PolskaWody Grenlandii zanieczyszczone tak, jak rzeki w Chinach? Zaskakujące odkrycie naukowców

Wody Grenlandii zanieczyszczone tak, jak rzeki w Chinach? Zaskakujące odkrycie naukowców

Naukowcy dokonali na Grenlandii niepokojącego odkrycia. Woda z topniejących lodowców zawiera ilości rtęci porównywalne z tymi, jakie obserwuje się w najbardziej zanieczyszczonych chińskich rzekach.

Wody Grenlandii zanieczyszczone tak jak rzeki w Chinach? Zaskakujące odkrycie naukowców
Wody Grenlandii zanieczyszczone tak jak rzeki w Chinach? Zaskakujące odkrycie naukowców
Źródło zdjęć: © East News
Maciej Zubel

Swoje odkrycie naukowcy opisali w piśmie "Nature Geoscience". W wodzie pochodzącej z roztopów na południowym zachodzie Grenlandii okryto "niezwykle duże" ilości rtęci.

Z artykułu dowiadujemy się, że normalne stężenie tej substancji w rzekach wynosi od 1 do 10 ng/l. Obrazowo to mniej więcej tyle, ile zajmuje ziarnko piasku w basenie olimpijskim. W wodach z roztopionych lodów Grenlandii ten wskaźnik wyniósł 150 ng/l. Co więcej, w osadach naniesionych przez rzeki wypływające z lodowców stężenie rtęci wynosiło ponad 2000 ng/l.

Naukowcy podkreślają, że istnieją pewne hipotezy na temat pochodzenia tak wysokich stężeń rtęci, jednak wymagają one jeszcze badań i weryfikacji.

Zobacz też: chroniona sowa włochatka. Sensacyjne odkrycie leśników z Kujaw

Rtęć przedostaje się do żywności?

W artykule "Nature Geoscience" zwrócono też uwagę na niepokojące wnioski płynące z tego odkrycia. U wybrzeży Grenlandii prowadzone są połowy wielu gatunków ryb, m.in. dorsza, halibuta, czy krewetek. "Skłania nas to do zadania całego wachlarza kolejnych pytań o to, jak ta rtęć może się dostać do łańcucha pokarmowego" - mówi dr Jon Hawkings z Florida State University.

W artykule eksperci zwracają też uwagę, że odkrycie to może zmienić dotychczasowe postrzeganie lodowców jako "zamarzniętych bloków wody”. "Badanie to jest kolejnym, które pokazuje, że pokrywy lodowe są bogate w substancje istotne z punktu widzenia żywych organizmów” - zaznacza prof. Rob Spencer

Badacze podkreślają też, że rtęć odkryta w lodowcach pochodzi prawdopodobnie z Ziemi, a nie jest wynikiem działalności przemysłowej człowieka.

Zobacz też:

Źródło: PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)