Trwa ładowanie...

Wniosek o postępowanie ws. arcybiskupa Juliusza Paetza. Złożono go jeszcze za życia duchownego

Ks. Marcin Węcławski chce wszczęcia postępowania kanonicznego ws. byłego metropolity poznańskiego. Wniosek trafił kilka miesięcy temu do kurii. Zawiadomienie kierowane było do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
Share
Ks. Marcin Węcławski złożył wniosek do poznańskiej kurii ws. arcybiskupa Julia Paetza
Ks. Marcin Węcławski złożył wniosek do poznańskiej kurii ws. arcybiskupa Julia PaetzaŹródło: East News, Fot: STANISLAW KOWALCZUK
d3s19zd

Arcybiskup Juliusz Paetz to były metropolita poznański. Ze stanowiska zrezygnował po tym, jak pojawiły się oskarżenia o molestowanie kleryków w jednym z seminariów duchownych. Były hierarcha nie przyznał się do zarzutów. Dostał zakaz udzielania święceń i bierzmowania oraz przewodniczenia kościelnym uroczystościom. Zmarł w połowie listopada w wieku 84 lat.

Do poznańskiej kurii trafił wniosek o wszczęcia postępowania kanonicznego wobec abpa Paetza - podaje gloswielkopolski.pl. Pismo w tej sprawie złożył ks. Marcin Węcławski. Stało się to na podstawie listu papieskiego opublikowanego przez Franciszka w marcu br. Ojciec Święty wzywał duchownych, którzy posiadają wiedzę o nadużyciach seksualnych, aby powiadomili miejscowego biskupa.

d3s19zd

Zawiadomienie miało zostać złożone do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego wiosną tego roku. Stało się to więc jeszcze za życia abpa Paetza. Kuria nie chciała wprost odpowiedzieć na pytanie, czy pismo wpłynęło. "Dochodzenie zgodnie z prawem kanonicznym może prowadzić tylko prokuratura. Z kolei prawo polskie wymaga przekazania sprawy wymiarowi sprawiedliwości" - przekazano. Jeśli postępowanie jest prowadzone, to najprawdopodobniej zostanie umorzone ze względu na śmierć byłego metropolity.

Zobacz też: Dziecko Polki z Wielkiej Brytanii ma być adoptowane przez parę homoseksualną. Jest reakcja

Źródło: gloswielkopolski.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3s19zd

Podziel się opinią

Share
d3s19zd
d3s19zd
Więcej tematów