Trwa ładowanie...

Wniosek Kazimierza Kujdy o autolustrację. IPN przekazał go do sądu

Kazimierz Kujda, którego nazwisko w zbiorze zastrzeżonym IPN widnieje z adnotacją TW Ryszard, w piątek złożył wniosek o autolustrację w Biurze Lustracyjnym IPN. Biuro przekazało ten wniosek do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Wniosek Kazimierza Kujdy o autolustrację. IPN przekazał go do sąduŹródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
dn9tn5w
dn9tn5w

"Zgodnie bowiem z treścią art. 20 ust. 5 ustawy lustracyjnej z 2006 roku wniosek o wszczęcie postępowania autolustracyjnego osoba zainteresowana składa bezpośrednio do właściwego sądu okręgowego, który na posiedzeniu podejmuje decyzje w przedmiocie ewentualnego wszczęcia postępowania autolustracyjnego. Wydanie decyzji przez Sąd jest poprzedzone dokonaniem oceny merytorycznej i formalnej wniosku" - wytłumaczono w komunikacie na stronie internetowej IPN.

W komunikacie Instytutu podkreślono, że przed wszczęciem postępowania autolustracyjnego przez sąd BL IPN nie ma podstaw prawnych do podejmowania jakichkolwiek czynności procesowych. Dopiero gdy sąd zdecyduje o wszczęciu takiego postępowania, prokurator z Biura Lustracyjnego IPN rozpocznie przeglądanie archiwów oraz ewentualne przesłuchania świadków. Wyjaśnienia składać będzie także sam wnioskodawca.

dn9tn5w

Wniosek Kujdy został przekazany do sądu w poniedziałek. Na razie nie wiadomo, kiedy sąd się nim zajmie.

Kazimierz Kujda to bliski współpracownik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Przez wiele lat był prezesem spółki Srebrna, ostatnio piastował stanowisko szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Po ujawnieniu tzw. taśm Kaczyńskiego media ujawniły, że nazwisko Kujdy widnieje w odtajnionym niedawno zbiorze zastrzeżonym IPN. Miał on zostać zarejestrowany przez służby jak TW Ryszard.

dn9tn5w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn9tn5w
Więcej tematów