ycipk-29wadj

Wniosek Kazimierza Kujdy o autolustrację. IPN przekazał go do sądu

Kazimierz Kujda, którego nazwisko w zbiorze zastrzeżonym IPN widnieje z adnotacją TW Ryszard, w piątek złożył wniosek o autolustrację w Biurze Lustracyjnym IPN. Biuro przekazało ten wniosek do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kazimierz Kujda złożył wniosek o autolustrację
Kazimierz Kujda złożył wniosek o autolustrację (PAP, Fot: Jakub Kaczmarczyk)
ycipk-29wadj

"Zgodnie bowiem z treścią art. 20 ust. 5 ustawy lustracyjnej z 2006 roku wniosek o wszczęcie postępowania autolustracyjnego osoba zainteresowana składa bezpośrednio do właściwego sądu okręgowego, który na posiedzeniu podejmuje decyzje w przedmiocie ewentualnego wszczęcia postępowania autolustracyjnego. Wydanie decyzji przez Sąd jest poprzedzone dokonaniem oceny merytorycznej i formalnej wniosku" - wytłumaczono w komunikacie na stronie internetowej IPN.

Zobacz także: Tego prezes Kujda nie ujawnił. "Ewidentny konflikt interesów"

W komunikacie Instytutu podkreślono, że przed wszczęciem postępowania autolustracyjnego przez sąd BL IPN nie ma podstaw prawnych do podejmowania jakichkolwiek czynności procesowych. Dopiero gdy sąd zdecyduje o wszczęciu takiego postępowania, prokurator z Biura Lustracyjnego IPN rozpocznie przeglądanie archiwów oraz ewentualne przesłuchania świadków. Wyjaśnienia składać będzie także sam wnioskodawca.

ycipk-29wadj

Wniosek Kujdy został przekazany do sądu w poniedziałek. Na razie nie wiadomo, kiedy sąd się nim zajmie.

Zobacz także: Gowin o reakcji Kaczyńskiego. "Był głęboko zasmucony"

Kazimierz Kujda to bliski współpracownik prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Przez wiele lat był prezesem spółki Srebrna, ostatnio piastował stanowisko szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Po ujawnieniu tzw. taśm Kaczyńskiego media ujawniły, że nazwisko Kujdy widnieje w odtajnionym niedawno zbiorze zastrzeżonym IPN. Miał on zostać zarejestrowany przez służby jak TW Ryszard.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-29wadj

ycipk-29wadj
ycipk-29wadj