ycipk-vl55ww

Włoski rząd porozumiał się z nauczycielami. Strajku nie będzie

Nauczycielskie związki zawodowe we Włoszech porozumiały się z tamtejszym rządem. Strona rządowa spełniła żądania związkowców w sprawie zwiększenia nakładów na odnowę kontraktów oraz rozwiązania dla osób niemających etatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Włoski minister oświaty Marco Bussetti
Włoski minister oświaty Marco Bussetti (PAP)
ycipk-vl55ww

W wyniku ugody zawieszono strajk zaplanowany na 17 maja. Według informacji podanych przez uczestników rokowań zawarte zostało porozumienie o rozpoczęciu procedury odnowy kontraktu zbiorowego w oświacie, który wygasł w grudniu 2018 roku. Oprócz tego ma zostać uproszczony i skrócony proces przyznawania stałych posad nauczycielom. Rząd zobowiązał się także zwiększyć zarobki nauczycieli i całego personelu zatrudnionego w oświacie.

Minister oświaty Marco Bussetti po podpisaniu porozumienia ze stroną związkową podziękował premierowi Giuseppe Contemu za wsparcie rokowań. - Podpisane zostało ważne porozumienie. Od zawsze prosiliśmy, by zarobki włoskich nauczycieli mogły się stopniowo zbliżyć do średniego poziomu wynagrodzeń w krajach europejskich - oceniła Maddalena Gissi, reprezentująca związkowców.

ycipk-vl55ww

Nauczyciele we Włoszech zarabiają ok. 2 tys. euro miesięcznie. Zapobiegając zaplanowanemu na 17 maja strajkowi włoski rząd dokonał sztuki, która nie udała się w Polsce. Protest polskich pedagogów trwa od 8 kwietnia, którzy również domagają się podwyżek. Dodatkowo żądają m.in. dymisji minister Anny Zalewskiej i skrócenia ścieżki awansu.

Zobacz także: Gowin chwali się relacją z Kaczyńskim. Kamiński: nie no, brawo!

ycipk-vl55ww

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-vl55ww
ycipk-vl55ww