dobry.
Czy to przypadkiem nie nadużycie nazywanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego policją polityczną Prawa i Sprawiedliwości?
- Nie ulega wątpliwości, że w czasie debaty, jak i również dyskursu politycznego zgłosiliśmy bardzo wiele uwag co do tego Biura. Pierwsze jest takie, że, oczywiście, polityk Prawa i Sprawiedliwości z pierwszych stron gazet, człowiek, który ma taką dosyć bujną przeszłość, będzie z nadania politycznego kierował tym Biurem, to już świadczy o tym, że nie zostanie przyjęta poprawka nie tylko zgłaszana przez Sojusz Lewicy Demokratycznej i również była zgłaszana ta poprawka przez inne ugrupowania, aby to Sejm po debacie, po dyskusji decydował o tym, kto zostaje szefem takiego Biura, aby była kontrola nad tym, co w tym Biurze się dzieje, aby Sejm otrzymywał odpowiednie sprawozdania, miał możliwość uwzględnienia również opinii na przykład kolegium specjalnego, które byłoby powołane, tak jak jest to w przypadku innych instytucji i również w wielu krajach. Tak, obawiamy się, że to Biuro... Zresztą w tej ustawie są zapisane takie zapisy, które pozwalają, aby to Biuro działało wszędzie i w stosunku praktycznie do
wszystkich.
Tak jak policja i tak jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego?
- Nawet bardziej, dlatego że tutaj są zbierane takie materiały, które mogą służyć za szantaż, zbierane są w majestacie prawa, oczywiście, zgodnie z tą ustawą będą zbierane materiały praktycznie mogą być zbierane w stosunku do każdego obywatela. Nawet przedsiębiorcy będą zmuszani do tego, aby współpracować z tym Biurem. Więc można sobie wyobrazić, że na przykład taka sytuacja może dotyczyć dziennikarzy, że dziennikarz, który napisze, powie coś złego o danym polityku ekipy rządzącej, będą na niego zbierane wszelkie materiały związane z jego na przykład nałogami czy życiem bardzo, bardzo prywatnym, seksualnym...
A co to ma wspólnego z korupcją, panie marszałku?
- Więc właśnie takie pytania zadawaliśmy wczoraj w Sejmie, a z drugiej strony słyszeliśmy: wy jesteście przeciwko walce z korupcją. Otóż chcę wszystkim Polakom powiedzieć – Sojusz Lewicy Demokratycznej jest bardzo zainteresowany, aby w Polsce walczyć z korupcją, aby walczyć z tymi patologiami, o których czytamy codziennie w prasie. Choćby nadużyciami związanymi z wyłudzaniem kredytów czy również z korupcją tak zwaną polityczną, która dotyczy wszystkich opcji politycznych, dotyczyła w przeszłości i pewnie dotyczy dzisiaj. Można podać wiele przykładów, że nie tylko będziemy, ale byliśmy wielokrotnie za tym, aby walka z korupcją była zdecydowana. Ostatnio, kiedy decydowaliśmy o tym, jaki budżet będzie na policję, głosowaliśmy za wszystkimi poprawkami i sami zgłaszaliśmy, aby pieniędzy na walkę z korupcją dla policji, dla ABW, dla innych instytucji, które funkcjonują, było jeszcze więcej. Co nie znaczy, że mamy podejście do CBA właśnie w taki sposób zmieniać w sytuacji, kiedy żadne poprawki zgłaszane przez
opozycję, w tym Sojusz Lewicy Demokratycznej, nie są przyjmowane przez większość koalicyjną. Prawo i Sprawiedliwość czekało z tą ustawą, aż zawiązana zostanie koalicja, bo w innym przypadku nie było możliwości poparcia ustawy w takim kształcie przez Ligę Polskich Rodzin i pewnie przez Samoobronę. A dzisiaj na siłę również próbuje się przyjąć ustawę w takim kształcie. Więc apelujemy do posłów koalicji, aby uwzględnić wiele poprawek, które zostały zgłoszonych, poprawiających tę ustawę. Wówczas Sojusz Lewicy Demokratycznej zagłosuje za tą ustawą.
Ale podtrzymuje pan tę opinię, że to policja polityczna Prawa i Sprawiedliwości, to, od czego zaczęliśmy?
- Jeżeli będzie ta ustawa w takim kształcie, będzie to ustawa, która może funkcjonować jak policja polityczna. Powiem więcej – obyśmy się mylili wszyscy, zgłaszając uwagi. Ale mam wątpliwości, jak patrzę po pierwsze, kto będzie kierował tym Biurem, po drugie – na wiele zapisów, które o tym mogą świadczyć. Obyśmy się mylili.