Wniosek Ziobry do TK. Powodem kary TSUE
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN.
W poniedziałek 15 listopada Zbigniew Ziobro skierował to Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie zbadania zgodności przepisów, na mocy których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę kary za działalność kopalni Turów oraz Izby Dyscyplinarnej SN.
Wniosek Ziobry do TK. Powodem kary TSUE
"W ocenie Prokuratora Generalnego kolejne orzeczenia TSUE w sposób nieuprawniony rozszerzają traktatowe kompetencje UE, naruszając postanowienia polskiej konstytucji i ignorując orzeczenia polskiego TK" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.
Jak podkreślono w oświadczeniu, obawy Zbigniewa Ziobry poskutkowały wystosowaniem do TK wniosku o "przeanalizowanie legalności działań podejmowanych przez TSUE w kontekście polskiej ustawy zasadniczej".
Wniosek Ziobry do TK. Zbada kary nałożone przez TSUE
Według informacji Prokuratury Krajowej chodzi o zbadanie zgodności z polską Konstytucją art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Analiza ma dotyczyć przepisu w zakresie, "w jakim TSUE przyjmuje, że przepis ten umożliwia nakładanie kar pieniężnych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego".
"Prokurator Generalny zaskarżył także art. 39 Statutu TSUE, który upoważnia Prezesa TSUE lub sędziego tego Trybunału do nałożenia na Polskę środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w komunikacie.
TSUE pod lupą TK. Powodem kary za Turów i Izbę Dyscyplinarną
Jak wskazano w oświadczeniu, powodem zbadania zgodności art. 279 Traktatu o UE z polską Konstytucją są kary nałożone przez TSUE na Polskę za brak podjęcia działań związanych z narzuceniem na nasz kraj środków tymczasowych ws. kopalni Turów oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, decyzję w sprawie nałożenia kar na Polskę za dalsze wydobycie węgla w kopalni Turów TSUE wydał 20 września - to 500 tys. euro kary dla Polski za każdy dzień zwłoki w wykonaniu postanowienia.
Z kolei decyzja o karze za działalność Izby Dyscyplinarnej SN zapadła miesiąc później - 27 października. TSUE nałożył na Polskę karę za każdy dzień funkcjonowania Izby w wysokości miliona euro.
Źródło: PAP