Woda z kranu jak źródlana
"W Rzymie z kranu tryska woda z gór: czysta woda
źródlana, znakomita do picia" - pod takim hasłem wodociągi w
Wiecznym Mieście reklamują wodę dostarczaną do domów. Plakaty
reklamowe rozmieszczone są w całej włoskiej stolicy.
O tym, że w Rzymie można pić wodę z kranu, wiedzą wszyscy. Teraz jednak miejskie wodociągi rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę kampanię reklamową, przekonując, że woda z kranu jest lepsza od mineralnej z butelki.
"To nie tylko slogan, to prawda" - zapewniło kierownictwo przedsiębiorstwa. Przypomniano, że woda, która dociera do domów rzymian, pochodzi z najczystszych źródeł krasowych w środkowych Apeninach, z okolic miejscowości Peschiera i Capore.
Jak podkreśla dyrekcja wodociągów, celem kampanii reklamowej jest także zadanie kłamu utrwalonemu wśród mieszkańców Rzymu przekonaniu, że woda w mieście jest za ciężka i zbyt bogata w wapń. To nieprawda - tłumaczą osoby odpowiedzialne za jakość wody - jest ona lekka, a jej przewaga nad mineralną polega na tym, że nie zawiera dwutlenku węgla.
Pomysłodawcy reklamy chcieli też przypomnieć o tym, że woda z kranu ma jeszcze jedną wielką zaletę: jest tańsza od mineralnej. Jak obliczono, litr wody butelkowanej kosztuje nawet 1 euro, podczas gdy litr wody z kranu - pół centa.
Wielkim zwolennikiem wody z kranu, i to nie tylko tej rzymskiej, jest minister zdrowia Girolamo Sirchia. O jej zaletach mówił przed kilkoma miesiącami, gdy w całym kraju zanotowano setki przypadków wstrzykiwania do plastikowych butelek z wodą, sprzedawanych w sklepach, substancji trujących, chemikaliów oraz płynu do prania. Gdy wiele osób trafiło wtedy do szpitala z objawami zatrucia, minister zdrowia zachęcał do picia bezpiecznej wody z kranu.
Sylwia Wysocka